Ağızlarıyla kuş tutsalar yaranamazlar

agizlariyla-kus-tutsalar-yaranamazlar
Yunus KARAKAYA
3 Ocak 2020

Türkiye’nin heyecanla ve merakla beklediği gün geldi ve yerli otomobil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtıldı.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Yerli otomobille ilgili anlayan da konuştu, anlamayan da.
Ama şunu bir kez daha anladım Ak Parti Hükumeti tabiri yerindeyse ‘Ağzıyla kuş tutsa’ yabancı düşmanlarının yerli işbirlikçilerine yaranamayacak.
Sen ülkenin asırlık hayalini gerçekleştir sonra ön yargıları yıkama.
Siz Usta Ressam ile Çırağın hikayesini bilir misiniz?
Bilmeyenler için hemen anlatayım.
Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta, öğrencisini uğurlamış. Çırağına “Yaptığın son resmi, şehrin en kalabalık meydanına koyar mısın?” demiş.
“Resmin yanına bir de kırmızı kalem bırak. İnsanlara, resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma” diye ilave etmiş.
Öğrenci, birkaç gün sonra resme bakmaya gitmiş. Resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasının yanına dönmüş. Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini tavsiye etmiş.
Öğrenci resmi yeniden yapmış. Usta, yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş.
Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş.
Yanına da, insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş.
Usta ressam şöyle demiş:
“İlkinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.
İkincisinde, onlardan müspet, yapıcı, olumlu olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi.”
– Emeğinin karşılığını, ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın.
– Değer bilmeyenlere sakın emeğini sunma.
– Asla bilmeyenle tartışma.

DAĞ’IN ÇEVRECİ BERBERİ
AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım dikkatimi çekti. Dağ, gördüğü manzara karşısında berberinin çevreciliğine dikkat çekiyordu.
İşte o paylaşım;

“Fotoğrafı görünce bu ne? dediğiniz farkındayım. Sakin olun anlatıyorum
Ödemiş/Bıçakçı mahallesinde Ramazan kardeşimize traş olmak nasip oldu.
Dikkatimi bir kap içinde dolu olan kullanılmış jiletler çekti.
Bu nedir? Diye sordum tabi.
‘Jiletleri çöpe atınca, çöpleri karıştıran kedi ve köpeklerin ayağına batma ihtimali var abi’ dedi. O yüzden bunları bu şekilde toplayıp gömüyormuş.
Sizin gittiğiniz berber de Ramazan gibi hassas mı?”

YILBAŞINDA KAÇ KUŞ ÖLDÜ
Bu sözüm sözde hayvan sever ve çevrecilere.
Hani siz bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla girerken elleriniz içki kadehleri ile neşe içerisinde seyrettiğiniz havai fişek gösterilerinin binlerce kuşu katlettiğinden haberiniz var mı?
Havai fişek gösterileri özellikle gebe hayvanlara ve kuşlara zarar verdiğini biliyorsunuz değil mi? Bilmiyorsanız araştırıp öğrenin o zaman

isimize-geldigi-gibi-yasiyoruz

İşimize geldiği gibi yaşıyoruz!

Var mı bize yan bakan? (Var…)