Adaletin bu mu dünya

Metin AYDINOĞLU
26 Kasım 2021

Kimi aşı olmaz, olmak istemez, kimi de olmak ister, olamaz. Tıpkı Fuat Özevcimli gibi. 20 yıl oldu, saha komiserliğine başladı. 10 yıl zevkle yaptı. Her daim tertemiz, ütülü ‘laci’ takım elbisesini giydi, kravatını da taktı.
Yağmur, çamur, ayaz, sıcak, güneş demeden. Üç kuruş ücrete rağmen. Her şey para değil ki o aşk, sevda var ya. Gitti. Ta ki, rahatsızlığını öğrenene dek. Bu yüzden yaklaşık 10 yıldır düzenli görev alamıyor. Gidemese de derneğine aidatını takır takır ödüyor, toplantılara da katılıyor. Gelişmeleri takip ediyor ama maçlara çıkamıyor. Türkiye Saha Komiserleri Derneği İzmir Şubesi’nin duayen başkanı Cüneyt Meralbaysal da elinden geleni yapmaya çalışıyor ama. Olmuyor işte, aşı olamıyor da ondan.

FUAT ÖZEVCİMLİ’YE AŞI ENGELİ

Evet, korona aşısı olamıyor. Fuat Özevcimli’nin ileri derecede çoklu alerjisi var. Kırmızı listede adı geçiyor. Ne yese ne içse alerji yapıyor. İlaçlar da dahil. Etken maddelerinden. Öyle, kaşıntı ile geçse, ona bile razı. Ama çok daha ötesi. Patlıcan, yumurta, domates, biber, yumurta ve akı ile sarısı daha nicelerine alerjisi var. Tansiyon ilacından tutun da penisiline kadar. Antikor testi de yaptırdı, sıkıntı yok. PCR yaptırayım çıkayım, diyor. Kabul edilmiyor. Ne olacak şimdi. Saha komiseri olarak maçlara çıkabilmesi için ‘aşı’ olması ve de ‘aşı kartı’ isteniyor. İstediği halde, aşı olamıyor. Önce sağlık. Çift maske, siperlikle bile çıkmasına izin verilmiyor. Her yer, maskesiz, aşısız, ağzı ile burnu açıkta olup maske taktıklarını sananlarla, ‘bana bi’şey olmaz’ diyenlerle dolu olduğu halde. O çıkamıyor işte. İnsana en çok bu dokunuyor.

TURGAY HOCAMIN SELAMI VAR

Şahsıma Meto adını yakıştıran güzel insandır Turgay Meto hocam. Karşıyaka’yı, İzmirspor’u çalıştırdı. Efsanemdir, idolümdür, duayenimdir. Atatürk Stadı’nda 16 Mayıs 1981’de oynanan 80 bin seyirci ile rekor kırılan ve 0-0 sona eren Göztepe – Karşıyaka maçında Karşıyaka’nın teknik direktörü idi. Çok güzel günlerimiz oldu, saygı ve sevgi çerçevesinde. Ciddi idi ama hiçbir zaman tepeden bakmadı, küçümsemedi. Korona nedeniyle yüz yüze görüşemiyoruz, sık sık telefonla ararım. Baktı sessiz seda çıkmıyor, Turgay hocam arar. Üzülürüm. Bayramlarda, yılbaşında, diğer günlerde benden önce davranır, ‘Hocam olmaz ama küçükler arar, mahcup oldum’ derim. ‘Meto aramızda lafı olmaz, senin işin vardır ben emekli adamım, evladımsın’ der, olgunlukla. Diyorum ki, böyle değerli duayenlerimizi Burhan Çevrem’i, Turgay Meto’yu, Besim Karakulak’ı, Ali Fındık’ı evlerinden hijyen kurallarına da uygun olarak alıp, maçlara getirseniz nasıl olur. Soyunma odasının önünden geçseler yeter. Hem de moral olur, yakışır. Vakit o vakittir, şimdi tam zamanıdır.

TEMİZLİĞİ ATASINDAN GELİYOR

Çok taze bir kulüp Ataspor, futbolun ilk oynandığı Bornova’nın ekibi. Renkleri mavi-beyaz, 2019’da başladı. 2 yılda çok yol katlettiler. Simgesi de zeytin, zeytin dalı, zeytin tanesi. İnsanlığı, kalıcı olmayı, adaleti, hoşgörüyü temsil ediyor. Merhum spor insanı değerli büyüğüm Sami Gider ağabeyimin adının verildiği Sami Gider Süper Amatör Lig B Grubu’nda Soğukkuyu, Bayraklıspor, Bornova Hitabspor, İzmir Osmangazi, Fikri Altay SK, Bornova 1881, Dedebaşıspor’un önünde liderlik koltuğunda. Ümüt Mutlu Dur başkan, Emin Anıl Akdağ, Sibel Yücel, Şerafettin Mollaköy, Özge Özkan da yönetimde. Bir de yılların spor insanı Tuncay Taşpınar var. Her gittikleri maçtan soyunma odasından en son O çıkıyor. Neden mi, odayı ‘buldukları gibi bıraktıkları’ için. Tertemiz bırakmadan dönmüyorlar da ondan. Altınordu ne de güzel örnek oldu, Ataspor’un da içinden geliyor. İstenince tertemiz olunuyor işte böyle teşekkürler Ataspor, teşekkürler Tuncay ağabey.

