Başarı

basari
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
26 Aralık 2019

Yerel seçimin üzerinden 9 aya yakın süre geçti. 31 Mart’ta birçok büyükşehirde AK Parti’nin kaybetmesi ile hareketlenen Türkiye gündemi, İstanbul seçiminin yenilenme süreciyle genel seçimleri andıran bir tempoya dönüştü.

Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını yönetmeye başlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçimlerin ardındaki performansı soru işaretiydi. Özellikle İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’na büyük sorumluluk ve beklenti yüklendi kamuoyu tarafından.

Ekrem İmamoğlu’nun yenilenen İstanbul seçiminin ardından zamana ihtiyacı olduğunu belirtmesi üzerine mevcut büyükşehir belediye başkanlarından Mansur Yavaş ve Tunç Soyer, ‘seçilme ve hizmet süresi’ bakımından eleştiriye daha açık bir konumda.

Üç büyükşehrin hizmeti, performansı ve medyaya yansıyan çalışmalarını izlerken bu üç büyükşehirden en başarılı performansı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gösterdiğini düşünüyorum. Az polemik, çok hizmet anlayışıyla mücadele veren Yavaş, çok kısa süre içerisinde büyükşehir meclisinde azınlık olmasına rağmen büyük işler başardı.

Tasarruf hamlesi ve hizmet projeleriyle herkesin desteğini, takdirini kazandı. Tüm bunlar olurken onlarca çamura, iftiraya maruz kaldı. Bu olumsuzluklar içerisinde kendi partisi tarafından bile tam olarak desteklendiğini düşünmüyorum.

TUNÇ SOYER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e gelince, kendisinden büyük bir beklenti vardı. Ancak seçimlerden günümüze geçen süre boyunca İzmirlilerin öncelikle beklentisi olan büyük sorunlar konusunda henüz bir adım atılmadığını söylemek mümkün.

Tunç Soyer’in ‘ilk 100 gün’ başlıklı projelerinden hangisi konusunda bir adım atıldı?

Soyer’in ilk 100 gün vaatleri arasında kendi ağzından duyduğumuz başlıklar şöyleydi: “Altyapı ihtiyaçlarına üniversiteleri, uzmanları dâhil edeceğiz. Yağmur suyu tahliyesi, yollar önceliğimiz olacak. 2019-2024 yılları İzmir’in rekor asfalt yılları olacak. Bozuk yol kalmayacak. Çözümüne 100 gün içinde hızla başlayacağız. İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Eskiyen sistemleri yenileyeceğiz. İçilebilir musluk suyu için canla başla çalışacağız. Buca Metrosu; planı, projesi, bütçesi her şeyi hazır. İlk 100 gün içinde biz temelini atmayı planlıyoruz. Altı kentli Akdeniz Kentler Birliği kuruyoruz. İskenderiye, Beyrut, Atina, Roma, Marsilya ve Barselona’ belediye başkanlarına 1 Nisan sabahı yazacağımız mektup hazır. İzmir bu kentlerle beraber Akdeniz’i global dünyanın global bir aktörü haline getirecek ve onun önderliğini yapacak. İzmir’deki beyin göçü tersine dönecek.‘’

Tunç Soyer son olarak trafik akışının yer altına alınması gereken noktalardan söz etmiş. Basmane Garı önündeki 9 Eylül Meydanı’nda, Alsancak Garı ve Karşıyaka Vapur İskelesi’nin önünde trafiği yer altına alarak üstte de geniş meydanlar oluşturacaklarını ifade eden Soyer, bu noktalardaki çalışmalara ilk 100 gün içinde başlayacaklarını bildirmişti.

Her bir maddeyi dikkatle okuduysanız başarı oranını ben söyleyeyim. Tunç Soyer’in ilk 100 günde başlayacağını söylediği projelerden hiçbiri hayata geçmedi. Koca bir sıfır.

sozde-degil-hakemlik-ozde

Sözde değil ki hakemlik, özde

Bugün Vizyona Giren Filmler…