Başkan Koştu’ya öneriler

baskan-kostuya-oneriler
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
16 Mart 2023

Bergama, dünyanın en önemli yerleşim yerlerinden biri. Tarihi geçmişi MÖ 7. yüzyıla uzanan Bergama, insanlık tarihine yön veren birçok buluşa imza atılan etkileyici bir coğrafya.

İzmir‘in 110 kilometre kuzeyinde yer alan ilçe, antik dönemde Pergamon ve Pergamonos gibi isimlerle anılmış. Athena Tapınağı, Zeus Sunağı, Kızıl Avlu, Asklepion gibi dünyaca ünlü tarihi alanların ana yurdu olan Bergama, 2014 yılından beri ‘Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’ dosyasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Her geçen yıl dünyada artan bireysel seyahat trendlerinde kendine yer bulmayı başaran, büyük bir turizm potansiyeline sahip ilçe benim için Batı Anadolu’da mutlaka görülmesi, defalarca gidilmesi, sokaklarda yürünülerek yerel dokuyu hissedebileceğiniz eşsiz bir yer anlamına sahip.

Anne tarafından Bergama’ya, Dikili’ye, Çandarlı’ya uzanan bir kuşağın temsilcisi olarak Bakırçay Bölgesi ayrı bir yere sahip benim için.

Hafta başında bir Youtube projesi için Bergama’daydık kalabalık bir ekiple. Bergama’daki dostumuz Ergin’in de yer yer katıldığı, bizlere destek olduğu çekimlerde ilçedeki farklı noktalarında görüntü aldık, esnafla sohbet ettik, sokaklarda dolaştık, yemek yedik, sokak hayvanlarını besledik.

Merhum Gazeteci Şakir Süter’in anısına düzenlenen Bergama Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen gazetecilik yarışmasının ödül töreninde Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’yla ilk kez yüz yüze geldim. Bergama için yapmak istediklerini, başardıklarını ve turizmin gelişmesi adına şehre katkı koyduğunun farkındayım.

DAHA İYİ BERGAMA İÇİN

Bergama’yı çok seven, birçok kişinin Bergama’ya gelmesi adına hem basında hem de dijital mecralarda sayısız yazı yazan, içerik üreten biri olarak Bergama’ya dair birkaç notumu Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ile paylaşmak istedim.

– Tek yön uygulamasının hakim olduğu caddelerde sık sık hatalı parklanmalar (ikinci sıra parklanmalar) nedeniyle trafik kabusa dönüyor gibi. Bu noktada Emniyet ile işbirliği halinde adım atılabilirse harika olur.
– Bergama’da Arasta başta olmak üzere ilçe merkezine yakın birçok tarihi sokakta motorlu taşıt kabusu yaşanıyor. Bu bölgede çekeceğiniz herhangi bir fotoğraf karesinde mutlaka bir araba, motosiklet ya da kamyonetle karşılaşıyorsunuz. Bergama’nın en önemli kültürel değeri olan bu bölgeye kesin olarak motorlu taşıtların girmesi engellenmeli. Araçtan bağımsız mis kokan sokakların tadı arabasız çıkar.
– Bergama’nın ana arterlerinden İsmet İnönü Caddesi altyapı anlamında felaket bir durumda. Yarısı Arnavut kaldırımı yarısı asfalt ve birçok noktası çukurlarla kaplı bu caddenin bir an önce yenilenmesi gerekiyor.
– Bankalar Caddesi’nden geçen tur otobüsleri ve kamyonlar için alternatif bir çevre yolu güzergahı geliştirilmeli. Sıklıkla geçen tur otobüsleri trafik ve gürültü problemi açısından sorun yaratıyor.
– Kale Mahallesi’ndeki sokak hayvanlarını besledik Bergama ziyaretimizde. Sokak hayvanlarının, özellikle kedilerin birçoğunun hasta ve çok zayıf olduklarına şahit oldum. Kısırlaştırma ve tedavi yapılarak sokak hayvanları ve toplum sağlığı için iyi bir adım atılabilir.
– Domuzbağı Mevkii, Bergama’da en çok sevdiğim yerlerden biri. Bu bölge kent mobilyaları ile cazibe noktası haline getirilebilir. Yürüyüş rotalarının içerisine dahil edilmesi şahane olur.