12, 15, 27, 32, 137

Metin AYDINOĞLU
21 Ocak 2020

Ümit Kayıhan’ın aziz hatırasına, Türk futbolunun beyefendisinin ruhuna saygıyla, sevgiyle, rahmetle. TFF FİT, İBŞBSK ile İASKF işbirliği ile düzenlendi, U-12 Ligi’ndeki sporcular mücadele verecek. Maçlar Atatürk Stadı 1 ve 2 Numaralı Yan Sahalar’da oynanacak. 27 ocakta başlayacak, 15 mart tarihine kadar sürecek, lig maratonu gibi. 32 takımın katılımıyla toplam 137 maç oynanacak. Hem de sevgili Ümit hocamın ter döktüğü, antrenman yaptığı sahalarda gerçekleştirilecek, şampiyonaya, çok anlamlı. Herkes emek verecek, başta Futbol İl Temsilcisi Mehmet İncu ile İBŞBSK Başkan Danışmanı FİFA Kokartlı hakemimiz İsmet Arzuman’a çok teşekkür ediyorum. Yaşarken anılmak güzel, ömür bitince unutulmamak daha da güzel.

URAN, KAYIHAN, KURUŞ

Ümit hocam ile birlikte tanıdığım en nezih insanlardandır, futbol karakterlerindendir Yıldırım Uran hocam. 1 yıl oldu yoğun bakım ünitesinin kapısında bekleyeli, olmadı işte kurtaramadık, mekanları cennet olsun. Çizgisi hiç değişmedi, daha da ünlü olduğu zaman bile. Her şeye rağmen gülmeye, gülümsemeye özen gösterdi. Bugün saat 12’de Bahçelievler’deki (Üçyol Metro Durağı) İzmirspor kulüp binası önünde ailesi tarafından lokma dökülecek, Allah kabul etsin, düşünenler sağ olsun. Şakir Kuruş hocam da unutulmazlar arasında, ruhu şad olsun. Unutmayanlar, unutulmaz.

ACELENİZ NE BU KADAR

Diksiyon, tonlama, vurgu, ses, anlaşılabilirlilik tamam da yaptıkları işe sonuçta futbol üzerine, onun da dersi verilmeli. Eksik kalıyor, yanlış yapılıyor,kötü görüntü oluyor. Her maçta, her sahada oluyor, televizyonda da maç yayınını anlatan arkadaşlar da hassasiyet yok, görev verenlerde de cahil durumuna düşüyorlar. Başlama vuruşu yapılmadan gol sayılmaz, ekran görüntüsü değiştirilmez. VAR’a gidiyor hakem, başlama vuruşu yapmamış henüz, futbolcular sevindi diye anında değişiyor, skor tabelası. Gol veriliyor, siliniyor, bir daha ekleniyor, kafasına göre takılıyor arkadaş. Mantıksız, detay ama önemli konu.

ÖNCE ANONS SONRA KART

Altınordu – Hatayspor maçındayız. Hakem Turgut Doman, Ümit Öztürk ile Volkan Bayarslan’ın başlagıçtaki yılları gibi, o kıvamda, güzel maç yönetti. Ufak tefek hatalar olacak haliyle. Faul oldu, Hataysporlu ve Altınordulu iki futbolcu yerde, tedavi için sağlık ekibi sahaya girdi. Turgut sarı kartını cebinden çıkardı, elinde tutuyor, kime göstereceği belli değil yani, bir anons, ‘8 numaralı futbolcuya sarı kart’. Karar verdi arkadaş, hakem sonra gösterdi. Öngörü desem olmaz, bekle gör kardeşim, ya yanlış anons olsaydı, güleceklerdi sana, değer mi, aklını kullan.

EROĞLU ÜZÜLMESİN İSTEMEM

Altınordu Süper Lig’e çıkamazsa inanın ilk önce Hüseyin Eroğlu için üzülürüm, bunu tüm kalbimle söylüyorum. Bunca yılın emeği, alınteri, göznuru var, kupa ile taçlandırmalı, hakkıdır. Çok güzel futbol oynatıyor takımı sistematik, bilimsel, etik. Tuhaf, garip, ortalığı karıştırıcı demeç de vermeden, ona buna bahane de uydurmadan, adam gibi işini yapıyor işte, cansın kardeşim, hocam. Bu yolda devam. Lider Hatayspor’u da yenseydi, ‘Yürü ya kulum’ durumu olacaktı, biraz daha sabır olacak, olacak.

EMİR GELİYOR EMİR

Kızı Nehir futbol oynuyor hem de harika oynuyor, babasının izinde. Oğlu Emir de öyle, çok soğuk havaya rağmen evde oturacağına, babasının peşine takıldı Hatayspor maçını izledi. Maçın bitiminde basın toplantısına da katıldı Hüseyin Eroğlu ile birlikte. Çocukluğu kapının önünde bıraktı, bildiğiniz büyük adam gibi oturdu, 2-2’lik beraberlik nedeniyle üzgün olduğu belliydi yüzünden, büyük gibi aynı ciddi tavırlar vardı. Üstatlarım Erdal İzgi ve Atilla Köprülüoğlu ile birlikte katıldığımız basın toplantısında, sorunuz var mı diye soruldu, ‘Emir ne düşünüyor acaba’ diye soracaktım, vazgeçtim, 23 nisana erteledim.

denizci-millet-denizci-ulke

Denizci millet, denizci ülke

Ustalarımdan Cihan İşisağ