Bayındır

bayindirda-maden-ocagi-tehdidi
Haldun ÇIRAY
12 Mart 2022

Bayındır çok güzel bir isim. Mamur, müreffeh, gelişmiş demek. Bakımlı demek. Tarihi olarak ise Bayındır ilçesi Türkmen beyi olan Bayındır Bey tarafından kurulmuş. Detay ve tarihi bilgileri başka bir inceleme yazısına bırakalım.

Her yıl göç vermekte olan ilçenin nüfusu 50 bin iken 40 bin kişiye inmiş. 1927 itibariyle 25 bin civarında olan nüfus 50 bine ulaştıktan sonra göç verir olmuş. Bayındır sanayide geç kalmış bir durumda. Tamamen tarıma dayalı bir ekonomik yapıya sahip. Örneğin sebze, pamuk, tütün, incir, üzüm bitmiş. Ancak çiçekçilik ve hayvancılık bunların yerini almış. Bir kaç kez sanayi denemiş başaramamış. Ay çiçeği üretimi yokken ayçiçeği yağı üretmeye çalışılmış. Pamuk dikimi biterken oluklu mukavva fabrikası kurulmaya teşebbüs edilmiş. Görüldüğü kadarıyla kişisel rekabete dayalı siyasi anlayışı mevcut. Fikri birliktelik çok zayıf. Esnaf başka ilçelerden alışveriş yapılmasından şikayetçi. Başka ilçelere alışverişe ise bundan şikayetçi olanların gittiği bir çelişkisi de söz konusu. Kişisel bazlı siyaset kişisel bazlı ticaret yaratmış. Kişisel sebeplerden büyük bir pasaj yok olmuş eskimiş çirkin bir binaya dönüşmüş. Tarihi uzun çarşısına gelince. Bu güzel ve canlı esnaf çarşısıda yok olmuş. Uzun çarşı kendine has esnaf dükkanları silsilesine sahipken harabe dükkanlar ile depremden çıkmış gibi bir halde. Bayındır’da bir plan proje yapılmamış arsa hırsı bu ilçede caddeleri kargacık burgacık sokaklar olan ilçe durumuna düşürmüş. Sokaklardan araç ile geçilmesi zora sokulmuş.

İDARE İNTİZAMI

İdari konuda durum daha feci akla geldiği gibi tanzim edilmiş binalardan oluşan idare intizamı var. Sadece belediyenin üç ayrı yerde hizmet binası mevcut. Kaymakamlık binası ise estetik değil ve gereksiz beton kolonlara yer verilmiş hantal bir görünümde. Geniş kullanılmayan büyük bir alan yaratılmış.Tapu dairesi ise şehrin alt yarısında. Adliye ayrı bir yerde emniyet müdürlüğü ayrı bir yerde. Bayındır ilk konumu ile gelişme alanını yani Fatih Mahallesi’ni pazar yerini tam olarak organize konuma sokamamış. İlçe aşağı ve yukarı Bayındır olarak tanzim edilememiş. İlçede okullar ek bina dolu ve bu halleri ile bir yığıntı gibi durmakta. Okulların bakımsızlığı hiç bir öğrencide okuma, okula gitme duygusu yaratmayacak halde. Camiler bakımsız bazı minarelerin bir sarsıntıda ne olacağı belli değil ve tehlike arz etmesi üzücü. Belediye başkanını iki iktidarda yalnız bırakmış yazık. Bayındır gibi bir tarihi kentte mülayim ve saygılı insanlardan oluşan halkına haksızlık yapılmasıda üzücü. Kaldırımlar patlamış yürünmüyor. Yoğun bir kömür kokusundan doğal gazın yaygın olmadığı anlaşılıyor. Menderes Bulvarı düzeltilmek için bozulmuş ancak günlerce durum düzeltilmemiş. Menderes Bulvarı kapalı göze çomak gibi durmakta. İlçe başkanları ne yapıyor. İki iktidar ilçe başkanı ile iktidara aday ilçe başkanları var ne yapıyorlar. Reis tıkanmış bu saatten sonra Allah kolaylık versin. Hastane ayrı utanç duvarı, radyoloji, üroloji, psikiatri, ortopedi, nöroloji, göğüs hastalıkları boş. İlçede parası aracı olan sağlıkla ilgili sorunu olur mu bilinmez. Peki fakir fukara ne yapar. Boşuna mı sağlıktan sağlıkçılardan şikayet. Ezbere ve her dönem hesapsız vaadler verilmiş bir güzel ilçe. Ne oldu çiçek organize sanayi bölgesine. Bayındır burada kesiyorum sizi ve size dönüp bakmayanlara hep birlikte bir uyarı gerek gibi duruyor. Akıllı ve çalışkan bir halk birşeyler yapması gerekiyor. Gazeteciden çok abi kardeş uyarısı. Ege’nin küçük Menderes’in saca ayağısın eğer üçüncü ayak olmayı beceremezsen bu üç ayaklı sac devrilir. Yaşlı makyajı olmayan bir halin var benim can ilçem yakışmıyor ve buna layık değilsin. Haydi hep birlikte

uzun-trenler

Uzun trenler

rifat-ilgaz

‘Cide’nin komünist papazı’: Rıfat Ilgaz