Altay yüzde 49.999 Altınordu yüzde 50.001

Metin AYDINOĞLU
25 Mayıs 2021

Kadere inanırız, kaderci olmadan. Çalışmak, çaba, emek, kafa yormak gerek, her alanda bu böyle. Çok çalışkandır, akıllıdır, zekidir, iş insanıdır, ODTÜ mezunudur, sanayicidir, yabancı dili de harika. Yöneticilik, para yönetimi, insani ilişkiler, karnesinde yıldızlı pekiyidir. Bucaspor’un zor günlerinden tanırım yönetimde idi, 30 yıl önce filan Seyit Mehmet Özkan. Çok sayıda kaliteli, karakterli futbolcu yetiştirerek, Milli Takımımıza ve Avrupa’ya göndermek, ‘Kim yetiştirdi’ diye sorulduğunda da ”Türkiye’nin Altınordu’su” dedirtmek en büyük hayali, isteği, ülküsüdür.

ÖZKAN’IN İRONİSİ

Bir laf etti 15 gün önce, her yere çektiler. ‘Motivasyon bozar, o zaman niye finale kaldılar’ diyen çok sayıdaydı. Özelikle kapısında görev bekleyenler. ‘Süper Lig’e çıkmayı istemiyorum ama kadere de karşı durmuyorum zaten duramam da’ deyiverdi. Samimiyetle, içten. Oysa Altınordu’nun medar-ı iftiharı Seyit Mehmet Özkan ironi yapmıştı alt tarafı. Kimi anladı, kimi anlamadı. ‘Bu sene kesin şampiyonuz’ diyenler nasıl taraftarını kandırıyorsa, Özkan tersten konuştu, tersini söyledi, olay oldu. Şampiyonluk vaadi verenler, şampiyon oluyor mu ki. Çıkmak istemiyoruz dedi ya. ‘Çok istiyorum Süper Lig’i’ dese, ne olacaktı acaba? Daha ne olsun, helal olsun.

KLONLAMAK GEREK

Özkan Başkan da kutsal topraklarım Eşrefpaşa’dan. Peki siz, İzmirspor’da yönetimden birinin ‘Bizler, ben kulüpte ikinci adam olamayız’ deyip Altınordu’yu bugünlere getiren Seyit Mehmet Özkan’ı istemediklerini biliyor muydunuz? Muğla’dan çıkıp gelen Rıdvan Dilmen’i de ‘çok çelimsiz’ diye geri çevirdikleri gibi. Oysa Üroloji Uzmanı, hastane ortağı, Op. Dr. Mahmur Salih Mertan’ın (merhum) Altınordu’da ‘ikinci adam’ krizi yaşatmadan hiç yüksünmeden Özkan’a destek olduğunu da biliyor muydunuz? Bugünlere gelinmesinde Salih başkanımın da çok emeği var, unutmayalım. Aslında Özkan Başkan’ı koyun Dolly gibi klonlayıp ülkenin çeşitli illerine, kulüplerine yollamak gerek. Türk futbolunun kurtuluşu tam da işte burada.

EKMEKÇİOĞLU PİŞTİ

Eşrefpaşa’nın, Atilla Mahallesi’nin çocuğudur, Özgür Ekmekçioğlu da böyledir tıpkı Özkan misali. Okumuş, eğitim görmüş, Mühendis, o da muhitimizin evladı. Toptan, futboldan anlamaz dediler. Aslında çok deneyimli. ‘Parasıyla Altay’a başkan oldu’ diye yazdı, klavye kahramanları. O yetiştirdi kendini, yetişmeye öğrenmeye baktı. Gaziemir Emrezspor’u 1.Amatör Küme’ye, Atillaspor’u BAL’a çıkardı. 3.Lig’de Balçova Yaşamspor tecrübesi de var.  Kulübü de devralacaktı, mali anlamda uzlaşma olmadı. İzmirspor’dan da Bucaspor’dan da teklif geldi, kısmet, nasip olmadı, kader işte. Böylesi daha iyi olmuş hem Özgür başkan hem de Özkan başkan için. Her şeyin hayırlısı, bir takımımız garanti Süper Lig’de işte, sayelerinde teşekkürler değerli başkanlarım.

