Bahar tazeliğinde bir görünüm için…

bazen-cilt-de-terapi-ister
Özgen YILDIRIM
7 Şubat 2021

Her insan hayatında arada sırada farklı bir şeyler yapmak ister… Hele de yüzde yapılan değişiklik, en çok heyecanlandıran işlemlerdir. Çünkü yüzünüz sizin ilk kimliğinizdir…

Yüz estetiğinde son yıllarda öne çıkan elmacık kemiği estetiği daha doğal, orantılı ve güzel bir görünüm elde etmek için en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

Ameliyata gerek kalmadan uygulanabilen estetik işlemler arasındaki yüz dolgu uygulamaları, oldukça başarılı ve doğal sonuçlar yaratarak, kişinin daha genç görünmesine ve özgüven kazanmasına olanak tanıyor. İlerleyen yaşla birlikte elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgedeki yağ dokusu deforme olmaya ve azalmaya başlar.

Yağ dokusunun dağılımı bozulur. Aşırı kilo kaybı, genetik faktörler ve yaşlanmanın yarattığı sebeplerden dolayı elmacık kemiğinin çökmesi, yüz bölgesinde sağlıksız, üzgün ve yorgun bir ifadenin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ancak günümüzde yapılan estetik operasyon sayesinde elmacık kemikleri daha belirgin olarak öne çıkmakta; cildin gergin ve güzel bir görünüm yakalamasına olanak tanımaktadır. Bu da yüzün daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur.

Elmacık kemiği dolgusu, hastaların elmacık kemiklerinde yaşa bağlı hacim kayıplarında, yüze istenilen formun verilmesinde, doğumdan itibaren gelen şekil bozukluklarında, kaza ve travmalara bağlı kayıpların giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Doktor hastanın elmacık kemiğine istenilen form ve hacmi vermek için hyaluronik asit ile, yağ enjeksiyonu ile ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulaması yapar.

Bazen de elmacık kemik bölgesi yapısal ve genetik olarak belirgin değildir. Halbuki eski çağlardan beri elmacık kemiklerinin belirgin ve çıkık olması bir güzellik sembolü olarak görülmektedir. Bu nedenlerle elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi için dolgu maddeleri başarıyla kullanılmaktadır.

Kullanılan dolgu maddesine göre işlemin kalıcılığı 6 ila 18 ay arasındadır. Uygulama süresi 15 ila 20 dakikadır. Sadece lokal ağrı kesici kremler kullanılarak uygulama yapılmaktadır.

Uygulama sırasında ucu keskin iğneler yerine, kanül denilen ucu küt aparatlar kullandığımız için son derece güvenli bir işlemdir. Sonrasında nadir de olsa küçük morarmalar görülebilir. Birkaç gün süren hafif bir ödem olabilir.

Kişiyi günlük ve sosyal yaşantısından alıkoyan ve istirahat gerektiren bir işlem değildir. Yanak dolgusu ya da elmacık dolgusu işlemi için fiyatları kişinin gereksinimine göre farklılık göstermektedir.

Elmacık kemiklerinin yüz hatlarına uyumlu şekilde çıkık ve belirgin hale gelmesine olanak tanıyan bu operasyonel müdahale, uzman doktor kontrolü altında uygulanır.

Yapılan müdahale ile beraber gerekli olan analiz sağlanmakta; ihtiyaç duyulan dermal dolgu maddesi enjeksiyon aracılığıyla ilgili bölgeye aktarılmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim…

 

bu-sgk-benim-emekli-maasimi-odeyebilir-mi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda teşvikler

Başkan Tugay’a teşekkürler