Altınkum’da muamma bitmiyor

Başak Yasemin KUMAŞ
26 Eylül 2020

Altınkum Çeşme ilçemizin doğası, benzersiz coğrafyası ile göz bebeği bir bölgesidir. Altın benzeri kum yapısı, ince dokunmuş ipeksi yumuşaklığı, altın rengi ile bu adı almıştır. Deniz içinde devam eden kumul yüzey, berrak cam göbeği renginden başlayarak, suyun derinleştiği diplere doğru, mavinin her tonunda göz ziyafeti sağlar. Denizi oldukça soğuk, açık denize devam eden akıntılar sayesinde tertemizdir. Sahilden iç kısımlara uzanan kum tepeleri üzerinde doğal bitki örtüsü olan ardıç ağaçları ve kum zambaklarının mekanıdır.
İnsanlar denizden, güneşten, kumsaldan faydalanmak isterse, elbet ki tercih edilebilecek daha müstesna bir doğa harikası söz konusu değildir. Yine de koruma vasfı ile Turizm gelişim bölgeleri dışında tutulmuştur.
Bu özellikleri Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulunca tescil altına alınmış, 1993 kurul  kararları ile Doğal sit ve Koruma bölgesi ilan edilmişti.
Bölgenin en eski inşaatı Tur-Site adı ile bilinen, dönemin devre mülk anlayışı ile yapılmış oldukça eski yapılardır. Bu bölgede eski dönemlerde, herhangi bir plaj işletmesi, cafe, büfe, market, tuvalet olmadığı için, doğa tutkunları hariç, dar gelirli kesimin tercih ettiği alanlardı. Sahilin iç kısımlarında şahıs parselleri, kumul bölgelerin hemen tamamı ise hazinemize kayıtlı alanlardan oluşmaktadır. Doğal bitki örtüsü olan ardıç fidanlarının kendiliğinden çalı formunda büyüdüğü, herhangi bir restorasyon görmedikleri için ağaç formunda gelişmediği, insanları yanıltsa da ardıç ağacının kendiliğinden ağaç formunda boylanması mümkün değildir. Bu formu almış boylu gövdeli yapıya kavuşmuş ise mutlaka alttan budanmış olması ve yüz yıl kadar yaşı olması gerekir. Ardıç ağaçları ancak Ardıç kuşun bağırsak sisteminden geçen tohumun toprakta filizlenmesi ile üreyebilir. İlaç sanayinden birçok alana kadar kullanımı ve faydaları bulunan bu müstesna bitki başka bir yolla çoğaltılamaz. Yıllar içinde Altunkum mevkiine artan talep bölgenin plaj işletmeleri ile donatılmasına yol açmıştı. Kıyı bandında birçok parsel Milli Emlak’tan ecrimisil ödemesi ile işletmelere geçti. Bunların bir kısmı doğal yapıya özen gösterse de diğer bir kısmı, doğal dokuya oldukça zarar vermiştir. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında aynı alanda Hazinemize ait parsellere giren ve ardıç ağaçlarını kökleyen ve mızrağın çuvala sığmadığı uygulamalardan bir sonraki yazımızda bahsedeceğiz.

ocak-ayi-burs-ve-kredi-odemeleri-basladi

Emekli aylığı durdurulan veya kesilen emekli neler yapabilir?

ne-kadar-cok-gibi

Ne kadar çok gibi!