Aliağa dünyanın çöplüğü değil!

asbestli-gemi
Halil KOCAKABAK
11 Ağustos 2022

Merhaba kıymetli okurlarım

Asbestli Nae Sao Paulo gemisinin Aliağa’da söküleceğini ilk olarak Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla öğrendi ve bir araya geldi siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri. Sessiz kalmayarak Mitingler, Konserler ve eylemler düzenledi İzmir halkı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kesin bir dille söyledi o gemiyi Aliağa’da istemiyoruz diye ve bu kararlılığını sürdürüyor takdirle karşıladım doğrusu.


Gündoğdu Meydanı’nda konser verdi Moğollar farkındalık yaratmak için. İzmir ve bölge illerinden Aliağa’ya gelen yüzlerce kişi, Petrol İş Sendikası binası önünde toplandı. “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” ve “Havama suyuna toprağıma dokunma” yazılı pankartlar ile ilçe meydanına doğru yürüyüşe geçen eylemciler tek bir ağızdan “Sermaye elini doğamızdan çek”, “Havama suyuma toprağıma dokunma” ve “Susma haykır temiz çevre haktır” sloganları attılar.

Kıymetli dostlarım gerçekten Aliağa’da sorun büyük gemi söküm işinde çalışan işçiler maalesef ki asbest yüzünden genel olarak gırtlak kanseri dahil bir çok hastalığa yakalanıyor. Düşünsenize son beş yılda Alliağa’da sökülen gemi sayısı 714. Son bir yılda kaza sebebiyle 97 kişi yaşamını yitirmiş, kanser olanları saymıyorum. Bazı çalışanlar asbestin kansere neden olduğunu bilmiyor olabilir bazıları da bilse bile hayat koşullarından dolayı sesini çıkarmayıp kader deyip içinde bulunduğu duruma razı geliyor.

TEHLİKELİ SEKTÖR

Bu gemiler nerede üretiliyorsa oralarda sökülmesi bence çok daha uygun. Bu gemileri sökecek yer bulamıyorlar neden mi çünkü çok tehlikeli bir sektör hem söküm işçileri açısından hem de söküm bölgesindeki doğaya fazlasıyla zarar veriyor. Mesela denize karışıyor o ağır metal ve zehirler, balıklar onları yiyiyor sonrada o balıkları bizler yiyoruz. Direkt olarak kansere davetiye. Yüksek rakamlara gemi söküm işini alan şirket sahibi vicdan yoksunu zenginler servetlerine servet katarken evine bir lokma ekmeği götürmek umuduyla hayatlarını hiçe sayarak orada çalışan işçi kardeşlerimin ve bölge halkının aslında İzmirli’nin canlarını hiçe saymalarını asla kabul edemiyorum. Aslında yeni neslin gemi sökümüyle tanıdığı Aliağa İzmir şehir merkezine 62 kilometre mesafede olup Çandarlı Körfezi’nin bakir koylarına ilişmiş ve tarihsel anlamda büyük değere sahip bir çok uygarlığın evi olmuş. Ve bu uygarlıklardan kalan antik kentlerin üstünde bulunan sahilindeki berrak sularıyla şirin sakin doğa harikası ilçe konumundadır. Güzel ve temiz koylarıyla bilinen Aliağa’da ilk kez 2017 yılında Ağapark’a verilen mavi bayrak ödülünün ardından ön plajlar bölgesinde bulunan Polis Plajı da Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRKÇEV) değerlendirmeleri sonucunda mavi bayrak almaya hak kazanmıştı. Bakar mısınız Aliağa’nın tezatına. Sizce ilerleyen yıllarda gemi söküm tesisleri varlığını sürdürür bu böyle devam ederse Aliağa’ya turist gelir mi? Onu da geçtim orada yaşayan halk kalır mı? Eskiden insanlar bilgilere kolay ulaşamıyordu fakat şimdi her bilgiye ulaşmak çok kolay o tesisler o bölgeye her yönden çok zarar veriyor. Son olarak Aliağa dünyanın çöplüğü değil o tesisleri Aliağa’da istemiyoruz diyorum.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.  

uretilen-gidanin-ucte-biri-israf-ediliyor

Modern çağın imtihanı; yoksulluk ve israf!

Okul