14 Mayıs 2023 yaklaşırken

Ege Telgraf Admin
25 Ocak 2023

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihi olarak 14 Mayıs 2023 tarihini telaffuz etmesi siyaseti bir hayli hareketlendirdi. Ayrıca bu tarihin seçilmiş olması da enteresan. Zira, 14 Mayıs 1950, Adnan Menderes liderliğindeki Demokrat Parti’nin 27 yıllık tek parti CHP iktidarına son vermesiyle tarihe geçmiş bir zaman dilimi. Onun için de Yeter Söz Milletindir sloganı ve meşhur el hareketi yeniden siyasetimize girmiş bulunuyor.

Aslında sözkonusu sloganı ve el hareketini bugün CHP’nin sahneye sürmesi gerekmiyor mu? Veya 6’lı Masa’nın. Türkiye’yi 20 yıllık iktidarının ardından yönetemediğini iddia ettikleri AK Parti’ye Yeter diyerek, kitleleri arkalarından sürükleyerek iktidara gelmeleri, belkide 72 yıllık rövanşı da almış olmalarına sebep olurdu. Şimdilik bu şans ve kısmet kaçırılmış görünüyor. Geriye ne kalıyor derseniz, o da seçimi kazanabilecek bir Cumhurbaşkanı Adayı.

İşin tuhafı o aday da ortaya konulmuş değil.

Neyse biz siyasetin zirvesindeki bu mücadeleyi bir kenara bırakalım da İzmir’e bakalım. İzmir’in siyaseti de tepeden farklı değil. İYİ Parti hafta sonu yeni il başkanını seçti. Sinan Bezircilioğlu rakibi Ülkü Doğan’ı 14 gibi küçük bir farkla geçerek koltuğa oturdu. Kongreye Genel Başkan Meral Akşener katılmadı. Kendisi Şanlıurfa kongresini tercih etti.

Akşener, İzmir kongresinde yaşananları sezinlemiş olacak ki, gelmedi. Celal Atik Spor Salonu’ndaki Bezircilioğlu-Doğan mücadelesi az kalsın savaşa dönecekti. Sağduyu galip geldi de İYİ Parti kritik bir seçime giderken, Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde kavgalı ev görüntüsünden kurtulmuş oldu. Malum Türk halkı kavgalı eve kız vermez, pardon oy vermez.

Ancak gergin seçimin perde arkasına bakıldığında bambaşka bir tablo ortaya çıkıyor. Bu sonuçla İYİ Parti, milliyetçi çizgisinden, Demokrat Parti çizgisine girmiş bulunuyor. Zira Ülkü Doğan’ı destekleyen MHP kökenli milletvekili Müsavat Dervişoğlu’nun Sinan Bezircilioğlu’nu kürsüden tanımadığını söylemesi, ister gaf deyin isterse de siyasi manevra, desteklediği ismin kaybetmesine neden olmuştur.

Bu mücadeleden CHP’den İYİ Parti’ye gelen ancak aslen Demokrat Parti kökenli olan milletvekili Aytun Çıray’ın galip çıktığını söylemek yanlış olmaz. İYİ Parti’deki bu mücadele, umarım partinin performansına bir halel getirmez. Tıpkı seçim sonunde ellerin birlikte havaya kaldırılması gibi birlik ve beraberlik Akşener’in partisine hakim olur. Ancak zor olacağı da muhakkak.

İYİ Parti İzmir’de seçim arafesi önemli bir kongre acısıyla tatlısıyla geçilirken, ben seçimi kazanan Sayın Sinan Bezircilioğlu ve ekibini kutluyorum. Bir koltukta birkaç karpuz taşıyan Bezircilioğlu’nun başarılı olmasını diliyorum. Bir medya mensubu olarak içinde bulunduğum Ege Telgraf Ailesi ile kendisini yakından takibe devam edeceğiz.

MHP İZMİR’DE ATAKTA

İYİ Parti‘deki seçim sonrası hava böyle iken, AK Parti ve MHP adeta basmış gaza gidiyorlar. Birkaç aydır ev ev, kapı kapı ziyaretler yapan Milliyetçi Hareket, ardı ardına üye kaydediyor. İl Başkanı Veysel Şahin, genel merkezin de bilgisi dahilinde Ülkücü kadroları güçlendiriyor.

Davetli olarak gittiğim MHP İl Başkanlığı’ndaki kalabalığı görünce, bu seferberliğe imza atanları kutladım. Neredeyse tüm ilçeler sırayla oradaydı. Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz ile Çiğli İlçe Başkanı Orhan Yılmaz’ın canla başla çalıştıklarına şahit oldum. Tabi ki bunu gören İl Başkanı Veysel bey de gurur doluydu. Tek tek rozetleri takarken gözlerinin içi gülüyordu. Bu da gösteriyor ki, Türk siyasetinin kadim partisine teveccühler devam ediyor. Bu da Cumhur İttifakı’nın Türkiye’de hala umut olduğunun göstergesi.

ASLANOĞLU HIZLI GİDİYOR

CHP İl Başkanlığı‘na seçilen Sayın Şenol Aslanoğlu’nu da takibe devam ediyoruz. Genç siyasetçi kendisinden beklenenin fazlasını yapıyor. Ben artık il başkanı oldum diyerek kapalı kapılar ardına geçip oturmadı. Sahada geziyor, medya karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir basını ile buluştu ve yol haritasını açıkladı. Önceki gün de canlı yayınlarda gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP İl Başkanı olarak, artık milletvekili adayı olan Deniz Yücel’in aksine bir profil çiziyor. Deniz Bey sakın bu sözlerimden alınmasın. Biz başkanlığı süresince kendisine gereken ilgiyi gösterdik. Bu konuda müsterihiz. Şimdi milletvekilliği için yola çıktı. Muhtemelen de seçilir. Dileğim o ki, vekil olduğunda bu tarzını değiştirir. Şenol Aslanoğlu’na ise bir kez daha başarılar. Biz Türkiye ve İzmir için taş üzerine taş koyan herkesin yanındayız. Bu böyle biline…

antrenor-gider-de-peki-ya-hakem

Antrenör gider de peki ya hakem ?

Sağlık işi, ekip işidir