Batur’un ikinci yılı “Tıkır tıkır, teker teker”

baskan-baturdan-kadin-calisanlara-izin
Mazlum VESEK
1 Nisan 2021

Dünyayı sarsan korona virüs salgınının ülkemizde de yayılmasının üzerinden bir yılı kıl payı bir zaman geçe belediye başkanları 2019 Yerel Seçimlerinin ardından ikinci görev yılını değerlendiriyor.

1999’da Narlıdere Belediye Başkanı seçilen 20 yıl sonra Konak’ta göreve başlayan Türkiye’nin sayılı deneyimli belediye başkanlarından biri olan Abdül Batur, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde meslektaşlarımızın yoğun ilgisi ve ekibinin de katılımıyla ikinci görev yılını anlattı.

Batur’un konuşmasından önce bölümlendirilmiş ve gayet dikkatli hazırlanmış bir görsel izledik. Görselin başlığı son bir yıldır yaşadığımız toplumsal-ekonomik gelişmelere uygundu: “Yeni Dünya-Yeni Normal-Yeni 1 Konak”.

Muhtemelen şair eli değmiş görselde ağırlık kentsel dönüşüm ve pandemi koşullarında yapılan hizmetlerdi.

Geçtiğimiz yıl 7 parkın yenilenmesinden söz edildi. Bin 200 metrekare yeni alanın park olarak düzenleneceği de anlatıldı. Bu, alanın kaç parka denk geleceği ve hangi mahallelerde yapılacağı bana merak oldu; ama sanıyorum önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili daha net bilgiye sahip olacağız.

Batur, Konak’ın tarihi dokusunun üçgeni olan “Agora-Kemeraltı-Basmane” hattında restore edilen binalara değindi. Özellikle İkiçeşmelik’e adını veren iki çeşmenin açığa çıkarılacağını söylemesi sevindiriciydi. Restore edilen ve yakın zamanda yapılacağını duyurduğu yenileme çalışmalarını ilk fırsatta yerinde görmek ödevim olsun.

Konak’ta 3 bin 500 tescilli binanın olduğunu söylüyor, Batur. Toplantıda bu konuyla ilgili Ege Telgraf Gazetesi adına bir sorum oldu. Bu binalardan kaçı restorasyona muhtaçtı ve kaç bina kurtarılırsa kendini başarılı sayacaktı. Batur, cevaben bu alanda en çok mülkiyet sorunuyla karşılaştıklarını anlattı. Tescilli binaların sahiplerine ulaşmakta ve restorasyon konusunda çalışmakta zorlandıklarını söyledi.

Gültepe (ki bu bölge 14 mahalleyi kapsıyor) Başkan Batur’un ortaya koyduğu dönüşümü görürse ciddi bir değişim yaşayacak. Herhalde bir zamanlar belediye olan ve 1980 sonrası kaderi daha da makus giden bu bölge için her koşulda hatırlanmak iyi sonuçlar verecek.

Yıllar önce defalarca haberini yaptığım Konak’ın yeşil alan ve sosyal yaşam alanı konusunda en yoksun yerlerinden olan 1. Kadriye Mahallesi’nde yapılacak sosyal tesis de bence altı çizilmesi gereken konulardan.

Batur, eser olarak geriye kentsel dönüşüm adına bir şeyler bırakmak istediğini söylüyor. Narlıdere’de 20 yıllık deneyimi olsa da Konak’ta “çiçeği burnunda belediye başkanı” olduğunu espriyle de olsa dile getiriyor. Konak’ta yapmak istedikleriyle ilgili 5 yılla sınırlı düşüncelerinin olmadığını da aktarmış oluyor.

Toplantının başında izlediğimiz görselde ezberimde kaldığı kadarıyla, “Konak Belediyesi tıkır tıkır çalışıyor; projeler teker teker hayata geçiriliyor” sözü geçti. İkilemeler anlatılanlara ahenk katar. Bu ahengin sahadaki karşılığını elbette önümüzdeki üç yolda izleyip göreceğiz.

5-aylik-hamile-sezen-dini-nikahli-esince-16-yerinden-bicaklanarak-olduruldu

Sezenler ölmesin

Ekonomist değil, gazeteciden ekonomi yorumu!