ANLATIRKEN DE ADALET

Futbol oyun kurallarını, futbolu, sporu bilmeyen spiker, sunucu, maç anlatan çokça gördük, dinledik. Bakıyorum ekrana, ‘futbolculardan hakeme yoğun tepki’ deyiveriyorlar hemen. Oysa yan gözle bakan bile yok. Niye kurallar çerçevesinde ortadan, adilane ve de eşitlik prensiplerine göre anlatım yapmıyorlar. Zaten insanlarımız salgından, işlerinin kötüye gitmesinden gerim gerim gerildi. Faullere, penaltıya bile karar verdi. Konuşmakla olmuyor, oynamakla, koşmakla oluyor bu işler. Maçı anlatan en tecrübelisinden. 5 kez ‘Samsunspor’un finale kalması için 1 gol atması gerek’ dedi ama. 1 kez bile ‘Altınordu bu sonuçla finale çıkar’ demedi, ne gerek var ki taraf tutmaya? Altınordu gavur takımı mı ki, yok valla hem de hepsi Türk. Üstelik de bayrağımıza dönerek, hepsi birden okudu İstiklal Marşımızı, elleri, kolları arkada, bacakları da ördek gibi açık da değildi.

GÖZTEPE’YE KARDEŞ

Altay 41, Göztepe 29, Karşıyaka 16, Altınordu 10, İzmirspor 10, Bucaspor 1 yıl Süper Lig’de yer aldı. 2003 -2004’ten, 2010-2011’e kadar 7 sezon Süper Lig’siz kaldı İzmir’im. 1 yıl Bucaspor tek başına temsil etse de 1 sezon sürdü mutluluk, o kadar. 2002-2003 sezonundan sonra geçen 18 yılda 2 İzmir takımı birden, yan yana hiç oynayamadı. Kadere bakın ki 2002-03’de Göztepe ile Altay vardı, bakalım yarın akşam Göztepe’nin yanına takımımız gelecek, 18 yıl özlemden sonra.

5 TAKIM VARDI

Süper Lig olmasa da zirvede profesyonel futbol liglerinin başladığı 1959’da Milli Lig Beyaz Grup’ta Altay ve İzmirspor, Kırmızı Grup’ta da Göztepe ve Karşıyaka ile temsil edilen İzmir, bir sonraki sezon Altınordu’nun da katılımıyla 1964-1965 sezonuna kadar 5 takımla yer aldı. Güzelliğe bakar mısınız? O günleri tekrar yaşama umuduyla. 1972-1973’e kadar en az 3 takımla Süper Lig’de mücadelesini sürdüren İzmir’im, bu sezondan sonra temsilcisinin kalmadığı 1983-1984 sezonuna kadar en az bir takımla ligde boy gösterdi. Bu yıl 2’lendi, seneye 3 olsun, bizim olsun.

SENEYE ÇOK ZOR

Gelecek sezon 20 takımla oynanacak Süper Lig’de İstanbul’dan 6, Antalya ve İzmir’den ikişer takım mücadele edecek. Adana, Gaziantep, Giresun, Hatay, Kayseri, Konya, Malatya, Rize, Sivas ve Trabzon’dan ise birer ekip mücadele verecek. Süper Lig’de 1980-1981 sezonundan sonra ilk kez başkentsiz kaldı, 2 takımda yeni sezonda yok. Çarşamba akşamı çıkamayan takımımız için çok zor olacak. Erzurumspor, Ankaragücü, Denizlispor, Gençlerbirliği, İstanbulspor, Bursaspor, Samsunspor, Keçiörengücü, Adanaspor, Ümraniyespor var, haberiniz ola.

BÜYÜK ALTAY ÇIKSIN

Kim çıksın? Soruyorlar bu satırların yazarına, ‘Hangi takımımızın çıkmasını istersin’. Ben de nacizane kıvırmadan, ortadan da görünmeden, taraf da tutmadan yüzde 49.999 Altay, yüzde 50.001 Altınordu diyorum, bu kadar hassas değerler yani. Maçlarını izledim, muhabirliğini yaptım, haber yazdım, maç kritiği yazdım, özel haberler yazdım, kulüplerini, idmanlarını, transferleri, kampları, deplasman maçlarını takip ettim. Yetmedi hakem olarak maçlarında düdük çaldım, bayrak salladım. Altay çıkmalı, neden mi? Özledik efsane geri dönsün artık. 18 yıl ayrı kalsa da 41 sezonla en fazla yer alma başarısı var, Sebahattin Erbuğa, Ali Rıza Şenol, Hüseyin Barışcan, Turgut Uçar, Rıdvan Burteçin, Mazhar zorlu büyüklerimi unutmam mümkün değil, anılarımız var. O sene bu sene Altay çıksın.

