Abur cubur tehlikesine dikkat!

gida-fiyatlari-bir-onceki-aya-gore-yuzde-25-artti
Yasemin EKREN
15 Haziran 2021

Bugünlerde eve kapanan çocuklar için en büyük tehlikelerden biri abur cubur tüketimi…

Okul çağı çocuklarına doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması; sağlıklı, kaliteli bir yaşam sürmeleri ve gelecekte kronik hastalıklara yakalanmamaları için büyük önem taşıyor. Okullar neredeyse 1 yıldan fazladır uzaktan eğitimle devam ettiğinden çocukların fiziksel aktivite düzeylerinde azalma görülebilir. Masa başında atıştırma sorunları ortaya çıkabilir.

Çocukların sağlıklı bir şeklinde gelişmeleri, büyümeleri, derslerindeki başarılarının, dikkat ve konsantrasyonlarının artması için asla uzun süre aç kalmamalıdır. Kahvaltı dersler başlamadan yapılmalıdır. Çocuklar 2-3 saat aralıklarla günde 5-7 öğün şeklinde beslenmelidir.

En çok atlanan ve beslenmemizde büyük önemi olan kahvaltı yapma alışkanlığı, bu yaşlarda mutlaka edinilmelidir. Pastane ürünleri veya abur cuburlar ve kahvaltılık gevreklerle bu değerli öğünü geçiştirmek asla tercih edilmemelidir.

Örnek kahvaltı menüsünde 1 bardak taze meyve suyu, bitki çayı veya 1 bardak sütle beraber, yağsız tost veya ekmek, peynir, pekmez, yumurta ve mevsim yeşillikleri tercih edilebilir. Yumurta rafadan olabileceği gibi menemen veya omlet şeklinde de olabilir.

En sık yapılan hatalar kahvaltının atlanması, ders başında abur cubur tüketimi, ‘şeker zihni açar’ inanışıyla birlikte fazla tatlı tüketimi ve öğün atlamalar şeklinde olmaktadır. Aşırı şeker tüketimi çocuklarda yeme bozukluğunun temelini oluşturuyor…

Sağlıklı beslenme için her gün mutlaka süt-yoğurt/ et-tavuk-balık-kurubaklagil / sebze-meyve/ ekmek-tahıl gibi besin gruplarından tüketilmelidir. Bir öğünde et-tavuk-balık yeniliyorsa, diğer öğün mutlaka sebzeli yemeklerden oluşmalıdır.

Okul çağındaki çocuklar günde 2-3 bardak süt veya yoğurt, 4-5 porsiyon sebze-meyve, 1-2 dilim peynir, her gün 1 yumurta, 1 porsiyon (3 yumurta büyüklüğünde) et –tavuk; haftada ise en az 2 kez balık ve yine haftada 2 kez kurubaklagil tüketmelidir.

Masa başında saatlerce zaman geçiren çocuklarımızı aralarda hareket ettirmek, dans etmelerini sağlamak ya da kısa yürüyüşlere çıkarmak oldukça önemlidir… Atıştırmalık olarak meyve ve kuruyemişler tercih edilmelidir ve abur cubur tüketimi sınırlandırılmalıdır..

Herkesin hayali orantılı incelme!

Kalp hastanesi yakın olsun saha