2.AK’liler ayağa kalktı

Metin AYDINOĞLU
4 Haziran 2020

Püramatördürler, hiçbir gelirleri, yatırımları, destekçileri, sponsorları yoktur, en alt ligdir onların ligi. Tam da mahalle takımı dediklerinden, 3-5 spor sevdalısı, birkaç ağabey de buldukları zaman hemen lige katılırlar can-ı gönülden. Artık sokak arası, boş arsa da olmadığı için resmi olarak oynamaktır çabaları. Geçmişteki gayrifedere takımların, resmi statüye uygun hale gelmiş versiyonlarıdır. Tek dertleri vardır top oynamak, spor yapmak, galip gelmek veya kazanmak haliyle isterler ama kupaymış, şampiyonluk umurlarında değildir.

HER ŞEYİN BİR BEDELİ VAR

TFF’ye binlerce lira transfer ücreti, lige katılım bedeli, antrenör sözleşme bedeli ödediler, kimler mi ? Öyle firmalardan, şirketlerden filan değil, çoğu ceplerinden, bilirim kapı kapı dolaşıp esnaftan mahalle sakinlerinden, semtte oturanlardan para toplarlar. Kem gözle bakıp tersleyeni bile çıkar ama, onlar yılmaz. Hiç birşey sorulmadan görüşleri alınmadan oldu bittiye getirilerek amatör futbolu olumsuz yönde etkileyecek karar alındı. 2.Amatör Küme maçları oynanmayacak korona salgını nedeniyle, ama Süper Lig’de oynanıyor. Kaos da işte burda başlıyor.

MAĞDURİYETLERİ NE OLACAK ?

Okulundan, işinden, mesleğinden, ailesinden, sevdiklerinden zaman çalarak, fedakarlık yaparak sahaya, maçlara koşarlar, bir nevi hastalıktır, iyi bir rahatsızlıktır. Oynamayanların, oynayamayanların tek bir amacı vardır gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, spor yaptırabilmek, yüksek enerjilerini harcayacakları mecra oluşturmaktır. Toplandılar, amaçları üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. İlla ne olursa olsun oynamak değil bu salgın günlerinde, ekonomik yönden mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar. Eylülde tamamen geçerse salgın seneye katılamamak da en büyük endişeleri.

İKİ MADDELİK İSTEK

Sadece 2. amatör kulüpleri değil, çoğu amatör kulüp ile Bornova, Karşıyaka, Çiğli, Gaziemir, Yarımada ve Konak İlçe Kulüpler Birlikleri de bu konuda destek sözü verdi. İstekleri şöyle; 1) BAL ve SAL liglerinde 18 Temmuz itibariyle oynanacak maçlar için ulusal pandemi kurulunun uygun gördüğü kurallarla uygulanacak önlemlerin aynısını 2. Amatör Ligi içinde alınarak bu ligin ilk yarısındaki kalan maçların oynatılarak tescil edilmesi, 2) 2. Amatör ligin bu şekilde tescillenmesi halinde kulüplerin TFF’ye ödediği Lige Katılım, Transfer ve Antrenör sözleşme bedellerinin kulüplere geri ödenmesi.

YARIN YİNE TOPLANIYORLAR

Bornova Kulüpler Birliği’nden Hakan Beşyıldız – Ali Alanç, Yarımada Kulüpler Birliği’nden Ogün Yılmaz, Karşıyaka Kulüpler Birliği’nden Metin Acaroğlu, Gaziemir Kulüpler Birliği’nden Muammer Şentürk, Karabağlar Kulüpler Birliği’den Naif Akdemir, 1925 Gençlik’ten Behçet Şenözhür – Aytaç Ertürk, Basın Sitesispor’dan Tamer Satıcıöz, Karabağlar Eski İzmirspor’dan Zafer Öztürk, Debre Gençlik Spor’dan Ferdi Gerçek, Karabağlar Sevgispor’dan Hüseyin Batıhan, Gültepegücü’den Çağdaş Bora, Limontepespor’dan Naif Akdemir, Eski İzmir Gençlik’ten Ali İçyer, Balçova İdman Yurdu’ndan Oğuz Oğuz, Erdem Esentepespor’dan Metin Acaroğlu, Yeşilyurtspor’dan Murat İşcan, İzmir 35 FK’dan Murat İlter, Tepecik Ülküspor 1946’dan Mitat İpek, Altındağspor’dan Orhan Yüzgeç, TEK Spor’dan Levent Uzunkuyu, Çay Mahalle Demirköprü’nden Kadir Dursun, Yeni Örnekköyspor’dan İsmail Derse, Damlacık Yaylaspor’dan Veli Yılmaz, Ağaspor’dan Murat İçöz, 1923 Alsancakspor’dan Mahmut Süzgün, Evka 4 Spor’dan Cafer Çamoğlu, Bornova Hitabspor’dan Mustafa Yılmaz, Koyunderespor’dan Emin Urgan, Bozyakspor’dan İsmail Oruç katıldı. Geniş katılım beklenen ikinci toplantı ise yarın yapılacak.

dunya-saglik-orgutu-koronavirusun-13-yeni-belirtisini-daha-listeye-ekledi

Türkiye de Kovid-19 ne zaman bitecek?

sifir-atik-mi

Sıfır atık mı?