Anatomik farklar

Hatice SAYILGAN
21 Nisan 2021

Evrendeki her şeyin kusursuz yaratılmış olması sizi de zaman zaman büyülüyor mu? Az sonra okuyacaklarınızdan sonra bir kez daha büyüleneceksiniz…
Güneş sisteminden tutun da bitkilere, hayvanlara kadar her şey tek bir kusur olmaksızın yaratılmış.
Tabii bu kusursuz düzende kadın ve erkek yüzyıllardır birçok anlamda birbirinden farklı özelliklerle yaşamını sürdürüyor.
Konuyu anatomik yapıdan inceleyecek olursak durum biraz ilginçleşiyor.
Kadın ve erkek arasındaki farkları sayalım desek başta fiziksel olmak üzere birçok özellik çıkarmak mümkün.
Mesela çoğu kişinin kadınların iki beyin yarımküresini birbirine bağlayan yoğun sinir ağlarının daha fazla bağlantıya sahip olduğunu ve bu özellikleri sayesinde çoklu görevlerde daha iyi durumda olduklarını bildiğini sanmıyorum.
Kadınların çok konuşmasından yakınmayan erkek yoktur herhalde. Aslında bakarsanız bunun da sebebi kadının beyin yapısından kaynaklanıyor. Beynin iki merkezi bölümü, kadın bedenindeki iletişimden sorumludur. Bu yüzden kadınlar günde en fazla sekiz bin kelime telaffuz edebilirler.
Kadınların yön duygusu erkeklere göre daha zayıftır. Ancak kadınlar daha iyi çevresel görüşe sahipken, erkekler daha düz bir görüşe sahiptir. Ayrıca birçok istatistiğe göre ortalama olarak, kadınlar erkeklerden daha uzun yaşar çünkü vücutları hastalıklarla daha iyi savaşır.
Fiziksel özellikleri kıyaslayacak olursak kadınların saçları erkeklerden 2 kat daha incedir ve kas ve bağları elastiktir bu yüzden daha esnektirler. Kadınların boyunları da erkeklere göre daha esnektir. Mesela ilginçtir ama bir kadın seslenildiğinde sadece boynunu çevirirken erkek tüm bedenini çevirir.
Kadınlar, ek bir X-kromozomunun varlığı nedeniyle renkleri erkeklerden daha iyi ayırt ederler. Bu nedenle bizim “cam göbeği” rengi dediğimize erkekler sadece yeşil ya da mavi der.
Aynı zamanda kadınlar daha fazla ağrı reseptörüne sahiptir, bu yüzden ağrıyı daha yoğun hissederler. Bununla birlikte, yüksek östrojen seviyesi sayesinde, erkeklerden daha kolay ağrının üstesinden gelebilirler.
Çoğu kadının geçmişini unutamıyor olmaktan şikayetçi olmasının da maalesef bilimsel bir açıklaması var. Beyin yapısındaki farklılıktan dolayı kadınlar geçmişte yaşadıklarını erkeklerden daha fazla hatırlar.
Kadınlar diğer insanlarla daha güçlü bağlantılar geliştirmeye eğilimlidir. Çünkü beyninin yakınlık duygusundan sorumlu bölümleri daha iyi gelişmiştir. Kadınlar, 15 saniye kucaklaştıkları insanlara güvenme eğilimindedir. Bu, vücuttaki oksitosin üretiminden kaynaklanır, bu da güven duygusunu artırır.
Kadın ve erkek birbirinden ne kadar farklı olursa olsun birbirine son derece ihtiyacı vardır. Önemli olan yaradılıştan gelen farklılıkları bilerek anlayış ve empati ile saygı çerçevesinde yaşamaya çalışmaktır…

“Her mübadil başlı başına bir romandır”

Aşıda yanlış bir yol mu izledik?