Aman doktor canım doktor

saglikcilar
Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
18 Haziran 2022

İzmir basınının sevilen ismi, Ege Telgraf Gazetesi’nin emektarı Nehir Sağır’ı anacağım bu hafta. Allah rahmet eylesin, çalışkan ve dürüst bir insandı üstelik çok da neşeliydi. Keyifle çalışır bazen de hararetli tartışmalara girerdik. Çünkü karşılaştığımız bazı haberler, köşe yazıları bizi çileden çıkarırdı. Herkesin her işi yapabildiği bir ülkede ortaya öyle ‘ürünler’ çıkıyordu ki, bu absürtlük içinde işe değil ‘üreticiye’ odaklanıyorduk. Hazırcılar, kolaycılar nitelikten eser bırakmıyordu. Tam da bunlar için şahane bir sözü vardı: “Hortumu alan itfaiyeci, kalemi alan gazeteci olmuş kardeşim.”

Bir twitter kullanıcısının paylaşımı hatırlattı bunları. Biliyorsunuz 15 Haziran’da hekimler iş bıraktı. Uzun süredir çalışma koşullarından, sağlıkta şiddet olaylarının önüne geçilmemesinden ve maaşlarından memnun değillerdi. Taleplerini Sağlık Bakanlığı’na iletmek, seslerini duyurabilmek için daha önce de iş bırakmışlardı. İşte bu ortamda hemşirelerin doktor olmasının önünün açılmasını isteyen bir hemşirenin paylaşımı tepki çekti. Paylaşımda, “7 yıllık bir erkek hemşire olarak doktorlara saygım sonsuz ancak tam da giderek doktorsuz kaldığımız bu süreçte olması gereken şey diye düşünüyorum. Sağlıkçıların hepsi bilir ki işini iyi yapan 5+ yıl tecrübeli bir hemşirenin doktordan fazla bir eksiği yoktur. Diğer sağlıkçılar (doktorlar yani) bu dediğimi doğrulayacaktır eminim. Tabii ki her hemşire doktorluğa layık değildir. Bir sınav ve 1-2 yıl sürecek formasyon süreci sonrası hemşirelere doktorluk yolu açılmalı diye düşünüyorum. Doktor bulamayan hastaların sayısı daha fazla artmadan bu projemin fizibilite çalışmalarına başlanmalı.” ifadeleri yer alıyordu.

SINAV HERKESE AÇIK

Aslında bu talep yeni değildi, önceki yıllarda da ara ara söz konusu düzenlemenin yapılacağı, hemşirelerin doktorluk sınavı ve sonrasında 1-2 yıl eğitimle pratisyen hekim olabileceği açıklanmıştı. Ancak somut bir adım atılmadı. Söz konusu paylaşımın ve destekçilerinin çalışma arkadaşlarının koşularının iyileştirilmesine karşı mücadele verdiği sırada böyle bir talepte bulunması ayrı bir sorun, yıllarca dirsek çürütüp derece yaparak tıp fakültesi kazananların yerine daha az puanla, bu alana yerleşme beklentileri ayrı bir sorundur. Tıp fakülteleri, hemşireyi de kabul ediyor, mühendisi de değil mi, doktor olmak istiyorsan tekrar gir sınava.

Ben bilmiyorum, tıp fakülteleri ile hemşirelik fakülteleri aynı dersleri, stajları veriyor da son 1- 2 yılda mı ihtisas dersleri değişiyor? Doktorluk seçmeli ders mi? Bizim yetişmiş hazır doktorumuz yurtdışına gidecek, hemşirelerden doktor devşirilecek? Sen kendin böyle bir doktora ameliyat olur musun güzel kardeşim?

Öte yandan hoca kalmadığı için bölümler kapanırken, doktorlar yurtdışına giderken, öğrenciler Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) yerine yabancı dil çalışırken, sen doktor olacaksın, mutlu mu olacaksın kardeşim? Senin özlük hakların daha mı iyi olacak? Yarın sen ‘Yeter!’ dediğinde senin yerine kim doktor yapılacak, hasta bakıcılar mı güzel kardeşim?

Yani Nehir Ağabey’in dediği gibi hortumu alan itfaiyeci, kalemi alan gazeteci olmayacak. Alanı ne olursa olsun. Herkes işini yapacak; eğitimini alacak, stajını yapacak ve deneyim kazanacak. Memnun değilse vakit ayırıp, dirsek çürütüp kendine yeni bir alan açmak için alın teri dökecek, bu ayıp değil ama fırsatçılık ayıp güzel kardeşim. Ekibin her üyesi mutlu olana kadar şartlar iyileştirilecek. Yasa koyucu çalışanı koruyup kollayacak, çalışan kendi işinde en iyi olmak için emek verecek. Bizi yalnızca bu anlayış kurtaracak güzel kardeşim. Yoksa doktorluğa değil astronotluğa geçsen çaresi yok.

GÜZEL HABER:

Madeira 2022 Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda ilk madalyalarımız geldi. Milli sporcumuz Sümeyye Boyacı, Portekiz’de düzenlenen organizasyonda 50 metre sırtüstü kategorisinde 41.58 saniyelik derecesi ile altın madalya elde etti. Şampiyonada ülkemizi temsil eden diğer milli sporcumuz Sevilay Öztürk de 50 metre sırtüstünde 44.45 saniyelik derecesiyle gümüş madalya aldı.

 GÜZEL İÇERİK:

Tarih, kâinatın vicdanıdır.” diyen instagram hesabı “Tarihin Çizgisi” farklı medeniyetlerin geçmişine ışık tutuyor. Dünya tarihine yön veren liderleri, devletleri ve farklı rütbedeki devlet adamlarını mercek altına alan sayfada liderlerin hayatlarını, özlü sözlerini, devlet törelerini ve halkın günlük hayatına dair bilgileri bulmak mümkün. Taha Yumrutaş tarafından yönetilen sayfada ayrıca Türk tarihi ile ilgili bilgi ve değerlendirmeler kaynak gösterilerek alıntılanıyor.

cocuklarda-spor

Çocuklara söylenmemesi gereken cümleler

Dillerin ve dinlerin kardeşliği müze kent Mardin