Adın Fatih’tir böyle kal Dönmez’sin bu yoldan

Metin AYDINOĞLU
20 Şubat 2020

O’na göre çok normal bir durum’muş, öyle diyor. Alışkın değiliz ki, yaşayamıyoruz böylesini. Gayet sakin, kibar, beyefendice bir tavrı, asil duruşu var. ‘Yaptığım çok doğal bir şey. Futbol sadece bir oyun, çok abartılıyor. Önce insan, önce sağlık, kupalar şampiyonluklar sonra’ diyor. Afallayıp kalıyorum. Şov yapmıyor, reklam peşinde de değil. ‘Hocam, Fatih kardeşim sizin bu yaptığınız harika bir olay alışkın değiliz ki, hasret kaldık’ diyorum. ‘Metin hocam her zaman her şartta yine böyle yaparım, kuşkunuz olmasın’ diyor, bize de gururlanmak, Allah razı olsun, helal olsun hocam demek kalıyor. Cümle aleme ders olsun, kapak olsun.

DAKİKA DAKİKA O ANLAR

Tarih 16.02.2020, Foça Belediyespor – Bornova Belediyespor U-17 Ligi maçı. Dakika 22, skor 1-1. Foça ekibinden 5 forma nolu oyuncu Ömer Aslan pozisyon sonrası sakatlanır, acıyla kendini yere bırakır. Takım arkadaşları hakemin oyunu durdurması, sakatlığın tedavi edilmesi için topu taca atar. Ömer’in tedavisi tamamlanır, oyuna döner. Taç atışını kullanan oyuncu, kendi kalesine, Foça Belediyespor kalecisine doğru topu atar. Bornova Belediyesporlu 9 forma numaralı oyuncu Efecan Akşit de herkesin durduğu anda topu kapar, kaleciyi de çalımlayarak topu ağlara gönderir, Bornova 2-1 öne geçer, hakem de golü verir, yapacak bir şey yoktur. Bornova Belediyespor’un antrenörü Fatih Dönmez, başlama vuruşu sonrası ‘basmayın, kaleyi açın, rakip takımın gol atmasına müsaade edin’ der. Foça Belediyesporlu Foça Belediyespor’dan 9 forma numaralı Burak Bozkaya, henüz 17 yıllık yaşantısındaki en kolay golü atar, durum 2-2 olur.

 

DAYISI VAR, HİLMİ BAYER

Fatih Dönmez’dir adı, bu güzel insanın. Futbol aleminde Danyel Fatih derler O’na Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Daniel Amokachi’ye benzer tekniği, oyunu, mücadelesi. Hakem iken maçına çıktığım asil, onurlu kişiliklerdendir. Genetiğinde var bu, centilmenlik, sportmenlik, aydın kişilik, dayısına çekmiş. Dayı dediysek öyle yaslanılan kalantor dayılardan değil, bildiğiniz annesinin erkek kardeşi olan dayıdan bahsediyorum. Dayısı mı kim, Altınırmak da yıllardır kaliteli futbolcu yetiştiren bir nefer; Hilmi Bayer. Kız halaya, oğlan dayıya çeker derler ya işte tam da ondan.

9 KUPALI, 22 YIL OYNADI, 9 YILLIK ANTRENÖR

Menemenspor, Altınordu, Tekelspor başta olmak üzere 22 yıl futbol oynadı, 9 yıldır da antrenörlük, teknik direktörlük yapıyor. 9 kez şampiyonluk sevinci yaşadı, 7’si oynarken, 2’si de teknik adamlık yaşamında. Bornova Belediyespor’u SAL’a taşıyan da Fatih Dönmez’den başkası değildir. 90’lı yıllarda hakem iken maçlarına çıktığım özel bir insandır, hiç değişmedi, aynı çizgide.

AİLE ÇOK ÖNEMLİ

45 yaşındaki Fatih Dönmez, Ayfer Dönmez hanımefendi ile evli, 15 yaşındaki Giray, 6 yaşındaki Baray adlı evlatları var. Maşallah nazar değmesin, musmutlu bir yaşamları var. İyilik bulaşıcıdır, iyilik eden iyilik bulur, bu böyle. Mutluluk ve huzur yaşayan, mutluluk ve de huzur yaşatır, bu da böyle, maçın 90 dakika olduğu gibi.

 

SÖZ UÇAR YAZI KALIR

Her zaman, sürekli çirkinlikler, yanlışlar, şiddet, gürültü patırtı yazılacak değil ya. Böyle güzellikleri de çıkaralım ortaya, ön plana. Yazalım, ekranlara, gazetelere, raporlara. N ekersen onu biçersin. İyi futbolcu, iyi hakem, iyi yönetici, iyi teknik adam, iyi personel, iyi saha komiseri, iyi sağlık görevlisi, emeği geçen, işin hakkını verenleri lütfen raporda yazalım, alkışlayalım, tanıtalım, karanlığa giden dünyamıza ışık doğsun. Fatih Dönmez bu davranışıyla dakikalarca alkışlandı. Maçın gözlemcisi Bülent Türkekul da duyarsız kalmadı, özel olarak durumu açıklayan bilgilendirme raporu yazdı, TFF’ye sundu. Eski klasman hakemi, faal klasman gözlemcisi, İzmir İl Hakem Kurulu Eğitim Sorumlusu Bülent Türkekul kardeşime, nacizane şahsım olarak yaşam dersine katkıda bulunduğu için şükranlarımı sunuyorum.

 

MAÇ MI NE OLDU?

Bir nevi şampiyonluk maçı, 6 puanlık maç idi. Foça Belediyespor 3 puanlık farkla lider, rakibi Bornova Belediyespor ikinci sırada idi. Yense puanlar eşitlenecekti, şimdi ne oldu 6 puanlık fark oldu. Olsun diyor Fatih hoca, haram puan, hak etmediği kupa istemiyor. 1-1 idi, 2-1 öne geçince kaleyi açtırdı, 2-2 oldu. 3-2 oldu, 3-3 oldu, sahadan 4-3’lük skorla ayrılan galip ayrılan, taraf lider Foça Belediyespor oldu. Adın Fatih, umarım, inşallah geleceğin gerçek Fatih’i olursun, soyadın gibi de devam edin lütfen bu yoldan, asla dönmeyin. Sizin gibi değerleri çoook ihtiyacımız var, hele ki bu dönemde. Çok yaşa, var ol, sağ ol Fatih Dönmez hocam. Fatih’sin Fatih kal, Dönmez’sin artık bu yoldan. Belki de şampiyonluk gitti ama, insanlık, iyilik zirvede. Böylesi çok daha güzel. Selam olsun güzel, ahlaklı, temiz insanlarımıza, merhaba.

abden-whatsappa-rekor-ceza-gundemde

Whatsapp grupları

Mavi bulutlar ve ağustos böcekleri…