Ayasofya’nın halıları Demirci’den

ayasofyanin-halilari-demirciden
Yunus KARAKAYA
24 Temmuz 2020

Bugün tarihi bir gün…
Yıllardır esaret altında olan Ayasofya Camii nihayet özgürlüğüne kavuşuyor.
Ayasofya’nın yeniden ibadete açılışı için  ve bu tarihi güne tanıklık etmek isteyenler Türkiye’nin çeşitli illerinden İstanbul’a adeta akın ediyor. Yeniden açılış için camiinin halıları yenileniyor. Bu gurur halıcığın merkezi olan Demirci’ye ait.


Değerli dostum  Behçet Özkul’un sahibi olduğu tesislerde üretilen halılar Ayasofya’nın zeminini süsleyecek. Behçet Özkul yaşadıkları büyük onur için duygularını şu sözlerle dile getirdi: “İstanbul’un fethinin sembolü olan ve ibadete açılmasının İslam alemince hasretle beklendiği Ayasofya-i Kebir Camii’nin halılarını Türkiye’nin ilk makineli halı fabrikası olan Özkul Halı tarafından halinin üretiminin her safhasının fabrikamızda yüzde 100 yün olarak dokunmasından onur duymaktayız.
Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devlet büyüklerimize bizlere olan güvenlerinden dolayı şükranlarımızı arz ederiz.”

YA SEN YOKSAN

Kardeşim Ümit Aydın’ın AK Parti ve Tayyip Erdoğan’a olan sevdasını bilmeyen yoktur. Sanırım parti içindeki bazı tavır ve davranışlar onu da kırmış. Bunu da nerden çıkardınız demeyin. Ümit Aydın’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından bir paylaşımdan bunu çıkardım.

İşte o paylaşım;
“Gördüğüm lüzum üzerine AK Parti genel kongresine kadar siyasî paylaşım yapmayacağım, kendimi dinlendireceğim, gözlemleyeceğim, not kağıtlarını artıracağım ve lüzumsuz insanlar ile partime, davaya ve reise zarar verenleri tekrar listelerde makam sahibi olarak görürsem, ebedi olarak susmaya, yok görmezsem bedenimi ruhumu ortaya koyup ilk günkü aşkla gerek sosyal medyada gerek köşe yazılarımla, gerek aktif olarak bölgemde, ilçemde ilimde hizmet etmeye devam edeceğim. Bu arada şunu da belirteyim, Reis sen yoksan AK Parti’de yok.”

YALVAÇ’TAN YENİ KİTAP

Değerli meslektaşım ve Salihli’nin iyilik meleği Gülgün Yalvaç’ın yeni kitabı “Güleriz ağlanacak halimize” isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Gülgün Yalvaç, kitabın satışından olacak geliri de Artemis Kültür Sanat Edebiyat Dergisi’ne bağışlayacağını dile getirdi. Yalvaç, “Bu kitabımda Salihli’de yaşamış, örnek olmuş insanlarımıza övgü; yanlış yapanlara batırdığım dikenler var. Ama yazı ama fotoğraflarda mutlaka size yakın biri ya da sizin duygularınız var. Katkılarınız yine size sanat olarak Artemis Dergisi olarak geriye dönecek… Çorbada sizin de tuzunuz olsa güzel olmaz mı?” sözleriyle duygularını dile getirdi.

karsiyakalilar-gunu-kutlamasi

Ne istediğini bilmek lazım

cumhuriyet-bassavciligindan-pinar-gultekin-aciklamasi

O kız çocuğu…