ASKF’nin S’si F olmalı

Metin AYDINOĞLU
6 Temmuz 2021

Genelde her ilde Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu mevcut. Yasaklar kalkınca, seçimlere ağırlık verildi, yönetimler değişiyor. Amatörlere hizmet veriliyor, ama sadece futbola. Oysa adında spor kulüpleri diye geçiyor. Diğer amatör branşlar yok. Voleybol, basketbol, hentbol, güreş, eskrim yok. Ya diğerleri, hiçbiri yok işte. Varsa yoksa futbol. Amatör branşları olanların bağlı bulunduğu federasyonları var, ondanmış olmaması. Voleybol şuben varsa TVF’ye bağlısın ama. İyi tamam hoş da Spor Kulüpleri deyince hepsini kapsar. Futbol Kulüpleri olarak değiştirmek, daha etik, doğru, inanılır, güvenilir olmaz mı ? Listelerde kim var hala bilmiyorum. Göndermediler, açıklamadılar, kongre öncesi sır gibi saklandı. Oysa 25 yıl önce internet yok iken, ne yapar eder yollanırdı, o zaman bile. Sadece iki isim biliyorum, İzmirspor’un yeni başkanı Nedim Topaloğlu ile yönetim kurulundaki Cihan Demir, o kadar. Hayırlı uğurlu olsun duble zor görevler.

BİEKSPER TAMAM ALİAĞA DEVAM

Bieksper Hacırahmanlıspor, Ayvalıkgücü’ne 3-1 yenilerek, 3.Lig umutlarını seneye bıraktı. Sağlık olsun, vazgeçmek yok. Koronaya rağmen saha ve salon çalışmalarına 2020 Eylül ayından beri devam eden Aliağaspor FK, yoluna kayıpsız devam ediyor. Buca Zaferspor’u da Mehmet Çağrı Alpaslan ile Enes Bakal’ın golleriyle 2-0 yenerek yarı finale kaldı. İzmir ekibi iki maç daha kazanırsa BAL’a veda edecek. Aliağaspor FK ile Ayvalıkgücü, yarın 7 Temmuz çarşamba günü karşılaşacak, yenen finale kalacak. Hak eden kazansın, başarılar diliyorum.

ANNELERİMİZ CENNETTE

Ege Telgraf Gazetesi editörlerimizden, çalışkan gazeteci Hakan Serbest ağabeyimin annesi Sevgi Serbest ile profesyonel liglerde yıllarca forma giyen sevilen, sayılan isimlerden Enver Çelik kaptanımın annesi Cemile Çelik’i son yolculuklarına uğurladık. Annelerini toprağa vermenin acısını yaşadılar. Sabır diliyorum Allah gani gani rahmet eylesin mekanları cennet olsun.

İLK KEZ ÜZDÜN MAMİ

1988 İzmir futbol hakem kursundan devremdir, Alsancak Gazi İlkokulu, kurs hocalarımız da Halil Erdoğan (merhum) ile Fehmi Pazarcı (merhum). 52 yaşında idi daha Muammer Çam kardeşim. Komple sporcu, mükemmel insan, çok iyi hakem. Sanatçı, zanaatkar, ressam heykeltıraş, neyzen, İngilizce öğretmeni, Türkiye’deki ilk akademik İngilizce kitap yazarı, İngilizce akademik dil kursu kurucusu, Yabancı Dil kursları derneği kurucusu ve ilk başkanı. Yazmakla bitmez. Çok da iyi koşucuydu, körük gibi ciğeri vardı. Kalbi de sağlamdı, ilk kez koşmuyor ki. Sağlığına da çok dikkat ederdi. 25 kilometrelik maratonun 11. kilometresinde yer düştü, yığıldı, kaldı. Kalp krizi dediler. Hala inanamıyorum. İçim acıyor, içim yanıyor. Ruhun şad, mekânın cennet olsun. Olmadı be devrem Mami, ilk kez ve de son kez üzdün bizleri.

ILGAZ REKORA KOŞUYOR

Oğlu Sarp da Milli yüzücü olan MHK Üyesi, Süper Lig hakemlerinden Murat Ilgaz, Milli Takımımızın sonuncu olduğu Avrupa Futbol Şampiyonası’nda rekora koşuyor. 4 maça gözlemci olarak atanan Ilgaz, UEFA ile FİFA’nın gözbebeği gözlemci oldu. Finalde de Cüneyt Çakır’ı hakem Murat Ilgaz’ı da gözlemci olarak görmek, en büyük temennimizdir. Neden olmasın? Harika olur.

ALPER TUNGA’DAN 2. KİTAP

Bir zamanlar sporcu fabrikası olan, şimdilerde o güzel günlere dönmenin hayalini kurmayı bile özleyen İzmirspor’un spor okulunda futbola başladı. 1978 idi adım attı, Alper Tunga Dost. Genç ve amatör takımların ardından A Takıma geçti, profesyonel oldu. İstanbul’da öğrenci iken Galatasaray’ın PAF ile 3. Lig takımında da forma giydi. Kitap yazıyor, ikincisi piyasaya çıktı. Cinius Yayınları’ndan. ilki Kariyer Anahtarı, şimdi de Umut Kapısı. Yazmak çok güzel devam dostum, aslında sporcular anılarını da mutlaka yazmalı. Tarihe kalsın, okunsun, örnek alınsın. Yoksa yok olup gidecek her biri.

elveda-makedonya

Elveda Makedonya…Gerçek bir vefa öyküsü

'Ben de mağdur oldum' diyerek 3 yılın ardından Türk yargısına teslim olan 'Tosuncuk' lakaplı Aydın, Türkiye'ye getirildi. "Tosuncuk" lakabıyla tanınan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın'ın ilk ifadesinde "Ailemle sorun yaşadığım için teslim oldum" dedi.

Kurban öncesi gelen Tosuncuk!