AVM’lere var da camilere yok mu?

izmirde-acilan-avmlerde-yogunluk-olusmadi
Yunus KARAKAYA
15 Mayıs 2020

Dünyada salgına neden olan yeni tip korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler gereğince, ne vakit, ne teravih ne de cuma namazı vaktinde camilerde toplu halde kılınamaz oldu.
Uzun süredir camilerimiz mahzun. Minberler suskun. Sözde yüzde 99’u müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz.
Bugüne kadar alınan tedbirler çerçevesinde camilerin kapalı kalmasını herkes gibi ben de anlayışla karşıladım.
Ne zaman ki AVM’lere izin çıktı bu yazıyı kaleme almak benim için elzem oldu.
Hijyen ve sağlık önlemlerinin uygulanmasının zor olduğu AVM’lere izin çıkaran yetkililer camilerimizin kapılarını ne zaman açacak merak ediyorum. Hiç değilse cuma namazları için camilerimizin kapıları gerekli hijyen kurallarına uyularak açılması zorunlu hale gelmiştir.

CAMİLER AÇILSIN!
Ümitvar Derneği tarafından yapılan açıklamada camilerin en azından cuma namazı için açılması istendi.
“Diyanet İşleri Başkanımıza Açık Çağrı” başlıklı açıklama şöyle:
Bütün dünyayı ve ülkemizi etkileyen kovid-19 salgını nedeniyle, devletimiz tam zamanında, gerekli ve yeterli tedbirleri almış, vatandaşlarımızın da duyarlılığı sayesinde bütün dünyanın gıpta ile baktığı bir sağlık başarısı elde edilmiştir. Bu vesile ile Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız başta olmak üzere, bütün devlet erkanına teşekkür ederiz.

Alınan tedbirler kapsamında ve dinimizin insan sağlığını ve can güvenliğini korumaya yönelik emirleri doğrultusunda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı ile camiler ve sair ibadethaneler de cemaatle namaz kılmaya kapatılmıştır. Bu talimat nedeniyle haftalardır camilerimizde cuma namazı da dahil, cemaatle namaz kılınamamaktadır.

Salgının en şiddetli olduğu dönemlerde alınan bu tedbirin doğru olduğunu ve uyulması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak; salgın tehdidinin azalmaya başladığı, bu gerekçe ile 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın belli gün ve saatlerde sokağa çıkmasına izin verildiği, AVM’lerin gerekli sağlık tedbirleri alınmak suretiyle açıldığı, futbol karşılaşmalarının yapılacağının konuşulduğu bu vasatta, camilerin artık hiç değilse cuma namazlarında ibadete açılması gerekmektedir.

İnsanların maddi ihtiyaçları için AVM’ler açıldığı gibi, manevi ihtiyaçlarımız için de camiler açılmalıdır. Avrupa ülkelerinde bile camilerin ibadete açılmasına karar verildiği günümüzde, İslam Medeniyeti’nin en önemli merkezi olan cennet vatanımızda, Şeair-i İslamiye’den olan cuma namazının kılınmaması, umumi musibetlerin celbine veya artmasına sebep olabilir. Şeair, şahsi farzlardan daha önemli olduğu ve ihmali halinde bütün toplum sorumlu olduğu için, camilerin açılması yönündeki bu çağrımıza bütün ehl-i imanın sahip çıkması, bu çağrıyı bütün meşru platformlarda dile getirmesi gerekmektedir.

Artık camilerin kapatılması için gösterilen gerekçeler, geçerliliğini kaybetmiştir. AVM’lere topluca gidilebiliyor ve bu durum sağlık açısından bir sakınca teşkil etmiyorsa, camilerde cemaatle namaz kılınması halinde de sağlık sorunları yaşanmayacaktır.

koronaya-ayak-oyunu-sokmez

Koronaya ayak oyunu sökmez

restoran-ve-kafelere-yesil-isik

Esnaf üzerinden saadet zinciri…