31 Aralık’ta aç kalmayın!

Deniz ZÜNBÜLCAN
28 Aralık 2020

2020 yılını geride bırakıyoruz. 2021’e girmeye sayılı günler kaldı. Bu sene herkes yılbaşını evlerinde kutlayacak. Değişmeyen şey şüphesiz donatılan sofralar olacak. Yapılan en büyük hata ise bu donatılan sofralara oturulacağı için gün içinde besin alımını azaltmak ve aç kalmak.
Yeni yıl günü ve yılbaşı sofranızda beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle 2021’e hem sağlıklı hem de keyifli girmeniz mümkün.

Yılbaşı gecesi sofraya aç oturulmamalıdır. Güne sabah kahvaltısıyla başlanmalıdır. Öğle yemeği ve ara öğünlerle metabolizma akşam yemeğine hazırlanmalıdır. Aksi takdirde çok fazla acıkılacağı için akşam yemekte kontrolsüz yeme eğilimi oluşur. Bu eğilimle beraber vücut o anda aldığı besinleri bir daha aç kalırsam korkusuyla depolamak ister. Bu nedenle gün içinde öğünlerin atlanmadan metabolizmanızı yılbaşı sofrasına hazırlamanız önemlidir.
Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Şarküteri ürünlerinin içeriğinde bulunan doymuş yağ asitleri, nitrit ve nitrat gibi zararlı maddeler sağlığınıza zarar vermektedir. Özellikle bu sene bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek daha önemliyken bu ürünlerden de uzak durmak daha önemli bir yere sahip. Eğer yemek istiyorum diyorsanız az miktarda tüketip yanında bol salata tüketmeyi ihmal etmeyin.
Alkol de yağ kadar kalorili. Alkolün 1 gramı 7 kkal yağın ise 9 kkal’dir. Yani yağdan kaçtığımız kadar aslında alkolden de kaçmalıyız. Alkol pankreası yoran ve dolayısıyla insülin direncini olumsuz etkileyerek diyabet riskini de arttıran bir içecektir. Bir şey yenmeden tüketilen alkol ciddi hipoglisemiye, alkol ve alkol ile birlikte yenilen yiyeceklerin miktarının artması ise hiperglisemiye neden olabilir. Bu nedenle alkolün tüketilmemesi ilk tercihimizken alkol almak istiyorum diyorsanız kırmızı şarabı tercih etmeyi unutmayın. Kadınlar için 2 kadeh, erkekler için 3 kadeh sınırlaması kontrollü bir tüketim için faydalı olacaktır. Yine bu sene bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirmemek adına bu sene alkolden de uzak durmanızda fayda var.
Ana yemek tercihinize dikkat edin. Seçeceğiniz çorbanın doygunluk sağlama özelliğinin yüksek olması önemlidir. Bu nedenle beyaz unlu çorbalar yerine kurubaklagil çorbaları olan mercimek, ezogelin çorbalarını tercih edebilirsiniz. Ardından fırında hindi ve bol yeşillikli, az yağlı, sossuz salata tüketilebilirsiniz.
Meze seçiminiz çok önemli. Mayonezsiz, yoğurtla hazırlanmış ve az yağlı mezeler tercihiniz olmalıdır. Zeytinyağlı enginar, acılı ezme, semizotu salatası, az yağlı humus, az yağlı-yağsız haydari, az yağlı beyaz peynir gibi.
Tatlı tercihinize dikkat edin. Tatlı tercihiniz şerbetli, kızartmalı ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar olmalıdır. Zaten tatlı düşkünü değilim diyorsanız yemeğinize tatlı ile değil meyve tabağı ile son verebilirsiniz.

Pandemide değişen değerler

Çandarlı Limanı için bilim “Yapma” dedi ama dinletemedi…