Bağışıklık sistemini güçlendiren öneriler 

Deniz ZÜNBÜLCAN
21 Kasım 2022

Son günlerde çoğu kişide ne yazık ki yine boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik gibi semptomları duymaya başladık. Özellikle de bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde daha etkili olan bu sağlık problemleri daha da ağır atlatılabiliyor. Bu nedenle salgından korunabilmek için vücudunuzun detoksifikasyonunu desteklemeye ve bağışıklık sisteminizi beslenmenizle güçlendirmeye dikkat etmenizde fayda var. 

Detoksifikasyonu destekleyin

Vücudunuzun temizlenebilmesi daha sağlıklı olmanız için çok önemlidir. Detoksifikasyonun düzgün olmamasında etkili bir noktada kabızlık sorununun yaşanmasıdır. Eğer ki böyle bir problem yaşıyorsanız mutlaka yeterli su içip içmediğinize, yeterli ve doğru probiyotik ve prebiyotik kaynaklarını alıp almadığınıza, lifi yeterli alıp almadığınıza ve fiziksel aktivitenizin yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki bunlardan birinde eksikliğiniz varsa bilmelisiniz ki detoksifikasyonunuz yani vücudunuzun temizlenmesi zorlanacaktır. 

Yeterli ve dengeli beslenin

Yeterli ve dengeli beslenmek vücudun enerji dengesi ve alması gereken besin ögelerini alabilmesi için çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bir vücudun bağışıklık sisteminin kuvvetli olabilmesi de zaten oldukça güçtür. Bu nedenle öncelikle her besin grubundan tüketip tüketmediğinize emin olmalısınız. Tabaklarınız ve sofranız ne kadar renkli ise o kadar çok antioksidan öge alıyorsunuz demektir bu nedenle olabildiğince renkli beslenmeyi benimseyin. Her renk meyve ve sebzeden alacağınız antioksidan madde farklıdır unutmayın. 

Propolisten faydalanın 

Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra beslenmenize ekleyeceğiniz propolisle de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz mümkün. Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve anti-mikrobiyal etkilere sahip doğal arı ürünüdür. Zaten arılar da propolisi, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanmaktadır. 

Kuruyemiş tüketin 

Bağışıklık sisteminizin güçlü olmasında etkili olan bir mineral çinkodur. Çinko minerali ise kuruyemişlerde yüksek miktarda bulunur. Bu nedenle beslenmenize kuruyemişleri de mutlaka eklemelisiniz. Sağlığa olan etkilerinden daha fazla faydalanabilmek adına çiğ ve tuzsuz olmasına dikkat etmenizde fayda var. Kuruyemişlerin yağ içerikleri de yüksektir sağlıklı olsa da kilo kaybetmek isteyen bir kişiyseniz kontrollü tüketmenizde fayda var. 

Turunçgilleri ara öğünlerinize ekleyin 

Kış mevsiminin bize sunduğu turunçgiller aslında tam da bağışıklığımızı kuvvetlendirmemiz için ihtiyacımız olan C vitaminini bize veriyor. Bu nedenle portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelere ara öğünlerinizde olabildiğince tüketmeye çalışın.  

cevre

Çevre eğitimi

ayva-hasat-toreni

Dünyaya ayvayı Türkiye yediriyor!