Bahar yorgunluğunu beslenmenizle yenin

Deniz ZÜNBÜLCAN
9 Mayıs 2022

Baharın enerjisinin yanında gelen bir şey yapmak istememe haliniz ve bahar yorgunluğunu zun varsa bilmelisiniz ki kış aylarında yavaşlayan metabolizmanız, baharla birlikte uyum sürecine giriyor. Bu uyum süreci de bahar yorgunluğuna neden oluyor. Bahar yorgunluğumu atlatmak istiyorum, bahar denildiğinde aklıma enerji kelimesi gelsin istiyorum diyorsanız işin sırrı beslenmenizi gözden geçirmenizden geliyor.

İşte size bahar yorgunluğunuzu atlatabilmeniz için beslenme önerileri.

MEYVE VE SEBZE

Bahar aylarında yorgunluğunuzu yenmenizin bir yolu da bağışıklığınızı güçlendirmektir. Bu nedenle özellikle A, C, E vitaminleri, selenyum ve çinkodan zengin beslenmeli, antioksidandan zengin vitamin ve minerallerin tüketimini arttırmaya çalışmalısınız.

A vitamininden zengin besinler: Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka.

C vitamininden zengin besinler: Maydanoz, biber, turunçgiller, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.

E vitamininden zengin besinler: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.

Selenyumdan zengin besinler: Balık, deniz ürünleri, etler, tahıllar, yumurta, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak, mantar ve turp.

Çinkodan zengin besinler: Etler, balık, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, kepekli tahıl ürünleri ve mantar.

YETERLİ SU TÜKETİM

Kış aylarında havaların soğuk olmasıyla beraber su tüketiminizde azalma yaşamış olabilirsiniz. Su tüketiminizde olan bu azalma metabolizmanızın da yavaşlamasında etkilidir. Yani vücudunuz susuz kalmış ve toksinleri atmakta zorlanıyor bunun sonucunda da bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Toksinleri atmanın ve yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmanın en iyi yolu ise günlük ortalama 2-2,5 litre su tüketmektir. Suyu sevmiyorum diyorsanız suyunuzu taze meyveler, kabuk tarçın ve limonla tatlandırmayı deneyebilirsiniz!

BİTKİ ÇAYLARI

Kış aylarını daha hareketsiz geçirdim, su tüketimim daha az oldu, daha çok yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslendim, kendimi sürekli şiş hissediyorum diyorsanız. Vücudunuz size ödem tuttuğunu anlatıyor olabilir. Bu aylarda her hangi bir sağlık sorununuz yoksa özellikle yeşil çay, beyaz çay, mate çayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bu çaylar hem metabolizmanızın hızlanmasına hem de vücudunuzda ki ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

KİLO VERİN

Baharın gelmesi, yaza fit girme isteği bir an önce fazla kilolardan kurtulma isteğini bu istekte beraberinde şok diyetleri getirebilir. Şok diyetler ise eksik ve dengesiz beslenmenize, vücudunuzda ki suyun atılmasına tüm bunlar da bahar yorgunluğunun tetiklenmesine neden olur. Aynı zamanda bu şekilde kaybedilen kilolar yaz bitiminde tekrar vücudunuza geri döner. Yaza fit girmek istiyorsanız diyetisyeniniz tarafından size özel planlanan ve hayat boyu sürdürülebilir diyet programınızı uygulamaya dikkat edin.

altaydan-tribun-harekati

Altay Altay Altay

bayram-harclik

‘Ahh o eski bayramlar’ diye başlarlar söze!