Basit ölümler ülkesinde hayatta kalmak

Ülkümen RODOPLU
20 Eylül 2022

Haluk Pekşen, 16 Eylül 2022 günü yaşamını yitirdi.

14 Ağustos 2022 tarihinde pnömoni – zatürre tanısı ile tedavisine başlanan Pekşen, kalp kapakçığı zarında iltihaplanma nedeniyle önce Bodrum’da, daha sonra da Ankara’da Yoğun Bakım’da tedavi gördü. Genç yaşına rağmen, en verimli olacağı yaşlara ulaşamadan yaşamını kaybetti. Bodrum’da başlayan yaşam mücadelesi, Ankara’da son buldu.

Bu yazıda amacım Haluk Pekşen gibi tanınmış, sevilen, çalışkan bir kişinin yakınlarını yeniden üzmek değil. Bodrum ve Ankara’da hangi tedavinin, hangi testlerin yapıldığını, nasıl yapıldığını, nelerin eksik kaldığını sorgulamak niyetinde de değilim.

Basit ve kolay ölümler ülkesinde nasıl hayatta kalabileceğimizi düşünüyorum. Hayatta kalmaya ve hayat kurtarmaya adadığım hayatım, bir kişiye daha yararlı olmak için geçiyor; geçecek.

Haluk Pekşen’in ölümüne, yemek borusuna kaçan balık kılçığının neden olduğunu öğrenince, bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.

Bir hukukçu, değerli bir siyasetçi boğazına balık kılçığı kaçtığında ne yapması gerektiğini ve devamında mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzman Hekimine görünmesi gerektiğini bilmiyorsa bu, hepimizin ayıbıdır.

Hayatta kalma ve sağlık konularında neredeyse “sıfır” noktasında olmamız yüzünden en değerli varlığımız olan insanları basit nedenlerle kaybetmekteyiz.

Turgut Özal, Kemal Sunal, Mustafa Koç. Şimdi de Haluk Pekşen.

Yeri gelmişken boğaza kılçık kaçtığında ilk yapmamız gerekeni şöyle özetleyebilirim:

Ayna karşısında, ışık yardımı ile boğazımızın içine bakarak görebiliyorsak, bir cımbız yardımı ile çıkarabiliriz.

Bir yakınımız varsa, yine bir cımbız ile dikkatlice çıkarabilir. Ancak, kılçığı görmesi gerekir. Körlemesine, kontrolsüz hamleler yapmaktan kaçınmalıdır.

Ağız içerisinde göremiyorsak, iki çay kaşığı zeytinyağı, kayganlaştırıcı etkisi nedeniyle kılçığın saplandığı yerden ayrılmasını sağlayarak, çıkarmamızı kolaylaştırabilir.

Bir lokma ekmek içini su ile yoğurduktan sonra, çiğneyip yutmak ta benzer etkiyi sağlayarak, kılçıktan kurtulmamıza yardımcı olabilir.

Haşlanmış patates, muz, sirke ve maden sodası da ayrı ayrı denenebilir.

Denemelerinize rağmen kılçık çıkarılamadıysa mutlaka hekim kontrolü önemlidir.

Balık kılçığı yemek borusunda kesiye yol açarak, göğüs boşluğuna kaçabilir ve ölüme kadar giden sorunlara neden olabilir.

YÜZ YÜZE TEMAS

Haluk Pekşen’in ölümü ardından, ülkemizde son senelerde sağlığın özelleşmesi ile hızlanan bir başka olayı daha gündeme getirmek isterim:

Sorgulama. Diğer deyişle, hasta ile yüz yüze temas ve görüşme. Ya da anamnez alma.

Tanı yöntemlerinin hızla gelişmesi, biz hekimlerin hastalarımız ile yüz yüze temasını, konuşmasını, sorgulama sürelerini kısalttı. Bunda en önemli neden, tanı araçlarının etkili olmasının yanında, zaman kaygısı ve hastanelerin kazanç önceliği olmasıdır.

İnsan aklı, hekim deneyimi ve konuşarak, bakarak öncelik verilen hasta muayenesi değerini hala korumaktadır.

SON SÖZ: Hayat kurtarmak söz konusu olduğunda öncelik hastayı ve yakınlarını çok dikkatlice dinlemek olmalıdır.

Ahilik haftasında sandık ölü doğdu

kamu-personelleri

Kamu görevinde adalet, eşitlik, liyakat…