Aman dikkat! Çember daralıyor

bakan-yardimcisi-acikladi-covid-19-sebebiyle156-vatandasimiz-daha-hayatini-kaybetti
Ahmet DOĞRUYOL
11 Kasım 2020

Her an virüse yakalanabilirsiniz.
Korona virüsüyle mücadelede işimiz zor. Ve her geçen gün daha da zorlaşıyor.
Yaklaşık dokuz aydır Sağlık Bakanlığı yetkililerimiz ve Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere koronaya karşı verilen mücadelede geldiğimiz nokta belki de virüsü önlemek değil, sadece yavaşlatmak, yani yakalanma sürecini uzatmak olabilir.
Her geçen gün artan korona virüslü hasta sayılarını kontrol etmek çok zor. Sağlık çalışanlarımız tükenmek üzere. Filyasyon ekiplerimiz gece gündüz alanda virüsü kontrol etmek için, test yapmaya ve hastalara ilaç vermek için ev ziyaretleri yapmaya devam ediyorlar.
Çevremizde onlarca korona virüs vakası var. Bildiğimiz. Bildiklerimizin dışında birde bilmediğimiz binlerce hasta sokaklarda dolaşıyor. Onlar resmi rakamlarda da yoklar. İzmir İlimizdeki Test yapılıp kayıtlara geçen hastalarımızın test sonuçlarına göre yaklaşık yüzde 19’unun test sonucunun pozitif çıktığı gelen bilgiler arasında. Virüs kapma oranlarımız çok yüksek. Bu illetten nasıl kurtulabiliriz bilmiyorum. Eğer virüsün tedavisi bulunmazsa bırakın ülkemizi, tüm dünyanın işi zor.
Sağlık çalışanlarımızın korona virüsü kapma oranı normal vatandaşlarımızdan On kat daha fazla. Virüs kapan sağlık çalışanlarımız çalışmaya devam ediyor. Temaslı olan sağlık çalışanlarımızın 14 günlük karantina süresi yok. Ölüm oranı normal vatandaşlarımızdan on kat daha fazla. Sağlık Çalışanlarımız Hasta Oluyor. Sağlık Çalışanlarımız Ölüyor. İlimizde yaşanan depremle evleri hasar gören sağlık çalışanlarımız bile, halen filyasyon görevinde kapı kapı dolaşıp, yoğun bakımlardaki hastalarımıza şifa olmak için çabalıyorlar. Sağlık çalışanlarımıza izin almak yasak. Emekli olmak yasak. Böyle bir özveriyi dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir meslek gurubunda göremezsiniz.
Bir öğretmen arkadaşımız bir haber kanalına yazmış, diyor ki “Bize filyasyon görevi yazmaya çalışıyorlar, biz sağlık çalışanı mıyız?” Elbette siz sağlık çalışanı değilsiniz de, sağlık çalışanlarımız tükenirse size kim hizmet edecek?
Ne kadar çabalasak ta bu virüs bizim yakamızı bırakmayacak anlaşılan. Pek çok vatandaşımız şimdiden nasıl olsa yakalanacağız. Bir an önce yakalanıp geçirsek moduna girdi bile.
Ancak, Sağlık Bakanımız ve yetkililerimizin elbette virüsü kendi haline bırakması düşünülemez. Sağlık Çalışanlarımız mücadelesini verecek verecekte, sağlık çalışanlarımızın ekipmanları ne kadar standartlara uygun olursa, maddi manevi çalışanlarımıza ne kadar çok motive edebilirsek o kadar iyi sonuçlar alabileceğimizi düşünüyoruz.
Tüm olumsuzluklara rağmen tedbir, tedbir, tedbir!

Amerikalı

Tünelin ucu gözüktü mü?