Asgari ücret ne kadar olacak?

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor
Ahmet DOĞRUYOL
24 Kasım 2021

Eminim ki pek çok vatandaşımız asgari ücretin ne kadar olacağından çok, bu günlerde ekmek 4 TL olacak mı? tartışmasına odaklandı. Zamanında çay simit hesabıyla ortaya konan asgari ücretin yetersizliği, böyle giderse kuru ekmekle hesaplanacak gibi. Ekmeğin 4 TL olması durumunda, dört kişilik bir ailenin her ferdi günde üç öğün sadece kuru ekmek yese, aylık ekmek harcaması bin 440 TL.

Asgari ücret diğer adıyla işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek minimum ücrettir. Ancak bu gün 4 kişilik bir ailenin bir haftalık Pazar harcamasının minumum300 TL, kiranın bin 500 TL olduğu bir ortamda,

asgari ücretin brüt 4 bin 203 lira, net 2 bin 825 lira olması, yaşanan geçim zorluğunu ortaya koymaktadır.

Bu günün şartlarında dört kişilik bir ailenin 2 bin 825 TL olan asgari ücretle geçinmesi elbette mümkün değil. Ancak yapılan hesaplamalar dört kişilik bir ailenin geçinebilmesi için ödenecek para üzerinden yapılmakta. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarına aralık ayının ilk haftasında başlayacak.
İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) temsil ettiği Komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret ile çalışanların, asgari geçim standartlarını yakalaması açısından ne kadar önemliyse, işverenler açısından da o kadar önemli. Hele ki üç beş kişi çalıştıran ya da çalıştırmak zorunda kalan, kendi yağıyla tuzuyla kavrulan küçük işletmeler için asgari ücretin ne kadar olduğu çok daha önemli. Bir yandan üç beş kişiye ekmek veren küçük işletmelerin çalışanlara ödemeleri gereken ücret, diğer yandan da kendi geçimini sağlamak için çabalamak zorunda olan işletme sahibi. Asgari ücretle işçi çalıştıran küçük işletmeler olduğu gibi birde binlerce işçi çalıştırıp maaşlarını asgari ücret karşılığında ödeyen holdingler var ki, işveren açısından baktığımız zaman elbette geliri yüksek olan milyarlarca para kazanıp, işçinin hakkını ödemeyenlerden bahsetmiyoruz.

2022 yılı için beklenti asgari ücrete, yüzde 30 oranında artış yapılacağı yönünde.
Yüzde 30 artış yapılırsa, 2022’de asgari ücretin brüt 4 bin 650 lira olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net ücret 3 bin 673 lira civarında olacak.

Tabi asgari ücrete zam yapmanın bir yolu da, işverene maliyet yüklemeden zam yapmanın yolu, yılar önce verilen sözleri yerine getirerek asgari ücreti gelir vergisi dışına çıkarmak. Yapılan hesaplamalara göre asgari ücretti vergi dışında bırakmanın asgari ücrete yansıması 220 TL civarında, asgari ücretten gelir vergi çıkartılırsa, devletin vergi kaybının 6 milyar TL civarında olacağı hesaplanmakta.

Ülkemizde yaklaşık olarak 6,5 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığını göz önünde bulundurursak, yeni yılda çalışanlara brüt en az 5 bin TL asgari ücret verilmesinin gerekliliği öne çıkmaktadır.

Sadece yıl başından bu yana asgari ücretlinin maaşı, 6,25 gr altından, 4,25 gr, 3,7 adet çeyrek altından, 2,5 adet çeyrek altına düşmüş. Asgari ücretin yılbaşından bu yana sadece dolar karşılığındaki kaybı, yüzde 30 lar seviyesinde. Tabi asgari ücrete zam yapmanın pek çok yansıması da, maalesef yapılan zamla beraber geliyor.

Mesela; yapılan zamla birlikte, memurların, emeklilerin de haklı olarak zam beklentileri de sıraya giriyor. Asgari ücrete yapılacak olan zammın oranı ne olursa olsun; askerlik ve doğum borçlanmasından yaşlılık aylığına, genel sağlık sigortası priminden asgari geçim indirimine, işsizlik maaşından isteğe bağlı sigortalılığa kadar ödenecek primlere de her alanda yapılacak artış anlamına gelmektedir.

Depremzede evsiz, Alsancak statsız kalmasın diye

turkiye-savunma

Yiğidi öldür ama hakkını yeme!