Aman dikkat!

Ahmet DOĞRUYOL
31 Mart 2021

Mutasyonlu korona virüs hızla yayılıyor. Korona virüs salgınında, vaka sayılarında korkutan yükseliş devam ediyor. İlk kez Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da görülen, ardından tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yayılan yeni tip korona virüsü ile tüm dünyada binlerce kişi hastalandı ve çok sayıda kişi de hayatını kaybetti.

Ülkemizdeki ilk korona virüs vakasının var olduğunu ise, Sağlık Bakanımız 11 Mart tarihinde, bir gece yarısı açıklanmış, ilk can kaybı haberini ise, 17 Mart’ta bir kişinin hayatını kaybettiği31 şeklinde duyurmuştu. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, yapılan test sayısını ilk kez 22 Mart’ta 20 bin 345 olarak açıklamış, 27 Mart tarihinden itibaren ise günlük test sayıları düzenli olarak açıklanmaya başlanmıştı. Hızla artan vaka sayılarında ilk kez 24 Nisan tarihinde, günlük iyileşen hasta sayısı, günlük vaka sayısını geçmiş ve virüsten kurtulma ümitlerimiz artmıştı. Hasta sayısının zirve yaptığı tarih, 23 Nisan tarihiydi. 23 Nisan 2020’de ülkemizdeki hasta sayısı 80 bin 808 olarak kayıtlara geçti. Daha sonra ise iyileşen hasta sayılarının artmasıyla hasta sayılarımız düzenli olarak azalmaya başlamıştı. Ağustos ayının sonuna doğru ise aktif vaka sayılarımız yeniden artmaya başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz de, yaklaşık bir yılı aşan bir sürede Kovid-19 virüsüyle mücadele devam etmektedir. Maalesef hepimizin bildiği gibi virüsle mücadele sürecinde tedbir amaçlı sokağa çıkma yasakları, dükkanların kapatılması, belli yaş guruplarının sokağa çıkma kısıtlamalarını da beraberinde getirdi. Tedbir amaçlı yapılan uygulamalar doğru muydu elbette doğruydu. Ancak, sokakta maskesiz gezen bazı vatandaşlarımıza ceza yazılırken, binlerce kişinin katıldığı toplantıların yapılması, en başta sağlık çalışanlarımızın emeklerine, tedbir alan vatandaşlarımıza hiçe saymak. Bu virüs kendimizden ibaret ola bir durum değil. Virüs taşıyan bir vatandaşın onlarca kişiye virüs bulaştırmasıyla, kısa sürede bir kişiden binlerce kişiye ulaşması mümkün.

Son günlerde vaka sayılarımız hızla artıyor. Hastanelerimizdeki hasta profillerimizin de her geçen gün kötüleştiğini sağlık çalışanlarımız ifade ediyor. Bunun vebali kimin, düşünmek gerek. Elbette bunun vebali tedbir almayan kişi, kurum ve kuruluşlarda. Pandemi döneminin kahramanları sağlık çalışanlarımız ise vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyor. Aşılama hizmetleri için var güçleriyle mücadele eden sağlık çalışanlarımız, yoğun bakımlarda, acillerde kendilerinden, sevdiklerinden ödün vererek görevlerini yapmak için çaba harcıyorlar.

Korona virüs, hayatımızı, yaşam alışkanlıklarımızı, sosyal hayatımızı allak bullak etti. Ancak hiçbir şey, bizim hayatımızdan, sevdiklerimizin hayatından daha önemli değil. Bir kişinin tedbirsizliği yüzünden bir başka kişinin hayatını kaybetmesinin mesuliyeti ise çok ağır olsa gerek.

Sevdiklerimiz ve sevenlerimiz için daha çok sabır, daha çok tedbir…

ferdi-ozbegenin-hayati-film-oluyor

Ferdi Özbeğen’in hayatı film oluyor

ak-partinin-lebaleb-kongre-heyecani-once-2023-hedefleri-sonra-2053-vizyonu

Çok beklentili kongrenin ardından