Astım ataklarınızı beslenmenizle azaltın

metobolizma-hizlandiran-besinler
Deniz ZÜNBÜLCAN
13 Nisan 2020

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), korona virüs için astım hastalığının da risk olduğunu bildirmiştir.  Zaten bahar aylarında daha çok atak yaşayan astım hastalarının özellikle bugünlerde hayatları daha olumsuz etkilenebiliyor.

Astım hastalığını beslenme ile kesinlikle tedavi ederiz demek mümkün ve doğru olmaz ancak ataklarını azaltmayı ve kendini daha iyi hissetmesini sağlayabiliriz.

Lifli beslenin-işlenmiş gıdalardan uzak durun

Lifli besinleri eksik tüketmek ve işlenmiş yiyeceklere beslenmede yer vermeniz astım riskinizi artırmaktadır. Bu nedenle astım ataklarını azaltmak için bol sebze ve yeterli miktarda meyve tüketmek önemlidir. Aynı zamanda sebze ve meyvelerdeki vitamin, mineral ve vücut savunması için çok önemli olan antioksidan maddeler sağlıklı bir akciğer için de çok önemlidir.

Omega-3 önemli

Omega-3 yağ asidi akciğerde oluşabilecek enflamasyonu önleyebilmektedir. Bu nedenle omega-3 kaynağı olan besinleri beslenme planınıza mutlaka eklemelisiniz. Balık, keten tohumu, semizotu, ceviz omega-3’ün iyi kaynaklarıdır.

E vitaminini ihmal etmeyin

E vitamini antioksidan bir vitamindir. Ve bağışıklık sistemini güçlendirip akciğer sağlığını korumaktadır. Beslenmenize E vitamini kaynakları bitkisel yağlar, badem, soya, tam tahıllı ürünler, ay çekirdeği, avokado ve yeşil yapraklı sebzeleri eklemeyi ihmal etmeyin.

Oksijen için magnezyum

Astım hastalarında akciğerin normal fonksiyonları ve oksijen taşıması için gerekli bir mineraldir. Yetersiz magnezyum seviyesi nefes alış verişlerde sıkıntıya ve hırıltılı nefese neden olabilmektedir. Ve astım hastalarının çoğunda magnezyum eksikliğinin görüldüğü dikkatleri çekmektedir. Özellikle bu dönemde beslenmenize magnezyum kaynağı olan ıspanak, marul, kereviz, taze fasulye, salatalık, fındık, badem ve muzu ekleyin.

Aşırı tuz aşırı şekere dikkat!

Astım ilaçları ödem nedeni olabilir ödem ise astım ataklarınızı tetikleyebilir. Bu nedenle mutlaka beslenme planınızda aşırı tuzlu ve aşırı şekerden kaçının. Tuz ve şekeri sadece sizin ekledikleriniz olarak düşünmeyin. Salça, hazır çorba, paketli birçok ürün de siz farkında olmadan tuz ve şeker kaynağı olabilir.

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Intensiv Care National Audit and Research Centre tarafından yapılan analize göre şu an korona virüs nedeni ile yoğun bakımda tedavi gören hastaların yüzde 70’i fazla kilolu. Fazla kilo her zaman her hastalık için risk. Özellikle astım hastaları için daha rahat nefes alıp vermenin sağlanabilmesi ve semptomların azalabilmesi için fazla kilolardan kurtulmak çok önemli. Yapılan çalışmalara göre verilen kilolardan sonra enflamasyon azalmasına bağlı olarak solunum sistemi daha düzenli çalışabiliyor.

Turhan görevden neden alındı?

Bir adım ileri, iki adım geri…