Arma kalpte imza yürekte

recep-dogan-arma-kalp
Ege Telgraf Admin
31 Ocak 2023
Klasmandaydık, yıl 1998. Başımızın tacı Cumhuriyet’imizin 75.yılı. TFF bir karar aldı. Çok anlamlı, duygu yüklü. 4’de 3’ü geçmiş, 100.yıla 25 kala. Bu yıl da 100’e geldik, dayandık. Hakemlik kokartımızın üstüne taktık, gururla aşkla. Dikdörtgen şeklinde, 75.yıl yazıyor, bayrağımız da okkalı. Daha ne olsun, tam kalbimiz üstünde, başımızın üstünde. Hakem kokartı da ne ki. Kokartın üstünde yer alacak tabi, takar maça öyle çıkardık. Hakem kokartı dediğin gelip geçici. Kalıcı olan, vatan, bayrak, memleket. Gerisi valla teferruat. Futbolcular bile üzerine doğru yürürken, durur geri dönerdi. Bayrağımıza, Cumhuriyet’imize saygıdan. Vefa, saygı bambaşka.
75.YILDA VARDI PEKİ 100.YILDA ?
Şimdi bakıyoruz, bir şey yok. Yaprak kımıldamıyor. Bizim zamanımızda yoktu. Şimdi her türlü reklam, üzerlerinde. Parası yetse bizim bakkal Osman amcama da reklam verecek hakemlere. Yakında forma görünmeyecek. Yapsanız böyle bir sosyal dayanışma. En büyük reklam, en güzel reklam. Biz taktık, siz de takın 100.yılı. Cumhuriyet olmasa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasa eğer. Siz çok görürdünüz maçı VAR’ı AVAR’ı. Yüce Yaratan nasip etti, vesile olsun diye de Atatürk’ümüzü yolladı. Tüm hakemler bir an önce takmalı ki. Düşman dış mihraklar kutsal kitabımızı yakan zavallı insan müsvetteleri görsün, gıpta etsin bizlerle. Oturup ağlasın, bizi kıskansınlar.
ADI GÜZEL GAZİEMİRSPOR
TFF’ye 100.yıl onuruna mini kokartı önerirken, bizim İzmir’imizin takımı Gaziemirspor düşündü, yaptı, maçlara öyle çıkmaya başladı. Formada, tam da kalbin üstünde, Gaziemir Spor Kulübü 1954 yazılı armanın üstünde. Atamızın görkemli Gazi M.Kemal imzası. Arabaya imzasını attıranları, yazdıranları görüyoruz, Çoğu samimiyetsiz, mecburen. Kurallara uymaz, hır gür çıkarır, bak arka cama Atamızın imzası. Tam da ağlanacak konu. Adını yine Ata’mızdan, Gazi’mizden alıyor, Gaziemir. Ee olacak o kadar. orası Gaziemir. Ne demişti Atatürk ‘Ben sporcunun zeki çevik, aynı zamanda ahlaklısını severim’. Bu sözün de hakkını veren takımdır Gaziemirspor, ‘vur kır parçala’ demeden, ‘Sev, say, sevil, sayıl, adam gibi, Atatürk’e yakışır şekilde oyna’ diyerek, oynadılar, oynuyorlar. Şampiyon da oldular. Demek ki neymiş, kazanmak için kötü yollara, yanlışa sapmaya gerek yokmuş. İşte o kadar.
19LIV, PORTA CAFE, HARİKA FORMA
Kimin emeği geçtiyse, yüreklerine sağlık. Düşünen, akıl eden, fikir üreten, düşünceye saygı gösteren, onay veren herkesten Allah razı olsun, helal olsun. İlk oldu kulüp bazında devamı gelmeli. Nevzat Güzelırmak sezonu İzmir Süper Amatör Lig 4.Grup’ta Gaziemirspor, şampiyon oldu, Play-Off’a kalma hakkını elde etti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, destek veriyor. Genç kulüp başkanı Çağrı Şırlancı da öyle. 3.Lig’de de mücadele verdiler, o günleri dört gözle bekliyorlar, çok özlediler. Az kaldı. O güzel günlerde de forma giyen, Gaziemirspor olmadan anı geçmeyen, eski Karşıyakalı profesyonel futbolcu Enver Kapı kaptanım var, tam bir gizli kahraman.  19LIV hazırladı, Porta Cafe destek oldu, yeni logoda, armada tütün yaprağı, Çatalkaya’nın yaşayan canlılarından vaşakı yaşatmayı da ihmal etmediler. Saygı, sevgi her zaman ahde vefa ile. Yolunuz açık olsun.
OZAN,  MİLLİ GÜREŞ HAKEMİ
