Arsa, borsa, parsa, fayda, pay ve payda

metin-kurt
Metin AYDINOĞLU
3 Ocak 2023
Tarih yazan, gönlümün sultanı, ‘Futbol borsada değil, arsada güzeldir’ diyen adaşım Metin Kurt’a rahmetle, şükranla, nurlar ışıklar içinde kalsın. O kadar çok özlüyoruz ki. Para, fazla para, daha çok para her şeyi bozdu. Hırs değil ihtiras bunun adı. ‘Önce ekmek bozuldu’ diyen yazar Oktay Akbal’a da rahmetle, şükranla. Bunu kim demişti bilemedim; ‘Et kokarsa tuzlanır, ya tuz kokarsa…’ Durum bundan ibaret. Sporumuzun mahvolmasını izin vermeyin. Para ebeveynle evladın, kardeşleri arasını bile bozduktan sonra, hele ki bu devirde. Sporumuza dokunmayın, yeter artık çekin ellerinizi.
DERBİYE HAKEM KALMADI
Çok acıdır, hazin bir tablo. Bir hafta öncesinden belli olurdu. Sadece İzmir’den 5 hakem ve hakem üçlüsü aday çıkardı.  Şimdi 2023 yılı itibarıyla, haftaya Fenerbahçe – Galatasaray maçı var, aday hakem yok. Bir tek isim var sadece. O da iyi ki var. N’oluyor bu hakemlere ? İyi niyetle düşünmeye çalışıyorum, olmuyor. Hakem gözüyle bakmak istiyorum, olmuyor. Sürekli kendilerinin kazanmasını isteyen taraftar gözüyle bakıyorum, düşünüyorum, empati yapıyorum. Yine olmuyor, olmuyor. Böyle hakemlik olmaz. VAR’ı var değil, yok. Hakemi hakem değil. Gözlemcilerin çoğu desen çok komik. Adına süper denen lig değil sadece, alt liglerde de neden böyle oldu. Araya çok para, ihtiras girdi de. Ondan mı ? Spor olmaktan çıktı, başka yerlere doğru gitti, gidiyor.
VAR’A GÜVENMİYORUM
Başından, öncesinden beri güvenmiyorum, inanmıyorum VAR’ına da yokuna da. Yo-Yo, Cooper derken testlerden geçiyorlar. Kurallar zebere, sular seller gibi. Süper harika, alkış. Sahaya çıkıyorlar. Gereksiz, alakasız yerlerde koşuyor gibi tavırlar. Garip bir koşma stili, internet oyunu sanki. Artık game over, oyun bitti. Pozisyona uzaklıkları da bolca. Yakın olanı da gördüğünü veremiyor. VAR’a gidiyor ya kafasına göre takılıyor ya da moto mot VAR, ne derse onu yapıyor. Bir de denk getirseniz. İçime sinmeyen o kadar çok karar var ki. Hata deyip geçilmeyecek kadar büyükler.
FİFA, ADI BİLE AYAR BOZUYOR
Hakemliğin en büyük ünvanı olan FİFA Kokartı takıncaya hatta listeye onaylanıncaya kadar her şey güllük gülistanlık. Alttan almalar, gülücükler, kibarlıklar. Takınca daha doğrusu, listede adı geçince ‘Ya bir daha bu takımın maçına çıkamazsam’ endişesi. Afakanlar basıyor. Neden, niye, niçin ? Onların maçına çıkamazsan, çıkama, çıkma. Sen doğruyu, kuralları uygula da. Atilla Karaoğlan FİFA listesine girdi, en büyük hayaliydi. Oysa en büyük emek, erek, amaç son kez maça çıkma olgusuyla, yalnızca doğruyu, doğruları yanlışsız yapmak, gerekmez mi ? Biz böyle gördük. Hata demiyorum. Hataya da hakkınız yok. Rahmetli Halil Erdoğan hocamız ‘Sen atamazsan, o futbolcu seni atar haberin olmaz’ derdi. VAR’a gidip de atamıyor. Yüreksizlik atamadığı takımı, rakibini, diğerlerinin hepsini ilgilendiriyor. Toplu hak gafı. Erkan Özdamar iyi gidiyordu o da listeye girdi. Lastik patladı. VAR’a gitti o da. Bu kadar kulu kölesi olunmaz. VAR bilir kişi değil ki. O da senden az kapasiteli biri. Gel de güven. Ast üst meselesi.
4 KÖŞELİ KARE VE DE 40 TİLKİ
Bir garip dört köşe, kare, ekran çizme yeteneği. Neyin köşesi, neyin dört köşesi. Ekranın mı monitörün mü ? Kendine güvensiz. 40 tane tilki kafada. ‘Ya hakemliğim biterse, bu takımın maçına çıkamazsam, istemezlerse’ aymazlığı, sorumsuzluğu. Sen assolist misin, beğenmezlerse beğenmesinler. Sen karar vericisin, hakemsin. Var mı ötesi. Mutlaka takdir eden biri çıkar. Erkan, VAR’a gittin. İki adım attın golü verecektin, iptal ettin. VAR’a uydun, oysa uymayacaktın, niye vazgeçtin ? Özgüven, cesaret yerlerde. Yedin buz gibi golü. Göz önündeki maçta böyleyse, diğerlerinde kim bilir neler oluyor ? İçimdeki kurt böyle diyor. Ben böyle hissetmeye başladıysam, şiddeti pek sevenlerin şerrinden sığınırım. Futbolu, hakemliği, sporu bilmiyorsunuz. Torpille, adamcılıkla buraya kadar. İyi gidiyor dediklerimiz, FİFA olunca, FİFA listesine girince ayarları bozuluyor tamamen. Başarısız, eyyamcı Atilla ile Erkan FİFA Kokartı takacak he mi ? Adalete, hakka, hukuku saygısızlık.
