Başarısız mı hissediyorsunuz?

insanlik
Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
18 Temmuz 2020

Başarılı hissetmek nedir?

Köyün delisi bir zamandır bu soruyla karşılaşıyor. Hep daha ilerisine odaklanmak ve içinde yaşadığımız anı tutamamakla ilgili bir yazı daha yazmıştım. Başarıya dair bir şeyler yazmaya başladığımda aklıma onlar geldi. Aslında bir şeyleri başarmaya ve bu hissi tatmaya dair algılarımız çocukluktan başlıyor. Hatta bebekliğimizden. Yürümeyi öğrendiğinizde sizi alkışlayan insanlar oluyor etrafınızda. Bir bebek neler anlar demeyin, beynimizin arka planında sürekli açık duran şemalarınıza kayıt olmakta her şey.

Ancak her ne hikmetse yürüdüğünüz için sizi alkışlayan o kişiler daha sonra başarı hissi adına farklı kriterler koymaya başlıyor. En azından şu an görünen durum böyle. Bir çocuk için okulunda elde ettiği akademik notları en büyük başarısı haline geliyor. Sonrası zaten belli…

Sürekli olarak hayallerine ve mutluluğa ulaşmaya çalışan biz ve kritik dönemleri atlatınca hissettiğimiz ama yetinemediğimiz başarılarımız.

Bu sıralar farklı danışanlarımla da hep aynı noktaya çıkıyoruz. Hayatında başarı olarak gördüğün ya da ‘göremediğin’ neler var?

Göremediğimiz başarılar

Hepimizin hayatının kendine has bir örüntüsü olduğunu ve gerçek anlamda bizlerden birer tane olduğunu her fırsatta vurguluyorum. Bu kadar çok çeşitlilik varken başarılarımızın da aynı olması nasıl beklenebilir?

Aynı üniversiteye geçerken girilen sınavlardaki gibi, herkesi aynı anda, aynı materyallerle test edebilmemiz mümkün müdür? Yoksa çoğu zaman köpekbalıklarıyla aslanları mı karşılaştırmaya çalışıyoruz? Standart sayılabilecek başarılar elde ediyor olmak çok iyi hissettiriyor evet…

Peki ya elde edilemediğinde? Karşılaştığımız her zorluk içeren durumlarda nasıl hareket ettiğimize bakarak olayı biraz daha farklı görebiliriz. Başarı mottosuna diğer taraftan bakmaya başladığımızda hayatın içinde yaşarken elde ettiğimiz diğer ‘başarı anları’nı görmemiz mümkün. Eğer hayatı parçalayıp yavaş adımlarla yaşadığınız durumları birer başarı olarak görmeye başlarsanız hem daha ileri koşmanızı engellememiş olur hem de keyfini çıkarmış olursunuz.

İstediğiniz işte çalışmıyorsunuz ve oraya daha çok mu yol var? Parçalamayı deneyin, şuan içinde olduğunuz duruma bakarak bunu nasıl başardığınızı fark edin ve bir sonraki adım için başarının ne olacağını hayal ederek adım almaya çalışın..

Okulunuzun bitmesine ve en tepeye ulaşmanıza daha yol mu var? Parçalayarak şuan başardıklarınıza ve kısa vadede hangi şeyleri maksimuma çıkarabileceğinize bakabilirsiniz..

Evliliğinizde sıkıntılar var ve toparlanmak için son gücünüzle başarmayı mı deniyorsunuz? Parçalamak, bir ilişkiyi bunca zaman yürütebiliyor olmanın nasıl bir başarı olduğunu fark etmek ve bir sonraki küçük adımı planlamak için doğru bir zaman…

Sizde başarılara farklı bir yönden bakmayı deneyerek, parçalama tekniğini kullanabilirsiniz. Verilen örneklerin dışında hayatınızda farklı anlamlar kazanabilir, kim bilir?

Belevi gerçeği ve sorular?

muglada-4-3-buyuklugunde-bir-deprem-meydana-geldi

Deprem bir oyun değildir!