Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar geri çekilmeli

benzin-ve-motorine-bu-gece-bir-zam-daha
Halil KOCAKABAK
23 Haziran 2022

Merhaba kıymetli okurlarım hemen hemen her gün akaryakıta gelen zamlar sonucunda hayatımız durma aşamasına geldi. Yakıt demek bizler için yalnızca husisi araçlarımıza koyup gezmemiz için kullanılan bir madde olarak düşülmemeli. Özelikle tarım ve ticarette ısıtma, ulaşım ve elektrik üretimi gibi alanlarda gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamak için tüketilen yoğun enerji kaynağı olan yakıt sayesinde bir çok kişinin evine ekmek  götürdüğünü çok iyi bilmeliyiz. Şu an için çoktan 30 TL’nin üzerine çıkan mazot fiyatları Türkiye’de vatandaşın gündemine oturdu. Çünkü bu durum her vatandaşı etkiledi. Eskiden akaryakıta 6, 7 ay’da zam gelirdi son iki yıl içerisinde fiyatlar neredeyse yüzde 270 zamlandı. Bu zamların sebebi aslında belli.  Brent petrolün varil fiyatı arttıkça adım adım bütün fiyatlar yükselmekte ve sonuç olarak zam ve Türk lirasının değer kaybetmesi. Zaten biz dünyada en pahalı akaryakıtı tüketen ülkeler arasında Hong Kong, Norveç ve Hollanda’dan sonra dördüncü sıradayız.

KARA SABAN YOK

Örneğin hükümet halk için vergiden vazgeçerse çiftçi tarlasında emeğinin karşılığını almaya başlar. Eskiden olduğu gibi artık kara sabanımız yok ki. Tüketim arttı. Buna yetişmek için seri üretim gerekli. Bu da daha fazla tarım ürünleri demek. Köylümüz üretmezse şehirdeki ne yiyecek? Bunun birde ihracat kısmı var. Maliyetlerimiz fazlasıyla artınca tabiki ihracat da durma aşamasına geldi. Dış pazarımız fazlasıyla zarar görüyor yabancı firmalar çoktan başka ülke arayışlarına girdi bile. Bunun yanısıra taksici, dolmuşcu, servisçi, esnafıda işlerinde zarar yazmaya başladı çünkü akaryakıta zamlar çok sık gelirken bu meslek grupları fiyat artışlarını müşterilerine hemen yansıtamıyor.

ESNAFIN ZARARI

Akaryakıta gelen zamları konuşmak veya bundan şikayetçi olmak demek siyaset yapıyor olmak demek değil. Bugün hangi siyasi partiden kim olursa olsun bu durumu görüyor ve biliyor. Tüm dünya gibi  pandeminin etkisinden yeni yeni kurtulan ülkemizin vatandaşları şimdi de zamlarla mücadele etmeye başladı. Pandemi sürürecinde tüm esnaf büyük zarar etti. Hayat durdu ama kiralar masraflar durmadı. Devlet yetkililerimizin bu durumla ilgi çözüm planları ve çalışmaları olduğunu umut ediyorum, inşallah üst üste gelen bu orantısız zamlar geri çekilir ve vatandaşlarımız önünü görmeye başlar ve işleri yoluna girer.

Vikingler mi ? Gelsinler tabi..

Görkemli festival tamamlandı