2019’dan aklımda kalanlar

2019dan-aklimda-kalanlar
Ülkümen RODOPLU
31 Aralık 2019

31 Mart Yerel Seçimleri, 2019 yılının en çok konuşulan, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yankı bulan olayı buldu. AK Parti yıllar sonra başta İstanbul olmak üzere Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Bolu belediye yönetimlerini kaybetti. AK Parti birinci parti olsa da, büyük kentlerde kayba uğradı. Bunun en önemli nedeni, 2002’den başlamak üzere 17 yıldır ülkeyi yöneten kadroların hayat pahalılığı ve işsizlik gibi temel sorunlara çözüm getirememesidir. Bunun yanında CHP’nin aday belirleme konusunda ve seçim çalışmalarında İYİ Parti ve Saadet Partisi ile ittifak yapması da sonuçta etkili oldu. Bir yandan da HDP seçmeninin özellikle Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Antalya gibi kentlerde oylarını Millet İttifakı adaylarına vermesi sonucu belirledi.
İstanbul Büyükşehir Başkanlık seçiminin yenilenmesi ve 23 Haziran seçiminde Ekrem İmamoğlu’nun oy oranını yüzde 54.20’ye çıkarması, Binali Yıldırım karşısında büyük bir başarı kazanması 2019 yılının en çarpıcı olayı oldu.
26 Eylül tarihinde, saat 15:59’da İstanbul’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem sonrası okullar ve hastaneler boşaltıldı. Kentte yaşanan büyük panik havası, cep telefon operatörlerinin kilitlenmesi ve internetin kesilmesi 1999 yılında yaşadığımız Marmara Depremi’nden ufacık ta olsa ders çıkarmadığımızı gösterdi.
9 Ekim’de Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye Milli Ordusu ile birlikte, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ Terör Örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı başlattı.
27 Aralık’ta merakla beklenen yerli otomobil, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı.
1 Ocak tarihinde, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla, plastik poşetler tüketiciye parayla verilmeye başladı.
18 Ağustos günü başlayan orman yangını dört tam gün sürdü. Güzel Menderes ve Seferihisar çevresindeki ormanlık alan yandı, kül oldu. Günlerce alevleri izleyenler, yetkililerin çaresiz, yetersiz, bilimden uzak açıklamalarını dinledi. Eldeki söndürme olanaklarını bile seferber etmekten aciz yöneticileri dinledikçe yangın sadece doğayı değil, içimizi de yaktı.
Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2018 sonuçları açıklandı. Çocuklarımız okuduğunu anlamada OECD ülkeleri arasında 40. Sırada. Matematikte ise 42. Sırada yer aldı.
Kadın cinayetleri, 2019 yılının en acı haberlerini oluşturdu. İçişleri Bakanı’na göre 2019 yılında 299 kadın cinayete kurban gitti.
Sağlık çalışanlarına şiddet durmadı. Kayıtlara geçen şiddet vakalarının sayısı günde 51 oldu. İstadiği ilacı yazmadığı gerekçesiyle bir hastanın saldırısına uğrayan Dr. Kadir Songür, boğazının jiletle kesilmesinin ardından tedavi oldu. Fizik Tedavi uzmanlık eğitimi gören Kadir, bu travmayı yıllarca üzerinde taşıyacak. Hergün, hergün, hergün.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’nde yapılan Sağlık Bakanlığı Bütçesi ile ilgili görüşmeler sırasında, ilk kez “Kamu Özel Ortaklıklığı” yönteminden vazgeçtiklerini açıkladı. Şehir Hastanelerinin kamuya yüklediği ağır yük nedeniyle böyle bir yanlışlıktan dönüldü.
Oyuncu Haluk Bilginer, puhutv’de yayınlanan ‘Şahsiyet’ dizisindeki ‘Agah Beyoğlu’ rolüyle Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada adalet ve toplumsal hafıza kaybı vurgusu yapması, ülkemizde yaşanan bir çok cinayetin, saldırının, şiddetin ve tacizin son bulması için toplumsal duyarlılığın öneminin ne kadar büyük olduğunu anımsattı.
Ayşe Begüm Onbaşı, Portekiz’de düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Kupası’nda “Büyükler Tek Kadın Kategorisinde” altın madalya kazandı. Şimdi Olimpiyat Şampiyonluğu için hazırlanıyor.
İrem Yaman, Dünya Şampiyonası’nda iki kez şampiyonluk kazanan ilk Türk Tekvandocu ünvanını aldı.
Mete Gazoz, Almanya’da düzenlenen Okçuluk Dünya Kupası’nın 4. Ayak yarışlarında erkekler klasik yay atışlarında altın madalya kazandı.
Beni en çok güldüren de Tarım Bakanı’nın, “Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız. Büyükbaş hayvan varlığında da Avrupa’da ikinci sıradayız” açıklaması oldu.
SON SÖZ: İşte böyle geçti 2019. Hem acı var, hem kaygı. Ne olursa olsun umut da var. Yazıyı yeniden okursanız umudun nerede olduğuna siz karar verebilirsiniz. Nice muylu yıllara….

2019dan-notlar

2019’dan notlar

para-her-zaman-basari-getirmez

Para her zaman başarı getirmez