TÜRKİYE’NİN ALTINORDU’SU ÇIKSIN

Kim çıksın ? Süper Lig’e Altınordu çıkmalı. Okul oldu, ekol oldu, çok badireler atlattı, hasret kaldı Süper Lig’e. Bu yaşa geldim (55), İzmirspor’u da Altınordu’yu da hiç Süper Lig’de görmedim. İçimde kaldı. Hasbelkader Rasih Öztürk başkan zamanında, Hulusi Erdal hocamın antrenörlük yaptığı dönemde genç takımda 3-5 maçta forma giymişliğim vardır, Buca toprak sahanın tozunu az yutmadım. Teknik ekipte harika arkadaşlarımız, hocalarımız var, tüm tesislerdeki emek veren personel kardeşlerimiz var, tahmin ediyorum uyuyamıyorlardır. Haklarıdır Süper Lig’i görmek. 2012’de Altınordu’da yer alan, istikrarıyla rekor kıran, çocukluğunu, futbolculuğunu iyi bildiğim Hüseyin Eroğlu hocam, kardeşimin emeklerinin karşılığını alma vakti. Süper Lig hocası patenti alsın artık. Teknik ekipte yer alan soyadı gibi isimsiz kahraman Ufuk Kahraman var ki, şortunun diz kapağının altına düştüğü, ufak yaştaki günlerini bilirim. O sene bu sene Altınordu çıksın. Nasip kısmet hayırlısı, finale kalmasını istedim, yazdım, tahmin ettim Altay ile Altınordu’nun. Biri garanti çıktı, hangisi mi çıkamayacak, benden bu kadar içim elvermiyor, bilemiyorum Allah’a havale ediyorum.

SAHAYA EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE

Hüseyin Eroğlu şu anın, yakın zamanın, geleceğin teknik adamıdır, yıldızıdır. Mustafa Denizli’yi yazmaya gerek yok bilen biliyor zaten. Bir ekol, duayen, harala güreleyle buralara gelmedi, bu işi iyi biliyor. Harika bir taktisyen, bir hamle yaparak Deniz’i sahaya sürdü, maçı kazandı, asıl imparator Mustafa Denizli hocamdır. Öne çıkmayı hiç sevmez, başka biri olsa İstanbulspor maçından sonra sahada turlar atardı. İki değerli hocamdan ricamdır, ikiniz de İzmirlisiniz, İzmir’in barışçı, hoşgörü ruhunu iyi bilirsiniz. Yarın akşamki maça, karışık kadro ile el ele çıkın sahaya, tribünlere çiçekler atın, cümle aleme örnek olun, hatta kapak olsun. Altınordu nereye gitse soyunma odasını pırıl pırıl yapmadan çıkmıyor, maç sonucu ne olursa olsun. Ağlayan rakibini teselli eden futbolcularımız var bizim. Altay’ın Altınordu’nun değil İzmir’in maçı bu, başarılar kolaylıklar diliyorum.

İZMİR’DE SAHA MI YOK

Niye İzmir’de maç oynanmıyor, hatta İzmirli hakem verilsin muhabbeti başladı maçın ardından. İzmir olmaz ki. Selçuk’un İzmir’in gururu FİFA hakemi Halil Umut Meler var, o da verilmesin. Kıyamam, sonra yıllarca konuşulur, öyle böyle bir maç değil bu, kader anı. Çok zor bir maç. Atatürk Stadı olmaz yormayın artık ilk gözbebeğimizi. Alsancak Stadı bitmedi, hazır değil olmaz. Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı olmaz çevresi çok boş, güvenlik söz konusu. Yakın statlar Akhisar Stadı, yeni biten Afyon Stadı var. Olimpiyat Stadı’nı uygun gördüler. Finalin İzmir’de olması o kadar önemli değil ki. Zaten iki haftada bir İzmir’deler, 6 kez de üç büyükler ayağımıza gelecek, yetmez mi ?

HAKEM KİM OLSUN

Bu satırları yazarken hakem belli değildi, eldeki mevcutları zaten Play-Off’ta verdiler, kaldı bir tek Cüneyt Çakır. İlk maçlardaki hakemleri hiç beğenmedim, FİFA Kokartlarına yakıştıramadım. Rövanş maçlarındaki hakemleri beğendim. İzmir’deki Ziraat Kupası finalini de yöneten İstanbulspor – Altay maçında Ali Palabıyık çok iyiydi, tereyağından kıl çeker gibi yönetti. Kokartının hakkını verdi. Çok koştu, abilik, hocalık yaptı, maçı avucunun içine aldı. Samsunspor – Altınordu maçında da Yaşar Kemal Uğurlu kartları yerindeydi, anında müdahale etti, 12.kural fauller ve fena hareketleri süzüşü yerindeydi, atlamadı. Altınordu’nun aleyhine verdiği penaltı da doğru, hatta VAR’a gitmesine gerek yoktu. Palabıyık’a 100, Uğurlu’ya 95, Spiker’e de 30 puan verdim. Kısaca; hak eden kazansın, hakem konuşulmasın, İzmir’imin centilmenliği manşet olsun, gündem olsun yeter. Biri kesin çıktı ya bu bana yeter. Haydi hayırlısı. İzmirliyiz, İzmir’de yaşıyoruz ekmeğini yiyip, suyunu içiyoruz. Hatırlatayım.

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kuruluş günleri – 24

Çağın vebası depresyon…