Antakya – Urfa – Gaziantep: “Gezen güzel olur, gezmeyen gazel”

Bircan TAĞIL
9 Ocak 2023

Bu sözü rehberimizden duydum. Çok hoşuma gitti. Yeni yerler, yeni insanlar, yeni kültürler, mekanlar kısaca gezmek güzelleştirdi.

ANTAKYA – DEFNE

Kadın girişimci Tülay Genç ile Defne Belediyesi tarafından bölgeye kazandırılan “Koza Evi” ziyareti yaptık. 12 yıldır ipeğe adanmış bir ömür. Gece gündüz… Koruma altına aldığı binlerce sarı kozayı, bu yolda yürüyen tüm kadınlara dağıtmak ve kadınların bu kozadan gelir elde etmesini hedefleyen bir kadın. Bu mesleğin yaygınlaşması, sarı kozayı çoğaltmak ve dağıtmak. Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı olan sevgili Tülay hanım tüm kadınlar için örnek bir girişimci.

Yaşayan İnsan Hazinesi” ödüllü Hasan Büyükaşık gibi. Ne kıymetli insanlar… Ayrıca misafirperverliklerini belirtmeden geçemeyeceğim. O kadar güzel insanlarımız var ki…

Burada ipeğe ve Hatay sarısına adanmış isimler.

İşte a onları tanımak, zenginleşmek… Çok güzel bir gün, bölgeyi de keşfederek, öğrenerek, yerinde uygulaması görülerek.

KUTNU KUMAŞ

Yine ipeğe giden yollardayız. Onu daha iyi keşfetmek için. Bu amaç için yapılan yolculuk hiç bitmez. Görülecek, araştırılacak, öğrenilecek o kadar çok şey var ki… Biz ipeğin peşindeyiz. Gaziantep’de de ipek yolundayız. Meşhur kutnu kumaş dokumacılığını tanımak, aşamalarını görmek, yerinde inceleme yapmak için.

İncecik dokuması ile Osmanlı sultanlarının ve diğer hanedan üyelerinin tercihi olmuş bir kumaş. Bunun için Nurel Enver Taner Olgunlaşma Enstitüsü’ne gittik. El sanatlarımızı, kültürümüzü yaşamak için verilen emek ve çalışmaları gördük. Hayranlıkla dinledik, izledik.

COĞRAFİ İŞARET TESCİLLİ

Dünyaca ünlü Dior markası yaz modasında kutnu kumaşın kullanıldığı bir tasarıma yer vermiş. Markanın sosyal medya hesabında 16. yüzyıldan kalma kumaşın bir metresinde yaklaşık 5700 iplik olduğu belirtilmiştir. Gaziantep Sanayi Odası tarafından “coğrafi işaret ” tescili alınmış bir ürün “kutnu kumaş”

URFA’YA DOĞRU..

Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve çalışmaların halen devam ettiği, dünyanın bilinen ilk tapınağını içinde barındıran Göbeklipe kutsal alanı gezildi. Burada rehberimizin şahane anlatımlarını aldıktan sonra Akçakale sınır kapısı yolunu takip ederek Harran’a geçtik. 22 metre yükseklikte var olan Harran Höyüğü, Emevi Halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii El Firdevs ( Cennet Camii ) , iç kale, konik kubbeli evler, tarihi surlar ve çevre gezimizle harikaydı.

Urfa- Balıklıgöl; Pagan inançlarından beri her medeniyetin kutsal saydığı, koruduğu ve yücelttiği bir yer. Urfa inanç turizmi bakımından çok zengin bir şehrimiz. Balıklıgöl içinde efsanelere konu olan sazan türü balıklar bulunuyor. Bu balıklara halk saygı gösteriyor ve yenilmiyor. Halil-ür Rahman Gölü’nün hemen güneyinde, Urfa Kalesi’nin önünde bulunuyor.

Ve Viranşehir – Halfeti tekne turu: İlçenin büyük bir kısmı Birecik Barajı’nın göl suları altında kalmış. Yeni yerleşim yeri olarak Karaotlak mevkii seçilmiş. Teknelerle Aziz Nerses Kilisesi’nin, Barsavma Manastırı’nın ve daha bir çok yapının yer aldığı Rumkale’ye gitmek harikaydı. Orada yaşayan tek bir aile kalmış. O aileyi de görüp bu tarihe şahitlik ettik.

GAZİANTEP’DEYİZ

Gaziantep’de olmak demek önce Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin ve bölgeye ait tarihi eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni gezmeyi gerektiriyor. Tahmis Kahvesi’nde verilen melengiç kahve molası olmazsa olmaz. Ve Panaroma Müzesi demek. Çok etkileyici bir müze. Çoook…

Daha sonra çarşıda gezmek, yöreye ait ürünlerle tanışmak ve alışveriş. Gaziantep markası olan İmam Çağdaş ziyareti.

Son derece verimli olan hem ziyaret hem eğitim amaçlı bir gezi de bizde çok güzel anılar bırakarak bitti. Dilimiz tatlandı. Lezzet şehirlerinin başkenti olan bu coğrafyada kadim kültürler ve değerlerle tanıdık. Sevdiklerimizi hiç unutmadık. Bunun simgesi olarak hediyeliklerimizi aldık. Gezmiş, görmüş, öğrenmiş ve de zenginleşmiş insanlar olarak geri geldik. “İnsan insanı seyahatte tanırmış”. Yine öyle oldu. Çok güzel insanlar tanıdık.

Sağlık ve sevgiyle kalın..

EİB ihracat şampiyonu!

Kışın beyaz mucizesi: Karnabahar