65 yaş adaletsizliği

izmir-sokaklarini-65-yas-ve-ustu-vatandaslar-doldurdu
Haldun ÇIRAY
20 Mayıs 2020

İstanbul’da bir parkta 65 yaş üzeri olup sokağa çıkan insanlar için müzik grubu görevlendirilmiş. ‘Nasıl geçti habersiz’, ‘Hani nerede gençliğim’, ‘Eski dostlar’ gibi ne kadar hicran yarası şarkı varsa sıralıyorlar. Sanki ‘Ölüm yakın olsa da, üzülme!’ der gibi… Adamsendecilik, küçümseme değilse nasıl bir organizasyon!
Rap konseri yap kardeşim ya da doğru şarkı seç; yani durumun dışına çık. Gülüyorlar! Mazlumlar, malzeme durumuna düştüklerini bilmiyorlar, içim yandı. Altın kalpli insan onlar. Ve onlara iyi niyetle, ‘Hadi oynayın da sizi öylece çekelim’ dersen oynarlar.
65 yaş üstü insanlar için diğer bir önemli konuda iletişim. Evden çıkması yasak 65 yaş için kamu kurumlarını arayın, ihtiyaçlarınız, istekleriniz ayağınıza getirilsin demek yetmiyor. Çünkü hangi telefon numarası, hangi kamu kuruma ait olduğu konusunda elinde bir liste yok. Tabii, sabit telefonlar da yok artık. İnternet kesilince, iletişim bitiyor, televizyon kesiliyor, el ayak bağlanıyor. Konuyla ilgili görevliler ilgisiz bilgisiz ve insanı başından savıyor. Bu kurumlara telefon hattından ulaşmak ta deveye hendek atlatmak gibi. Evden çıkamayan 65 yaş ve üstü ölse kimsenin haberi olmaz. Bu insanların bir de devamlı kullandıkları ilaçları var. İlacını istemeye kalksa eczanelere iletemez.
Bu arada köşe yazımı tebrik için arayanlar oldu. Arayanlardan bir muhterem zat ‘65 yaş ile ilgili yazınızı tebrik için aradım’ dedi. ‘65 yaş konusundaki cümleleriniz için sizi kutlamak istedim. Ben de 65 yaş üstü bir bireyim’ dedi. Tahsilim, görevlerim bunlar, gayet sağlıklıyım kardeşim. Fakat geçen gün maske kuyruğundaydım. Sosyal mesafeden daha uzak bir şekilde bekliyorum. Bir hanım beklenmedik bir şekilde bana hitaben sert bir ses tonu ve tavırla ‘Beyefendi burada mikrop saçacağınıza evinize gidin ne laf anlamaz insanlarsınız evinizden çıkmayın artık ya’ dedi. Aynen böyle oldu kardeşim. İnanır mısınız, laf ciğerime oturdu. Terk ettim orayı. Çok mahcup oldum. Eve gittim. Kahrolmuştum. ‘Keşke çakmasaydım’ dedi. Yazar olarak canım sıkıldı. Yazıklar olsun bu sosyal şımarık insanlara!
Sosyal medya 65 yaşa karşı yersiz gereksiz durumları eleştirdikçe rahatsız olanlar çıkıyor. Televizyonlar da son zamanlarda öne çıkan sosyal medya kıskançlığı krizine tutuldu herhalde inatla 65 yaşın üzerine gidiyor.
Bu gün pazar ya İzmir’in iki ilçesini dolaştım kimseler yok. Bir boş caddede belediye aracının dezenfekte için ilaç püskürttüğünü gördüm. Yaşlılar virüs yayıyor diye mi, yaşlılara virüs bulaşmasın diye mi, sivri sinek için mi bilinmez. Belediye aracının ilaç püskürtmek için seçtiği zaman maksada uygun mu değil mi, değildi bence.
65 yaş üstü sahillerdeki mekanlara mı taşınmıştı? Desem de oralarda da sokaklar boştu. 65 yaşın bir kısmı meslekleri itibariyle her gün dışarda iken diğerleri evlerinde haksızlık tam da bu. Ayrıca diğer bedeni rahatsızlıkları konusunda daha vahim bir duruma düşmekteler. Romatizma kireçlenmesi olanlar ‘Yandım Allah!’ diyor…

insanlik

Böyle de çok değerlisiniz

Turizmde normalleşme adımları