Bankaların işi zorlaştı

memur-ve-emekli-maasi-zam-orani-belli-oldu
Ege Telgraf Admin
20 Ocak 2023

2022’de iş yaparken en çok zorlanan kuruluşlar arasında bankalar ilk sıralarda yer aldı. Bankacılar, neredeyse her iş gününde, yeni bir uygulama veya uygulama değişikliği yaşadı. Bu değişiklikler genellikle cuma akşamları yapıldığından hafta sonlarını da pek rahat geçirmedi.

Merkez Bankası 2021 Aralık’ ta “Liralaşma Stratejisi’ni başlatmıştı. Bu kapsamda yabancı para mevduattan Türk Lirası mevduata dönüşümün destekleneceği belirtilmişti. Enflasyonun kontrol altına alınması hedeflendi ve koşulların uygun hale getirilmesi yönünde adımlar atıldı. İlk adım nisanda geldi. Bankaların kredi kullandırımlarında Merkez Bankası’nda ayırdıkları zorunlu karşılık yüzde 10’a çıkarıldı. Aynı ay içinde BDDK tarafından yabancı para işlem platformları da sınırlandırıldı. Hazirana geldiğimizde zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarılırken TL cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis şartı gündeme geldi. Tüketici kredilerini sınırlandırmak amacıyla daha önce gerçekleştirilen vade ve tutar kısıtlamalarına BSMV artışı eklendi. Temmuzda BDDK şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, 15 milyon TL’nin üstünde olması ve aktif veya net satışlarından büyük olanın yüzde 10’ununu aşması halinde kredi kullandırılmamasına yönelik kararını açıkladı.

Bu regülasyon ve kararların ortak amacı, enflasyonist ortamda faizlerin düşük kalmasına bağlı olarak artan ticari kredi kullanımlarını sınırlandırmaktı. Bu sayede parasal genişleme ve enflasyonun yükselişi kontrol altına alınacaktı fakat yapılanlar yeterli olmadı. Takip eden aylarda farklı tedbirler alındı. Ağustosta kredilerin harcama mukabili kullandırılması ve zorunlu karşılıklarda menkul kıymet tesisi oranının artırılması kararları alındı. Ekimde 15 milyon TL ve yüzde 10 olarak açıklanan eşik değerlerin, 10 milyon TL ve yüzde 5 olarak uygulanmasına geçildiği açıklandı. Aralıkta ise bankaların yanı sıra diğer mali kuruluşlar da menkul kıymet düzenlemesi kapsamına dahil edildi.

Sonuçta bankalar geçtiğimiz yıl iş takibi açısından zorlu bir süreç geçirdi. Bu yıl da bu şekilde devam edeceğe benziyor. Ancak şu husus gözden kaçırılmamalı: Kredilerle ilgili süreçlerde gündem sürekli değişti. Krediye ulaşım her geçen gün zorlaştı. Bu konuda şirketler de en az bankalar kadar zorlu ve stresli bir yılı geride bıraktı. Bu sebeple kararları uygulamanın daha ne kadar sürdürülebilir olduğunu hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Kaynakça: BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ve TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) verileri.

Gelecek hafta verilerin açıklanacağı takvimden önemli olanları aşağıda paylaşıyorum.

Ekonomik Veri Takvimi

23 Ocak 2023, Pazartesi Türkiye TÜİK/TCMB Tüketici Güven Endeksi (Aylık)

24 Ocak 2023, Salı Euro Bölgesi S&P Global İmalat Sektörü PMI (Öncü)

24 Ocak 2023, Salı ABD S&P Global İmalat Sektörü PMI (Öncü)

25 Ocak 2023, Çarşamba Türkiye Kapasite Kullanım Oranı

25 Ocak 2023, Çarşamba Türkiye Mevsimsel Etkilerden Arındırılmış KKO

26 Ocak 2023, Perşembe ABD Yeni Konut Satışları (Aralık)

26 Ocak 2023, Perşembe Türkiye TCMB’nin 2023,2024,2025 Yıl Sonu TÜFE Tahmin

26 Ocak 2023, Perşembe ABD GSYH (Öncü)

Ekonomi ve Finans Sözlüğü

Regülasyon: Düzenleme ve ayarlama.

Plasman: Paranın gelir getirici bir alacağa, menkul veya gayrimenkul değerlere ayrılması. (Yatırım)

bilim-kurgu

Tersine dünya

karne-aldi

Karne travmasına dikkat!