Arı ürünleri ile bağışıklığınızı güçlendirin

koronavirus-ve-kisin-gelmesiyle-propolise-talep-artti
Deniz ZÜNBÜLCAN
30 Kasım 2020

Bağışıklık sistemi, mikroplarla savaşabilmemiz için gerekli olan bir sistemdir. Bu sistem vücuda mikrop girmesini önler veya vücuda giren mikrobun yayılmasını engeller. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, kişinin kendisini iyi hissetmesini, enerjik ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kış mevsimi ile havaların iyice soğuduğu ve korona virüs vakalarının tekrar artışa geçtiği bugünlerde bağışıklık sistemini kuvvetli tutabilmek çok daha önemli. Arı ürünleri de bağışıklık sistemini kuvvetli tutabilmek için çok zengin içeriğe sahip.

Arı sütü: Arı sütü 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü bezlerinden salgıladıkları jel kıvamında, akışkan,  suda çözünebilir, kremsi renkte bir besindir. Arı sütünde, A, C, D ve E vitaminleri, B vitaminleri, birçok aminoasit, fosfor, selenyum, çinko, magnezyum gibi birçok mineral,  çeşitli hormon ve enzimler bulunmaktadır. Arı sütü içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest  radikalleri yani zararlı maddeleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Yapılan birçok araştırmada, arı sütü kullanılan deneklerde arı sütü kullanılmayan deneklere göre savunma hücre sayısında belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Yani arı sütünün bağışıklık güçlendirici özelliği çalışmalarla kanıtlanmıştır. Arı sütü, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirici harika bir besindir.

Propolis: Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip doğal arı ürünüdür. Arılar propolisi, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardım etmektedir. Hastalanma sıklığının ve antibiyotik kullanımının azalmasını sağlar. Solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralarda, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanılabileceği, vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Bal: İçeriğinde niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur. Kestane, çam ve püren balları gibi koyu renk ballar daha fazla mineral içerir. Vücudun, enfeksiyonlara karşı direncini artırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlayan en önemli besinlerdendir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, boğaz iltihapları tedavisinde bal harika bir besindir.

Polen: Arı poleni, çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır. Bal arıları, bitkilerden polen toplar. Polen proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik aktif madde içerir. Arı poleni, aralarında flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon da bulunan çeşitli antioksidanlarla doludur. Bu nedenle bağışıklık kuvvetlendirmek için çok önemli bir besindir.

serdar-aksoydan-ankara-cikarmasi

Bu zihniyet değişmez…

macron-haddini-asti-turkiyeye-yaptirim-uygulamaliyiz

Macron, Fransa’da İslami terör ve haçlı ruhu!