21’de +1’de maç olmaz

Metin AYDINOĞLU
25 Ocak 2022
Yüz yüze, göz göze baktığım, her yerde karşılaştığım, hiçbir kişisel kaprisim, art niyetim, önyargım olmayan sporun bazı ileri gelenlerinin ‘Sen de hiçbir şeyi beğenmiyorsun, ne yapalım oynatmak zorundayız, saha az, zaman yok, çok biliyorsan gel sen yap’ dediğini duyar gibiyim. Sevgili büyüklerim, küçüklerim işim sizlerle değil. İşim düzenle, bozuk düzeni düzeltmekle. İyi niyetle yapılsa da sonu kötüye giden sonuçla. En önemlisi hak ve adaleti sağlamak. Şan, şöhret, reyting, beğeni, tıklanma, övgü, alkış ve de para peşinde değilim, umurumda değil. Yaş oldu 56. Gazetecilik, spor yazarlığı, kısa sürse de voleybol ve basketbol hakemliği, masterler de dahil 30 yıla varan futbol hakemliği, okumuşluk, yazmışlık, haber, röportaj, maç izleme, insan tanıma, sporculuk. Kimleri gördüm kimleri, neler neler yaşadım. 45 yılı buldu. Öte tarafa gitmesin, faydam olsun insanlığa. Ben yazmayayım da kim yazsın, Yazacak da kalmadı ki. Sen yazmazsan ben yazmazsam nasıl çıkacak karanlıklar, aydınlığa.
KIZMAK, GÜCENMEK SERBEST
İzmir’de, cumartesi ve pazar akşamları. İliğine kadar işliyor, ısınsan hikâye. Saat 21’de rüzgâr, ayaz, hava 0 dereceye kadar indi. Maç oynattılar. Bunun adı spor olmaz. Eve gitmeleri saat 23’ü hatta 24’ü bulacak. Hayat şartları, sabah yollara koyulacak yine, işe, ekmek parasına. Koronaya yakalanmazlarsa, nezle, grip, soğuk salgınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, öksürük, üşütme, garanti. Hatırlatayım bu çocuklar amatör, hatta püramatör. Okuldan, dershaneden, işten, yorgun, üşümüş ve de aç karnına gelecekler, o saatte, o havada. Para da kazandıkları yok. Profesyonel değiller ki. Maçtan bittiğinde, son model aracına binip, dubleks villasına gitsin. Peki sizin evladınız, yeğeniniz yok mu ? Onları gönderiyor musunuz ? Kızmak, gücenmek serbest, tek amaç insanlığa, spora hizmet.
SAMİ UĞURLU HARİKASIN
1978’li, pırıl pırıl bir İzmir evladı. Eşrefpaşa’da doğdu, Kasımpaşa’da büyüdü. Galatasaray, Kayserispor fark etmiyor. Önüne geleni yeniyor, 3 atıyor yolluyor, takımıyla. Süper Lig’de var olma savaşı veren Kasımpaşa futbol takımının teknik sorumlusu Sami Uğurlu kardeşim. İzmirspor alt yapısından yetişti. Uğurlu’nun tee çocukluğunu bilirim. Kalitelidir, karakterlidir. Teknik ekibinde Özgür Öçal, Barış Kanbak, Cem Ergenç ve İsmail Erman Büyükgök ile uyum içindeler, başarı da geliyor haliyle. Teknik adamlık yaşamında üstün başarılar diliyorum, umarım inşallah, Milli takıma kadar yükselirsin. Evlatların Kaan ile Sude, eşiniz beden eğitimi öğretmeni Duygu hanımla mutlu, huzurlu yaşam diliyorum. Allah gönlüne göre versin Sami hocam, her şeyin en iyisini hak ediyorsun.
HALİL ERDOĞAN KİM Mİ ?
Yeni nesil pek bilmez, doğaldır. Sosyal medyada yer veriyoruz, haber de yapıyoruz. Tike toka uymaz, magazinsel de değil ki. Hitabet yeteneği mükemmeldi. Medyatik olmadı, işini dosdoğru yaptı. Ünlülüğü devam etsin diye insanları karalamadı. Temiz geldi, temiz gitti. O kadar imkânı, fırsatı olmasına rağmen evi kendinin değil, kiralıktı. Son nefesini verdi. Çok iyi hakemdi, kural yorumu harikaydı. Fotoğrafı var. Tekirdağspor – Eskişehir Demirspor maçı, yardımcıları Merih Yücesel ile Necmi Temizel. Takım kaptanları İhsan Şahinkol ile İlhan Mayakan. Necmi hocama sağlıklı ömür, kaybettiklerimize rahmet diliyorum. TFF MHK Üyeliği yaptı, İzmirspor Kulüp Müdürlüğü de. Sap ile samanı karıştırmadan. Soruyorlar. Halil Erdoğan hocayı da İzmirspor’u da neden bu kadar çok seviyorsun diye. Tek bir hileye, şikeye, şarlatanlığa, soytarılığa adı karışmamış biri, insan evladı diğeri spor kulübü. Hiç sevilmez mi ?  Sadece ‘eğitimde’ kullandı hakemliğini. Dönemin teknik adamları, kaptanları ve profesyonel, amatör sporcular, alt yapı komple, futbol oyun kurallarını öğrendi. Çok da iyi oldu. Sahada saçmalamadılar. Hala o gözle bakıyorlar, spora.
AHDE VEFA HEPİMİZE GEREK
Altay’ın efsane futbolcusu Mustafa Turgat ile Galatasaray’ın duayen başkanı Selahattin Beyazıt’ı da kaybettik. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Kaybettiklerimizi, rahmetle, şükranla anıyoruz. Unutturmamaya çalışıyoruz. Facebook’taki Ahde Vefa Hakem Sayfası’nda. 6 yıl önce açtım. Hakem kelimesi var ama gazeteci, spor yazarı, futbolcu, antrenör, sporcu, saha komiseri, hiç fark etmez. Herkese yer var. Temiz ve işini düzgün yapan herkesi saygıyla, rahmetle, şükranla anıyoruz, arıyoruz. Yaşayanlarımızı da yaşarken yaşatıyoruz. Korona nedeniyle ara verdik. Tekrar başladık, evlerinde ziyaret ediyoruz. Salgın önlemlerine sadık kalarak, maske, mesafe, temizlik. Bir gönül almak, bir Allah razı olsun yeter bize. Müşfik Talaz ile Rıza Saraç hocalarımıza gittik, çok sevindiler. Sırada hakem olmayan değerlerimiz de var, yaşarken, dünya gözüyle. Bu hizmetimizde de hiçbir beklentimiz, tek kuruş maddi kazancımız yoktur, haberiniz ola.

Bırakın, izler silinsin!

Karne kaygısı!