ADIN GÜZEL ALSANCAK STADI

93 gün önce, 23 Ağustos 2021 tarihinde bir yazı kaleme almış, üstüne basa basa belirtmiştim. Yıkılıp tekrar yapılan bugün de açılışı yapılacak efsane stadımızın adına karar verildi; Alsancak Stadı. Doğrusu da bu. Şanlı bayrağımızın adı var, ondan daha güzel isim mi olur. Mustafa Denizli büyüktür adı gibi, büyük adamdır, gururumuzdur. Ama O’na kadar onlarca yüzlerce efsane isim sayarım. Soyadını kulübünden alan Vahap Özaltay var iken, Sait Altınordu var iken. İlla ünlü, gündemde, medyatik ve de İstanbul’da şampiyonluk yaşaması gerekmez, isim verilmesi için. Allah razı olsun Altay’ı Süper Lig’e çıkardı. Şampiyon yapsın, 7.şampiyon olsun Altay’ı o zaman Mustafa Denizli Stadı olsun. Bir zamanların efsane ekipleri Şakir Kuruşlu Denizgücü’nün, Ünal Köksallı Hilalspor’un, Ahmet Çetinbudaklarlı Tarişspor’un, Tatlı Mustafalı Yeşilova’nın da o statta alınteri, hakkı, emeği var. Efsanem tek bir kişiye, isime mal edilemez. Şampiyonlar Ligi maçlarını izleme ümidiyle. Yaşasın Alsancak Stadı, hayırlı uğurlu olsun. O bayrak dikildi bir kere, dalgalanmaya devam edecek.

ŞİMDİ MUĞLA’NIN MARMARİS 1923’Ü

Yakın zamanda Türkiye’nin Marmaris 1923’ü olacak. Habire oyuncu yetiştirip ülkemizin dört yanına gönderiyorlar. Son olarak 2005 doğumlu Duran Koçer de Marmaris 1923 Spor Kulübü’nden TFF 1.Lig ekibi MKE Ankaragücü’ne transfer oldu. Sürekli okuyan, araştıran, kendini geliştiren, alt yapı ustası, antrenör Görkem Murat Dinç var. Teşekkürler genç kardeşim, emeğinize sağlık. Göztepeli, Muğlalı futbolcu, tanınmış hakemlerimizden Mutlu Çelik’in başkan olduğu Marmaris Çelik SK ile pilot kulüp oldular. Marmaris Çelik SK’de hamdılar, Marmaris 1923 SK’de piştiler, ülkemizin sembol kulüplerinde, yanacaklar, yıldız olacaklar. Hep birlikte izleyeceğiz. Görkem Murat Dinç Çelik SK’de de görev yaptı. Şimdi Marmaris 1923 SK’de. Cengiz Aydın Tahmazoğlu’nun emekleri de unutulmaz. En az 3 yıl emeği var Görkem Murat Dinç’in, Mutlu Çelik’in de Cengiz Aydın Tahmazoğlu’nun da. İnsan yetiştirmek, sporcu yetiştirmek kolay değil. Emek ister sabır ister hoşgörü ister insan olmak ister.

İSİMLERİ UNUTMAYIN LÜTFEN

2005’li Berat Balaban; Marmaris 1923 SK, Altınordu, Osmanlıspor, Manisa FK. 2005’li Adar Akçın; Marmaris 1923 SK, Manisa FK. 2005’li Batuhan Bayer; Marmaris 1923 SK, Konyaspor, Manisa FK, Bucaspor. 2006’lı Turhan Orhan; Marmaris 1923 SK, Konyaspor. 2006’lı Sefa Karabulut; Marmaris 1923 SK, Konyaspor, Alanyaspor. Milli Takımlarımıza, Ege ve Ankara Bölge Karması’na da şu isimler davet edildi. Berat Balaban, Batuhan Bayer, Onat Tüzün, Turhan Orhan, Emir Jack Ayhan. Hepsi Marmaris 1923 SK’den. Stadın da kulübün de adı güzelse daha çok seviyorum. Bornova 1881 de var, atlamayayım. 1881 ey maşallah. Rakamın güzelliğine, asaletine bakar mısınız Allah aşkına.

CHP İzmir teşkilatı gün sayıyor

İzmir’de Kardeşlik Türküsü