2020 en fit yılınız olsun

2020-en-fit-yiliniz-olsun
Deniz ZÜNBÜLCAN
30 Aralık 2019

Bu yılda her yıl olduğu gibi pazartesi başladığınız ve ertesi gün son bulan diyetler, yıllar boyunca kazandığınız kiloları kısa sürede verme düşünceleriniz, ekmeği kestim bundan sonrası kolay zaten ne yiyorum ki gibi düşünceleriniz, çevreden gelen ‘Yemezsen zayıflarsın. Biraz boğazını tut’ gibi moralinizi bozan cümlelerle mi geçti? Yeni yılda her şeyin ‘EN’ halini isteriz. En huzurlu, en keyifli, en şanslı, en aşk dolu… Her geçen yıl yaşlanmadan gençleşmek, formunuzu bir önceki yıla göre daha rahat koruyabilmek için bu sene sağlıklı EN FİT sene ne dersiniz?

İşe yeni yıl yemeği ile başlayın.

Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Şarküteri ürünlerinin içeriğinde bulunan doymuş yağ asitleri, nitrit ve nitrat gibi zararlı maddeler sağlığınıza zarar vermektedir. Eğer yemek istiyorum diyorsanız az miktarda tüketip yanında bol salata tüketmeyi ihmal etmeyin.
Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezinin hindi olması büyük avantajdır. Ancak sizin sofranızda hindi yoksa balık veya tavuk tercih edebilirsiniz. Tükettiğiniz tavuk, balık ve hindi etinin de pişirilme yöntemi de oldukça önemli ızgara haşlama, buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.
Alkol de yağ kadar kalorili. Alkolün 1 gramı 7 kkal yağın ise 9 kkal’dir. Yani yağdan kaçtığımız kadar aslında alkolden de kaçmalıyız. Tabii ki, bu sadece kaloriyi düşünerek yaptığımız bir yorum. Ya zararlarını düşünürsek? Bu nedenle alkolün tüketilmemesi ilk tercihimizken alkol almak istiyorum diyorsanız şarabı tercih etmeyi unutmayın. Kadınlar için 2 kadeh, erkekler için 3 kadeh sınırlaması kontrollü bir tüketim için faydalı olacaktır.
Kuru yemişlerdeki yağdan korkmayın. Kuruyemişler kontrollü tüketilirse içerdiği yağ asitleri bilinenin aksine kalbi korur. Yılbaşı sofranızda aşırı olmamak şartıyla kuruyemişlere de yer verebilirsiniz. Kendinize hazırlayacağınız sihirli yılbaşı kâsesi size yardımcı olacaktır. 5 fındık, 5 badem, 5 fıstık, 10 kuru yaban mersini ile 3-4 kuru erik, 1 yemek kaşığı beyaz leblebi size gece boyunca eşlik edebilir.
Eğer yılbaşında bir restorana gitmeyi tercih ettiyseniz; Sınırsız içki ve sınırsız meze sunan restoranlardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Mayonezsiz, yoğurtlu, haşlanarak veya ızgara şeklinde hazırlanan, az yağlı mezelerden oluşan bir ordövr tabağı tercih etmelisiniz. Ara sıcaklar genelde yağda kızartılmış oldukları için tercihlerinizin arasında olmamalıdır. Ana yemekle geceye devam edilmelidir. Yemekten sonra ise kalorili atıştırmalıklar yerine antioksidan ve lif içerikleri yüksek olan meyveleri tercih edin.

2020’ de sağlığınız ve formunuz için hedefleriniz olsun.

• Daha çok hareket edin.
• Yediklerinizin tadına varın. Ve başkası istediği için değil kendi istediğiniz için yiyin.
• Su tüketiminizi takip edin. Eksik tükettiğinizi düşünüyorsanız mutlaka su tüketiminizi arttırın.

eden-bulur-men-dakka-dukka

Men dakka dukka

Kanal İstanbul’un hafriyatı, Star Rafinerisi için yapılanın tam 40 katı olacak