Akdeniz’de altın bulduk

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
2 Temmuz 2022

19. Akdeniz Oyunları’nın başlangıç düdüğü, Cezayir’in Vahran (Oran) kentinde 25 Haziran’da çaldı. Etkinlik, Cezayir’in en büyük ikinci kenti Vahran’daki Olimpiyat Stadyumu’nda düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle başladı. Törende sporcuların geçişi büyük ilgi gördü. Bayrağımızı olimpiyat madalyalı sporcularımızdan Busenaz Sürmeneli ve Ferhat Arıcan taşıdı. Yaklaşık 40 bin kişi Akdeniz Oyunları’nın açılış törenine tanık oldu.

LİDER TÜRKİYE
Oyunların en başarılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, 862 madalyayla İtalya, Fransa ve İspanya’nın ardından 29 ülke arasında 4. Sırada bulunuyor. Bu yıl, 26 ülkeden 4 bine yakın sporcunun boy göstereceği oyunlarda 24 branşta madalyalar sahibini bulacak. Oyunlara 322 sporcuyla katılan Türkiye, organizasyonun 5’inci günde 39 madalyayla genel sıralamada birinciliğini koruyordu. Ben yazıyı yazarken madalya sayısı 41’e yükseldi; “41 kere maşallah” şarkılı kutlamalar yapılırken, sosyal medyada bu başarılar karşısında gözyaşlarını tutamayanlara dikkat çekilirken, cimnastikçilerimizin ‘Köyden indim şehre’ filmindeki altın sayma sahnesini canlandırmasına gülerken madalya sayısı 48’e yükseldi. Altın, gümüş, bronz… Siz yazıyı okurken madalya sayısı kaça ulaşacak, bilemiyorum. Bu belki de tek gurur verici bilinmezliğidir güzel ülkemin, neyse…
Bildiğim bir şey varsa o da sporcularımızın gençlere şahane örnek olduğudur. Ülkenin ekonomik ve politik durumu malum… Gençler yüksek enflasyon, mülteci akını, absürd fenomenler, sansür yasası derken acayip bir gündemin içinde kaybolmuş, adeta ışığı arıyordu. 19. Akdeniz Oyunları, bu ışığın yayılması için kapıyı araladı resmen. Bilimle, sanatla, sporla başarılabileceklerin altını çizdi, umut oldu. Yetişkinlere de moral verdiler. Hayatımıza heyecan kattılar. Bizi gururlandırdılar. Bu başarıda emeği geçen tüm sporcularımızı, fedakâr ailelerini ve hocalarını kutluyorum. 6 Temmuz Çarşamba günü sona erecek organizasyonda daha nice başarıları izleyeceğimizi umuyorum.

TEPKİ SONUÇ VERDİ
Ve gazetecilerin çabası sonuç verdi. Kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen ve tepki çeken yasanın görüşmeleri yeni yasama döneminde görüşülecek. Böylece, bu hafta yeniden gündeme alınması planlanan yasa teklifi, yeni yasama dönemine ertelenmiş oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 1 Temmuz itibariyle TBMM’nin tatile girdiğini hatırlattı, “Dezenformasyon yasa teklifi, yeni yasama döneminde görüşülmeye başlanacak.” ifadelerini kullandı.
Bu açıklamayla birkaç ay için bile olsa rahatladık. Bu başarının mimarı korkmadan, çekinmeden doğru bildiğini söyleyebilme cesareti gösteren gazetecilerdir, onurlu meslek örgütleridir. Halkın haber alma özürlüğü için, hepimizin geleceği için mücadele ettiler, bu çaba çok kıymetli, bu dik duruş meslek etiğinin bel kemiği. Desteklediğimiz ya da karşı çıktığımız, konuştuğumuz ya da sustuğumuz her şeyden sorumluyuz. Bu bilinçle, daha özgür yarınlarda göz yumanların değil, vatandaşın gözünü açanların haberlerinde görüşmek üzere.

İYİ HABER:
Vehbi Koç Vakfı’nın her yıl verdiği bilim ödüllerine bu yıl bir de “İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü” eklendi ve bu ilk ödülün sahipleri, Kovid’e karşı aşı bulan Türk asıllı bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin oldu. Şahin, Türkiye’de bir ekip oluşturup önümüzdeki yıl Biontech markası altında çalışmalarımızı yapmak istediğini dile getirdi. Ünlü çift, “İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü”nün 200 bin dolarlık maddi kısmı için “İhtiyaç sahibi bilim insanlarıyla ortak kullanılmak üzere Koç Vakfı’yla birlikte organize etme” kararı aldı.

GÜZEL İÇERİK:
“Hedefimiz Akdeniz” sloganıyla yola çıkan Team Türkiye instagram ve twitter hesapları, 19. Akdeniz Oyunları sporcularının mücadelesini izleyicilere aktarmayı hedefliyor. Organizasyondaki en kritik anları izleyebileceğiniz videoları, madalya kazanan sporcuları, bilgilerini ve fotoğraflarını bulabileceğiniz sayfalarda Akdeniz Oyunları’nın nabzını tutabilirsiniz.

Özgür’le tanışmak

korona-corona-virus-rakamlar-olu-sayisi-kac-vaka-var

99 bin 32