Turabi Yılmaz. Hani derler ‘nev-i şahsına münhasıran’ bir insan evladı. Kardeşi Yolcu Yılmaz da öyle. İzmir GSİM emekçilerinden, klasman futbol hakemlerindendi, rahmetle şükranla. Maçta türkü okurdu, adaletliydi iki kardeş. Turabi Yılmaz, sempatik, afacan Milli güreş hakemi. Haber yapmaya gittiğimde çok sayıda yönetimini izledim. Tam olarak anlayamasam da, kırmızı bilekliği vardı yumrukla, mindere vururdu. Ozandır, sesi harikadır, iyi saz çalar, dinlemişliğimiz vardır. Çok sevdiği yari, canın cananı Nergiz ablamızı kaybeden Turabi hocam, dün yazımı hazırladığım öğle saatlerinde İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı. Şu an odasında alınmıştır herhalde, umarım iyi geçmiştir. Şifa dilerim geçmiş olsun ozanım. Yazım umarım, inşallah moral ve destek verir. Sadece iyi gün dostu olmayan Yusuf Akmeşe’ye de şükranlarımızla.
GAPPİ’YE TEŞEKKÜR, RECEP’İME ŞİFA
Recep’im aslan Recep’im. Büyüğümdür. Milliyet Gazetesi’nin emekçilerinden. Basın, medya dünyasının cefakarlarındandır Recep Doğan ağabeyim. 55 kiloyu geçmez. Kasık fıtığı büyüdü, ağrı yapmaya başladı. Ameliyat kararı alındı. Öncesinde yapılan tetkiklerde, karaciğer fonksiyonları yüksek çıktı. Karaciğer yağlanması teşhisi kondu, karnı şişti. Haliyle değerler normale dönmeden operasyona alamazlar. Şu an İzmir Bozyaka SSK Hastanesi ana giriş karşısındaki Özel İlgi Bakım Merkezi’nde tedavisine devam ediliyor. Sabah, akşam da hep denk gelirdik. Maçta, sokakta, tramvayda. Özledim seni güzel adam. ‘Ne yapabiliriz’ diye arayıp, soran, sağ olsun var olsun, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sevgili Dilek Gappi’ye şahsım adına, vefasından ötürü çok teşekkür ediyorum. Ee kadın ne de olsa, yanıltmadı, Allah razı olsun.
İKİ KADIN MHK’DE
VAR’ıyla AVAR’ıyla hatada, gafta ısrar eden hakemler, başardı sonunda. MHK’yi gönderdiler. Kadınlarımız geldi MHK’ye. Kendisi ısrarla, demeçlerinde ‘ilk kadın hakemim’ dese de, Türkiye’nin 5.kadın futbol hakemi. Ama ilk kadın FİFA Kokartlı futbol hakemimiz, bu kesin, o isim Lale Orta.  ‘İlklerin kadını’, yine bir ilke ulaştı. İlk kez bir kadın, MHK Başkanlığına getirildi. Başkan Büyükekşi memleketlisi Aynur Aysun Akar’ı ikinci kez göreve getirirken, ilk kez iki kadın MHK’ye girmiş oldu. MHK yenilenince her şey güllük gülistanlık olacak, adalet gelecek diye bir şey yok. Kadın olunca da görüntü olarak, harika. Saygı gören biri kurum olur MHK. Kendine çekidüzen veren olur diye düşünüyorum. Okumuş, aydın, kültürlü, akademisyen, hitabet ve etkileme yeteneği süper olan bir insandır Lale Orta hocam, etkili ve yetkili olacaktır. Cüneyt Çakır ile Fırat Aydınus’a yol açılıyor, antrenman MHK’sı bu.
DENİZLİ’DEN İBANOĞLU, İZMİR’DEN ÖZKALFA
İki kadınlı, iki profesörlü, bir diş hekimli, bir öğretmenli MHK. Diğerlerini yazmasam da olur. Ege’den toplamda iki, biri İzmir’den biri Denizli’den iki MHK Üyesi var. Kadın da olabilirdi, iyi olurdu. Dilan Deniz Gökçek İşcan hocamıza da yakışır, aklınızda olsun. Dentist, Diş Hekimi Tolga Özkalfa var. Ahmet İbanoğlu hocam Denizli GSİM emekli müdürlerinden, kaliteli, karakterli insandır. Aynur Aysun Akar, Sabri Çelik MHK’sında da görev yaptı. Gaziantep’in ilk kadın futbol hakemi, 2022’de İl Hakem Kurulu Başkanlığına seçildi, 42 yaşında. Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu. Kısaca adalet olsun yeter tek beklentimiz o, Allah utandırmasın.

Çocuğum anaokuluna başladı ama hep hastalanıyor, ne yapmalıyım?

abdi-ipekci

Gerçeğin peşinde bir gazeteci: Abdi İpekçi