Akhisar’da kadın dayanışması

akhisar-zeytin-toplanti
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
27 Ekim 2022

Geçen hafta ‘Leziz Akhisar’ organizasyonuna katılmak için 4 günümü Akhisar sokaklarında geçirdim. Her seyahatimde zamanda yolculuk hissi yaşatan Akhisar sokaklarında, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen dijital içerik üreticileri ile mekan mekan, adım adım dolaştık, yeni deneyimlere imza attık.

Akhisar, Manisa’nın en kalabalık ilçelerinden biri. Yüzlerce yıldır farklı etnik köken, inanç, kültüre sahip insanların bir arada yaşadığı Akhisar’da çok kültürlülüğün izlerini ilçenin her köşesinde, köylerinde, mahallelerinde görmek mümkün.

Arasta’da geleneksel yöntemlerle zanaatını icra eden ustalardan, yıllara meydan okuyan küçücük dükkanlarda en iyi bildiği işi, yemek yapan şeflere kadar bambaşka hikayelere tanık olabiliyorsunuz. Modern dünyayla bütünleşen mekanlar ve yenilikçi işlere imza atan Akhisarlılar Akhisar’ın geleneksel geçmişini ve kültürünü terk etmeden şehirlerini çok ama çok iyi temsil ediyor.

Akhisar’da kadın dayanışması da çok güçlü. İlçeye ilk kez gelenlerin Türkiye manzarasını göz önüne alarak bazı olumsuz ön yargılarla değerlendirebileceği ilçe daha ilk adımda bu algıyı yerle bir edecek bir güce sahip.

Akhisarlı kadınları ilçenin her yerinde ön cephede görmek mümkün. Malumunuz hasat zamanı var zeytinde. Zeytin Denizi olarak adlandırılan Akhisar’da zeytinin hasadından sofraya ulaşmasında da her aşamada kadınlar başrolde.

KADINLARIN GÜCÜ

Sosyal yaşamda ön cephede yer alan Akhisar’da kadınların dayanışması ise takdire şayan. Akhisar Kadın Kooperatifi ve Akhisar Kadın Derneği ise son Akhisar seyahatimde tanışma fırsatı bulduğum beni heyecanlandıran iki sivil toplum kuruluşu oldu.

Resmi adı Akhisar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olan kooperatif, kadın dayanışmasının neleri başarabileceğinin en önemli örneklerinden biri. Kooperatif, Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde (Eski Belediye Binası) yer alan Kafe Koop’u da işletiyor. Kafede zeytinli erişte yeme fırsatım oldu. Fiyatı da lezzeti de şahane. Birçok gıda ürünün de kooperatifin birlikteliğinin imzası var.

Kooperatifin satış yaptığı tüm ürünlere Akhisar Kadın Kooperatifi instagram sayfasından ulaşabilirsiniz. Yerelden de güç alarak çalışmalarını sürdüren kooperatifin çıktığı yolda hem Akhisar Belediyesi’nden hem de Akhisar halkından aldığı desteği de unutmamak lazım.

Akhisar Kadın Derneği de Akhisar’ın bana kattığı en değerli oluşumlardan biri oldu. Dernek lise ve üniversite öğrencilerine burs desteği sağlıyor. Kadının iş hayatına katılıp kendi ayakları üzerinde durabilmelerine yardımcı olacak projeler yürütüyor.

Akhisar Kadın Derneği kuruluşu olan Şemsiye Akhisar günlük değişen menüsüyle leziz ev yemekleri yiyebileceğiniz bir mekân. Akhisar’a yolunuz düşerse sizler de dayanışmaya dahil olabilirsiniz.