VAR, YARGIÇ DEĞİL Kİ
VAR, AVAR listeleri yaptılar. Hakemlikte iyi olmayanları, arızalı hasarlı maçları bolca olanları, atamayanlarlaı, gereksiz atanlarla, manevi yönden doymayanlarla doldurdular kadroyu. VAR bir üst makam değil, sahadakiler daha düşük oldu. Kasten, kıskançlıkla, küslükle, hasetle karar vereni de vardır. Yok diyemem, bilir tanırım. Sahadaki ikisi mesela FİFA listesinde, yönlendiren gel diyen VAR’ı FİFA değil. Ya kıskanırsa, o da insan. ‘Ben gelemedim o çıktı’ derse. Demez mi, valla der. Hata, yanlış yamuk yapan, kıskanır da. Hata derken hakem hatası değil bu. Hata kavramını bile yozlaştırdılar, vay başımıza. Merhum dürüst gazeteci büyüğüm Erol Yaşar Türkalp’e rahmet olsun, neden mi yazdım. İçimden geldi soyadı geçti de, rahmet istedi.
DERBİYE MELER Mİ ?
Derbiye hakem kalmadı. Kimi vereceksiniz. Kalmadı, FİFA’ları ve de adaylarını görüyoruz. Bir tek Halil Umut Meler’imiz var, maşallah. Allah nazarlardan saklasın. Bizim İzmirli Selçuklu. İyi de gidiyor. Ama bu kadar da yüklenilmez ki. O da insan. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi TÜRFAD ödül töreninde duygularını dile getirmişti. Hak verdim, şimdi acıyorum. Allah yardımcısı olsun. Komple bir revizyon şart. VAR’a hakemlikte doymuş, isim yapmışları getirmek gerek. Mustafa Çulcu, Serdar Çakman, İsmet Arzuman, Nurettin Dehmen, Turgut Odabaş, Mevlüt Yerli, Mutlu Çelik, Binali Kartal, Mehmet Kaya ve diğerleri. Onlarca isim sayarım. Yaşla da alakası yok. Ekrana bakacaklar sadece, o kadar. Koşu yok, gözlük ve de vicdan yeter. Kulüpler de razı nasıl olsa. Şak diye kesin atın. Altlarda çok iyi hakemler var. 1.Lig’de 2.Lig’de, 3.Lig’de BAL’da. Vallahi onlar daha az hata yapar, kaşı gözü oynamaz. 5 ay sabredin yeter. Yeteneksizlere katlanacağınıza. İsterseniz sevgili Mehmet başkanım ben de çıkarım, maçlara. 56 yaşındayım. İki iyi yardımcı, ben de seçerim. Bir de güvendiğin VAR varsa, çok kolay. Şaka bir yana. Hakemim, eski hakemim demeye utanmaya başladım. Buna hakları yok. Önce kendileri hakem olsun da. Kıyamet alameti bunlar. Zalimler alimler, kadı cadı misali, başlar ayaklar mevzusu yani.
DOKUNMA AMATÖRÜME
Çekin elinizi amatörlerden, amatör kümeden, amatör ruhtan. Parayı bulaştırmayın amatörüme. Türkiye’de hatta dünyada yıl başı günü, yılın son günü maç oynanan tek yer İzmir’im. Bahislere almışlar üç maçımızı. Yurtdışı kökenli, şikayetçi olamıyorsun. Kulüpler, futbolcular, yöneticiler fark etti. İsyan ettiler haklı olarak ben de. Torosgücü – Yapıcıoğlu Başdaş, Eşrefpaşa – Gaziemirspor, Ülküspor – Tezcan Grup Bozyakaspor maçlarını seçmişler, beğenmişler, uygun görmüşler. İyi ki kulüplerimiz bilinçli. TFF’ye bildirdiler hemen. Bir sonuç çıkacak mı bilemiyorum Dikkatli olmalı. Para, çok para, daha fazla para ihtirası adına süper denen ligimizi mahvetti. Bari amatörlerimiz bildiğimiz gibi kalsın.
BİR YERDEN BAŞLAMAK GEREK
Beterin beteri var. Kötünün iyisi bir haber. Seferihisar Sakin Kent’ten. Maça girişte anahtarlar toplanmış. Araba anahtarı olanlar, alınmamış. Aranmış. Vestiyer ve de güvenilen bir yer olmadığı için giremediler haliyle. Araba anahtarı yabancı madde, yedeği çıkartmak da zor. Gitti mi geri kalmaz. Can da yakar. Ayakkabısını, cep telefonunu, davul tokmağı fırlatanı çok gördük de. Bozuk para, çakmak da alınmadı. Ne bileyim ambulans didik aransaydı, havai fişek giremezdi mesela. Bu da önleyici oldu mu olur mu çözüm mü, bilemiyorum. Bozuk para dönemi bitti. Sigarayı bıraktırma ve toplu taşımaya teşvik olarak algılanabilir. Tepki çekse de karar, uygulama, bir yerden başlamak gerek. Zaman kötü, hem de çok kötü. Önlem güvene engel değil. Her şey de para demek değil, selametle.
Sevgi-ilgi

2023’te ilişkinizi büyütecek hedefler

mizka

Osmanlı’da bir İtalyan orkestra şefi