Afganistan’daki tehlikeli oyun

Haldun ÇIRAY
1 Eylül 2021

Ülkemin maşallahı var desek olur. Dünyada nerde olay var hemen damlıyor. Afganistan’da Taliban ABD’nin çekilmesi ile Kabil’e girdi. Taliban’ın Kabil’e girmesi ile ülkeler vatandaşlarını geri çekmeye başladı.
İngiliz devleti dahil maşallah bütün emperyalist ülkeler Afganistan’a doluşmuş. Başkent Kabil’de ard arda 26 patlamada 13 ABD askeri ve sivil halktan toplam 177 kişi ölünce gözler yeniden Afganistan’a çevrildi. DEAŞ denilen örgüt eylemi üslendi. Olayın akabinde ard arda açıklamalar geldi. ABD askerlerinin hesabını soracağını olayı DEAŞ’ın Horasan kolunun yaptığını belirtti.
Afganistan’ın bütün gelirlerinin illegal olduğu biliniyor. ABD nin Afganistan’da 86 milyar dolar silah techizat ve patlayıcı bıraktığı da biliniyor. ABD 100 bin vatandaşının tahliyesini sağladığını açıklandı. Ancak 86 milyar dolarlık patlayıcı ve sair mühimmatı geride bırakan ABD daha sonra patlayıcıları ve silahları askerlerinin imha ettiğini, patlamaların ondan olduğunu belirtti. Kafalar tekrar karıştı. DEAŞ’ a gelince bu örgütü de ABD kendisi yarattığına ve oraya taşıdığına göre, DEAŞ’ın bu davranışında acaba Biden karşıtlarının parmağı olabilir mi?
Rusya’nın da ABD’nin de Afganistan ilişkisi devam ediyor. İngiltere’nin de Afganistan ilişkileri devam edecektir. Garip ilişkiler ağı görülüyor. DEAŞ bu yörede eylemde İŞİD orada eylemde Pençşir’de de üç Afgan özel timinin direnişi devam ediyor.
Ahmet Şah Mesut’un çocukları da direnişe hazırlanıyor olabilir. Durum daha da vahim. Biliyorsunuz İŞİD’in daha önce Türkiye’de Ankara’da başlayıp Atatürk Hava Alanı’na kadar uzayan eylemlerinde 211 kişi ölmüş 182 kişi yaralanmıştı. Görünüşte Taliban, İŞİD, DEAŞ, ABD’nin bir birlerine karşı olmaları görüntüsü karma karışık bir durum ortaya çıkarıyor. İŞİD’i de Afganistan’a Amerika getirmişti. Biden Afganistan’dan askerimizi çekiyoruz ancak istihbaratımız ve diğer elamanlarımızla Afganistan’da olmaya devam edeceğiz diyor. Rusya istihbaratı için ayni şeyleri söylüyor. Tabi Türkiye’de Afganistan ilişkilerinin olduğu konusunda bir problem yaşamayacağını söylüyor. Biden de Afganistan konusunda Türkiye’ye yardımcı olduğu için teşekkür ediyor. O zaman Türkiye’de ne tarafta diyen çıkabilir mi? Çıkabilir. İran da konunun içinde. Hadi buyurun.
ABD hala hava alanının kontrolünde olduğunu söylüyor. Görünen o ki ABD oyun düzenleyici. Peki bu oyundan başka haberi olan var mı? 110 bin askerle Afganistan’ı denetleyen ABD bu intihar saldırısını nasıl önleyemedi. Şimdi duyulan patlamanın da roket mermisi olduğu ve kimin attığı belli değil deniliyor. Bir havan saldırısı daha olduğu haberi geliyor. Bu durumda Taliban’ın ülkeyi kontrol edebileceği ciddi olarak şüphe taşır noktaya geldi çakıldı. Sinek uçsa haberi olan ABD hala binlerce askeri orada iken ne oluyorsa hiç bir şeye mani olamıyor. Afganistan bir pazarlık konusu oluyor gibi.
Türkiye’ye gelince Afganistan’da ABD dahil ne olduğu ne döndüğü karışık halde iken iktidar da muhalefette çok ağır adımlar atmalı az ve inceleme yaptıktan sonra konuşmalı. ABD bu oyunu biraz karışık oynuyor. Önceden temas ettiği, konuya müdahil olan ülkeler ve Taliban ile nasıl anlaştığı, belli değil. Ayrıca, ayrılan cumhurbaşkanının ne kadar işin içinde olduğu da belli değil tablo karma karışık. Hal böyle iken balıklama ortaya çıkmak pek doğru değil gibi geliyor. Muhalefet ise çok incelemeden konu hakkında saçmalamamalı Oyun tehlikeli oynanıyor.

Bornova’da 20 dakikanın şifresi

Pandemi mi bitiyor, yoksa yaz mı?