2019’dan notlar

2019dan-notlar
Mazlum VESEK
31 Aralık 2019

Aslında yeni bir şey kutlamıyoruz. Bir nizam daha rahat sürgitsin diye zamana böldüğümüz hayatın devamından başka bir şey yaşamıyoruz. Yeni olarak adlandırdığımız eski diye tarif ettiğimizin devamından başka bir şey değil. Zira hiçbir şey öncesiz değil.
2019 yılı geride kalırken, 2020 yılı bir önceki yılın tahtaya yazdıklarının tahsilatını yapacak ya da kara tahta dolmaya devam edecek. Elbette gönlümüzden pırıl pırıl bir sabah yıl geçiyor. Ancak, bu dileğimiz iyi niyetimizle sınırlı. 2020 yılı derdi, kederi ve sevinciyle 2019’dan bir mirasla yoluna devam edecek.
Biz, eli kalem tutanlar bembeyaz bir sayfa açmayacağız. Zihnimizdekilerle yazmaya, konuşmaya devam edeceğiz. 2019’un karda, çamurda, çimende bıraktığı tekerlek izleri 2020’de yollara düşenlere yol göstermeye devam edecek.
Gelelim 2019’un notlarına…
Önce kişisel olarak benim için önemli olanları aktarayım.
Kemal Tahir’in “Karılar Koğuşu”nu ve Rıfat Ilgaz’ın “Karartma Geceleri”ni bir daha okumak güzeldi.
Adana Altın Koza Film Festivali’nde tanıştığım İnci Gedikoğlu ve arkadaşlarının bana kattığı enerjiyi asla unutamam. Şehrim Adana’da kardeşlerim çoğalıyor.
Ege Telgraf gazetesinde 10 gün sonra 3’üncü yılımı geride bırakıyorum. Onlarla vakit o kadar dolu geçiyor ki, saatler saniye sanki…
Benim için bu kadarı yeter…
Türkiye, 31 Mart ve 23 Haziran’da tarihinin en ilginç seçimlerini yaşadı.
31 Mart’ta İzmir’deydim; 23 Haziran’da İstanbul’da…
Bu iki seçim, bütün siyasi partilerin kendisini gözden geçirdiği kavşaklar oldu.
Kadın cinayetleri içimizi yaktı. “Yaşamak istiyorum” sesleri hala kulağımızda.
Süper Lig’de Anadolu fırtınası esiyor. Sivasspor lider; Trabzon Spor üçüncü sırada. Başakşehir, ilk üçteki tek İstanbullu.
Bu gece birçok evde bir ya da birkaç büyük devrilecek. Ancak, Milli Piyango çekilişinden dolayı aramıza parasal gücü “büyük” olan ya da olanlar katılacak.
Özetle, 2019 zihnimizin ver hayatımızın daldan dala atladığı bir yıl olarak geride kalıyor.
Güzel ülkeme ve canım insanlarına; tüm insanlığa tebessüm getirmesi dileğiyle hoş gelsin 2020…

asgari-ucret-artisi-153-oldu

Asgari ücret artışı 15,3 oldu

2019dan-aklimda-kalanlar

2019’dan aklımda kalanlar