Alaçatı’da neler oluyor?

alacatida-neler-oluyor
Başak Yasemin KUMAŞ
1 Ağustos 2020

Alaçatı Çeşme’nin parlatılan yıldızı, en hızlı büyüyen, betonlaşan ve popülerliğinin zirvesine oturan beldesi….
Köy içi tarihi bölgede yaklaşık 2500 haneli bir köy iken çok değil, 15 sene içinde 10 katına ulaştı. Şu an butik otellerin sayısı 2500’den fazla. Açılan kulüp, bar, meyhane, restoran-kafe ve beach kulübün haddi hesabı yok.
İmar barışında en fazla yapı kayıt belgesi tanzim edilen ilçemizde, yine yapı kayıt belgesi iptali konusunda da rekor kırdık. 2017 sonrasında alelacele imalatı yapılıp, ‘yapı kayıt’a yetiştirilmiş 900’den fazla kaçağın iptali ve yıkımlarına emir yazıları gönderildi. Dosyaları incelemede binden fazla dosya Çevre Şehircilik il Müdürlüğü’nde.
Pandemi, içkili mekanların 10’da kapanmasına neden olduğu, aynı anda ses ayarlamasının gece yarısında kesin kapanış verdiği ve denetimlerin nefes aldırmadığı şu günlerde bile, gürültü krizi tavan yapmış durumda. Alaçatı sakinleri gürültü kirliliğinden illallah etmiş, adeta yardım, aman dilenmekte! Diğer yanda ise temmuz ayında basına yansıdığı kadarı ile 2 kez Alaçatı merkezi Kemal Paşa caddesi en işlek saatlerinde meydana gelen silahlı sokak çatışmaları! Alaçatı mı yoksa vahşi batı mı? Manşetleri ile basından takip ettiğimiz, çatışmalarda yaralananlar bile var fakat ne hikmetse şikayetçi kimse yok? Basına düşmeyip, fısıltı gazetelerinden takip ettiğimiz, dayak, gasp olayları, gizli VİP partiler, rezidanslarda kulüp baskınları vesaire cabası.. Şikayet edilmeyen metrekare kalmamış gibi görünüyor, ancak hiç birinin adı yok! Başka bir manşet bir memurun, Belediyemiz depolarından kamyonlarla hurda malzeme kaldırdığı ve milyonlarca lira karşılığı hurda satışı gelir elde ettiği..
Tüm bunlar her yakadan tüterken, Alaçatı bir imza kampanyası düzenliyor, 700 kişinin imzası toplanıyor ve Kaymakamlığa resmi başvuru yapılarak, “ALAÇATI’DA Romanları istemiyoruz!” deniyor…
Suçlamalarda ise, uyuşturucu tacirliğine kadar tüm kirli işler atfedilmiş. Yani Alaçatı’da ses kirliliği, desibel karmaşası, mafyavari oluşumlar, magandalar, imar ve çevre kirliliğine vesile olan kaçak yapılar, betonlaşma, kaçak mülkiyetler, hırsızlık, silahlı çatışmalar veya akla ne geliyorsa, roman vatandaşlar kaynaklıymış gibi imza kampanyası düzenleniyor. Yaklaşık 100 çadır, civarda olmazsa Alaçatı gayet huzurlu, şık ve elit bir yer olacak, denmek isteniyor. İmara açılan tarım arazileri, su krizi, arkeolojik sitler, sörf merkezi, sulak alan, saymakla bitmez…Diğer hiçbir konuda varlık göstermeyen sakinler, romanlara karşı ötekileştirme harekâtında hemfikir oluyorlar… Roman Milletvekilleri, dernekleri, sivil toplum kuruluşları, insan hakları savunucuları, sadece roman oldukları ve sadece evsiz oldukları, hatta bilhassa imar affından faydalanacak kurnazlıklardan yoksun oldukları için, düzenlenen bu kampanyadan üzerlerine vazife çıkarmıyorlarsa bize söz düşmez!
İnsanlığımızdan utanmak kalır….

izmir-genelinde-antikor-testleri-basladi

Virüs’ten kadınlar daha çok etkilendi!

Plastik atıklarımızı dönüştürmüyor, AB’den her gün 213 kamyon plastik atık ithâl ediyoruz!