Ağustos bitmeden tüketin

dunyada-rakibi-olmayan-siyah-incir-avrupa-pazarini-fethediyor
Deniz ZÜNBÜLCAN
24 Ağustos 2020

Mevsiminde sebze ve meyve tüketmek yeterli ve dengeli beslenebilmek adına oldukça önemli. Aldığınız besinleri mutfağınıza sokmadan önce mevsiminde olup olmadığına mutlaka emin olun ve ağustos ayı bitmeden doğanın bizlere sunduğu bu besinleri mutlaka tüketin.

Antioksidan zengini incir: Diyet lifi, mineral, vitamin ve antioksidan içeriğiyle sağlık için çok yararlıdır. Kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum mineralinden zengindir. Liften zengin olduğu için kilo yönetiminde olumlu etkiye sahiptir. Özellikle koyu renkli taze incir karoten, lutein, tannin gibi birçok antioksidan bileşen ve A, E, K gibi birçok vitamin içerir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza yardım eder.

Spor sonrası mürdüm eriği: B grubu vitaminlerinden zengindir. Bu özelliği sayesinde sinir sistemini korur ve strese dayanıklılığı arttırır. Bakır, demir, potasyum mineralleri, zengin lif ve su içeriği sayesinde spor sonrası tüketime en uygun meyvelerdendir. Glisemik indeksi düşüktür ve lif içeriği yüksektir. Bu sayede uzun süre tok kalmayı ve iştah kontrolünün sağlanmasını sağlar. Yaklaşık 3-4 adet mürdüm eriği 1 porsiyon meyveye eş değerdir.

Rahat uyku için vişne: Vişne iyi bir melatonin kaynağıdır. Uyku problemi yaşayan kişilerde melatonin hormonun düzenlenmesine ve vücudun biyolojik saatinin dengelenmesine yardımcı olur. Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur ve kan basıncını dengeleyerek kalp krizi riskini azaltır. Beyin hücre duvarında antioksidan koruması sağlayarak hafızayı korur.

Kolay sindirim için kırmızıbiber: İçindeki karotenoidler kansere karşı koruyucudur. A, B ve C vitaminlerini içerir. A vitamini içeriği sayesinde göz sağlığına B vitamini içeriği sayesinde sinir sistemine C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemine faydalıdır. Mide asidini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Kansızlığı önlemek için börülce: Yüksek tansiyonu düşürücü etki yapar. Ağız ve dişlerde oluşabilecek enfeksiyonları azaltır. Diyabeti önleyici etki yapar. Kansızlığı azaltıcı etkisi vardır. Folikasit, demir, potasyum, fosfor, mangan mineralleri, K ve B1 vitaminlerini ve diyet lifini yüksek miktarda içerir.

Protein için barbunya: A, B5, B9 ve C vitamini ile demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Yüksek oranda lif içerir. Büyüme çağındaki çocuklar, sporcular, hamileler ve vücut geliştirmek isteyenler için iyi bir protein kaynağıdır. Lifli yapısı sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucu olabilir. Cildi yumuşatır ve gençleştirir.

Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türkün bayrağına! 

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı – 9