2023’te ilişkinizi büyütecek hedefler

Sevgi-ilgi
Melek Aykaç
3 Ocak 2023

Yeni yıl kararlarınız sadece sağlığınız ya da kariyerinizle ilgili mi alındı? Elbette kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için iyi bir kariyer ve sağlıklı bir ruh ve beden bütünlüğüne sahip olmamız önemli ama yaşam kalitemizin büyük bir kısmını kurduğumuz ilişkilerimizin kalitesinin belirlediğini biliyor musunuz?

İşte size partnerinizle yeni yıl boyunca kullanabileceğiniz çok işlevsel 5 ilişki hedefi;

İlişkinizdeki duygusal yakınlığı artırın: İlişkinizdeki duygusal yakınlık uzun vadeli bir ilişkinin anahtarı olup mutlu ve sağlıklı ilişki kurabilmenizde size yardımcı olacak en önemli ilişki becerisidir. İlişkinizdeki samimiyet yanı yakınlık düzeyiniz duygusal olarak partnerinizle aranızdaki bağı güçlendirdiği gibi birbirinizi de desteklenmiş hissettirecektir. Duygusal olarak daha yakın olan çiftlerin ilişkilerinin refah düzeyi her zaman daha yüksektir.

Birbirinizi daha çok takdir edin: İlişkide birbirlerini sıkça takdir eden çiftlerin aralarındaki güven duygusu daha az takdir edenlere göre çok daha yüksektir.. Takdir etmek güven yaratır, partnerleri birbirine karşı daha savunmasız yapar. Partnerinizi takdir etmek yıl içinde yapılan büyük jestler demek değildir aksine günlük hayatın içinde yapacağınız küçük jestler, söylenen güzel sözler, paylaşılan kişisel anlarda gizli olduğunu unutmayın.

Fiziksel yakınlığınızı artırın; partnerinizle güçlü bir fiziksel yakınlık kurmak her zaman seksle ilgili değildir. Fiziksel yakınlık, partnerinize onu sevdiğinizi göstermenin yoludur. Onun elini tutmak, sarılmak, öpmek, dokunmak… vb. onunla kurabileceğiniz fiziksel yakınlığın yollarından sadece bir kaçıdır. Bu gibi fiziksel temaslar, aranızda daha derin ve anlamlı bir bağ geliştirmenizi sağlayacaktır.

Sohbetlerinizde duygularınıza daha fazla yer açın. Duygusal yakınlık yaratmak, birinin değerini, hayatındaki hedeflerini, yaşam tarzını, ilişkiye yeterli olup olmadığını tanımanıza fayda sağlar. En önemlisi de partnerinizin ilişkiniz için yeterince çaba gösterip göstermediğini anlamanıza da yarayan en önemli ilişki becerisidir. Partnerinizin nasıl hissettiği hakkında konuşabilmek, ihtiyacı olan şeyin ne olduğunu anlamanıza ve anlatmanıza, kendinizi olduğu gibi ifade edebilmenize, daha cesur ve korku duymadan ilişkide kalabilmenizi sağlar. Ayrıca en savunmasız halinizi partnerinize gösterebilmenizi sağlar. Böylece utanç, reddedilme ve yargılanma gibi ilişkide yaşanabilecek olumsuz duyguları daha az yaşarsınız. Duygusal yakınlık kurma, aranızda kurduğunuz bağlantının gerçek olup olmadığını anlamanıza yaradığı gibi gerçek bir duygusal yakınlık hissetmenizi de sağlayacaktır.

Çatışmalarınızı yakınlık kurmanız için fırsata çevirin: Bir ilişkide her konuda anlaşmayı beklemek ölü insan hedefi olup mümkünde değildir. Çatışmalarınızı, ilişkinizde var olan zıtlıkların konuşulabildiği, bu zıtlıklara rağmen aranızdaki uyumu yakalayabileceğiniz müzakere alanlarına dönüştürün. Çatışmalar, ilişkinizdeki dayanıklılığı artırır. İyi bir çatışma becerisi, zıt düşüncelere rağmen partneriniz tarafından kabul edildiğiniz hissini vereceği gibi kendinizi ilişkide güvenli hissetmenizi de sağlayacaktır. Çatışmalarda yapılan en büyük hata karşı tarafın istek ve ihtiyaçlarının ne olduğunu anlamaya çalışmak yerine partnerini kontrol etmeye çalışmaktır. Partneri kontrol etmeye çalışmak ilişkide sürtünmeyi artıracağı gibi birbirine güveni de kaybettirecektir. Oysa çatışmaları, ilişkinizi daha derinleştirip büyütecek bir fırsat olarak görüldüğünde, çatışmalarınız zamanla partnerinizle aranızda çıkan farklı istek veya ihtiyaçlarınızı müzakere edebileceğiniz ortak zemin alanlarına dönüşecektir.

İşte size yeni yılda partnerinizle yakınlığınızı yeniden inşaa etmenizi sağlayacak ve aranızdaki yakınlığı artıracak 5 işlevsel beceri. Tüm bu hedefleri yerine getirirken önce kendinize sonra da partnerinize karşı sabırlı olmayı ve atacağınız her küçük adımın sizi büyük sonuçlara götürecek değişimler olduğunu unutmayın.

Sevgilerle…

EYT olarak 2023 yılına bakış!

metin-kurt

Arsa, borsa, parsa, fayda, pay ve payda