Görkemli festival tamamlandı

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
23 Haziran 2022

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez düzenlenen İzmir 2. Uluslararası Film ve Müzik Festivali 10 günlük yolculuğunu tamamladı. Festivalin en iyi filmi ödülünü ise ‘Sen Ben Lenin’ filmi aldı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan ödül gecesinin sunuculuğunu oyuncu Şenay Gürler yaptı. İtalyan müzik grubu Nino Rota Ensemble geceye katılanlara müzik şöleni yaşattı.

İzmir’in sinema platosu haline dönüşmesi ve kentte film ve dizi sektörü başta olmak üzere görsel sanatlar merkezi haline gelmesi vizyonuyla sürdürülen çalışmalarda en önemli kurum İzmir Sinema Ofisi kuşkusuz. Alsancak’ta tarihi bir yapıda hizmet veren İzmir Sinema Ofisi’nin çalışanlarının bugüne kadar üstün gayretlerle gösterdikleri performanslarından kazanan İzmir oldu. Onlarca yapım İzmir’e geldi, onlarca genç deneyim kazandı, İzmir sokakları beyaz perdeye ve televizyon ekranlarına taşındı.

Bundan sonraki süreçte de İzmir’de içerik üreten, kent ekonomisine, kültürüne ve sosyal yaşamına katkı sunan bizler de İzmir Sinema Ofisi’nin gönüllü destekçileri olacağımızı ifade edelim.

FESTİVAL ÖDÜLLERİ

İzmir 2. Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Besteci Serdar Kalafatoğlu başkanlığında, yönetmen ve müzisyen Nezih Ünen, sinema ve televizyon yazarları Alican Sekmeç, Burak Göral, Elçin Yahşi, Özlem Özdemir ve Tuğçe Madayanti Dizici’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Jüri, şu yapımları ödüllendirme kararı aldı:

Dijital Platform Dizisi En İyi Özgün Şarkı: Blue Tv’nin “Saklı’’ Dizisindeki “Derinlerde Saklı’’ şarkısı ile Sena Şener

Ulusal Kanal Dizisi En İyi Özgün Şarkı: Star TV ‘de yayınlanan NG Medya yapımı “Kaderimin Oyunu” dizisinin “Sana Çıkıyor Yollar” şarkısı ile Ender Gündüzlü

Dijital Platform Dizisi En İyi Özgün Müzik: Netflix yapımı “Uysallar” dizisi ile Sertaç Özgümüş

Ulusal Kanal Dizileri En İyi Özgün Müzik: Fox TV’de yayınlanan MF yapımın “Mahkum” dizisinin jenerik müziği ile Sertaç Özgümüş

Yönetmen Erden Kıral başkanlığında, Yönetmen Biket İlhan, Ebru Şeremetli, İzzet Öz, besteci Güldiyar Tanrıdağlı, oyuncu Selen Uçer ve opera sanatçısı Selva Erdener’den oluşan Jüri şu yapımları ödüllendirme kararı aldı:

En İyi Ses Tasarımı: Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” filmi ile Eli Haligua, Fatih Rağbet ve Besteci Greg Dobrowski

En İyi Özgün Film Şarkısı: Tufan Taştan’ın “Sen Ben Lenin” filmindeki “Ahmet Abi” şarkısıyla Barış Diri

En İyi Özgün Beste: Tayfun Pirselimoğlu’nun “Kerr” filmindeki özgün müzikle Nikos Kypourgos

En İyi Erkek Oyuncu: Emre Erdoğdu’nun “Beni Sevenler Listesi” ile Halil Babür ve Ferit Karol’un “Kumbara” filmindeki rolüyle Murat Kılıç

En İyi Kadın Oyuncu: “Kumbara” daki rolüyle Gülçin Kültür

Jüri Özel Ödülü: Tayfun Pirselimoğlu

En İyi Film: Sen Ben Lenin

benzin-ve-motorine-bu-gece-bir-zam-daha

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar geri çekilmeli

Kaş yapayım derken göz çıkarmak