Bağışıklık için balık tüketin!

Ege Telgraf Admin
14 Ocak 2023

Bağışıklığı destekleyici D vitaminin yeterli miktarda alınmamasıyla koronavirüs başta olmak üzere gribal enfeksiyonlara karşı vücudun savunmasız kalacağını artık hepimiz biliyoruz. D vitamini güneşten sonra en çok balıkta bulunuyor. Balığı mevsiminde, bol bol tüketmek gerekiyor. 

Vaka ve hasta sayılarının yeniden yükselişe geçtiği şu süreçte, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, koronavirüsten korunmada hayati öneme sahip. Evde hareketsiz kalınan günlerde bağışıklığı destekleyici D vitamininin yeterli miktarda alınamaması, koronavirüse karşı vücudu savunmasız bırakabiliyor.

Artan grip salgını ve mevsim şartlarıyla en doğal ve etkili D vitamini alım yolu olan güneşten de mahrum kalınan bu dönemde, balığın da D3 vitamin deposu olduğunu söyleyebiliriz. Güçlü bağışıklık için D vitamini türevleri arasından D1 ve D2’ye oranla en çok D3 etkili. D3 vitamini vücudumuzda üretilememektedir, güneş ışığının da yetersiz olduğu ev koşullarında bu vitamini alacağımız en uygun gıda balıktır.

D vitamini, T2 katil lenfositleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesi ve sayısını değiştirir, bu da virüs ve bakterilerin yayılmasını azaltabilir. D vitamini eksikliği, bağışıklık sistemini zayıflatarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral enfeksiyonların gelişme riskini artırabilir.

Balığın sadece D vitamini açısından değil Omega-3 yağ asidinin temini için de gerekli olduğunu üstüne basa basa bir kez daha söylüyorum. Vücut, diğer bazı yağlar gibi omega-3 yağ asitlerini de kendisi üretemez. Omega-3 yağ asidini düzenli olarak alan kişilerde; kolesterol ve trigliseritler düşer, bu sayede kalp krizi riski en aza indirgenir, krizin tekrarlanması ya da inme gibi durumlar önlenir ayrıca kan akışı rahatlayarak kanın pıhtılaşmasının da önüne geçilir.

Omega-3, kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olur, gözde yaşa bağlı olarak gelişen sarı nokta tehlikesini, Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Konsantre olmaya ve dikkatin dağılmamasına yardımcı olur, ayrıca kemikleri de güçlendirir. 

Kolay sindirilebilir olması, yüksek besin değeri, içinde bol miktarda protein ve vitaminlerin olmasıyla pandemi sürecinde ve devamında sağlığımızı korumak için haftada en az iki veya üç porsiyon balık tüketmek gereklidir. Siz siz olun tam mevsiminde sık sık balık tüketmeye özen gösterin…

Gün Olur Asra Bedel ya da Gün Uzar Yüzyıl Olur: Cengiz Aytmatov

Akbelen’de neler oldu?