Bayraklı start verdi

depremzedeler-icin-baskan-sandala-muteahhitlerden-tam-destek
Yunus KARAKAYA
8 Ekim 2021

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir ziyaretinde depremzede ailelerle bir araya gelerek sorunları dinlemişti.
Tabii bende o bölgede yaşan bir depremzede olarak yaşanılan sorunları gücüm yettiğince yetkili makamlara aktarmaya çalıştım ama hep boş söylemlerle karşılaştım.
Nihayet CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu akıllı ve mantıklı bir çözüm önerisi sundu. Bu çözüm önerisini kim Kılıçdaroğlu’na verdiyse onu da tebrik ederim.
Kılıçdaroğlu, yıkılan evlerin tekrar yapılması sırasında kat yükseklikleri konusunda vatandaşların taleplerinin olduğunu da belirterek “Sayın Tunç Başkan, ‘Eğer vatandaşımız bunu ödemiyorsa ve bu ödemeyi başka yollardan karşılamak gerekiyorsa ve bunun için kat yüksekliği gerekiyorsa gerekirse yapılacak’ dediniz. ‘Gerekirse’ değil, ‘Yapılacak’ deyin. Burada bu yüksek binalar yapılıyor, değil mi? Diğerleri neden yapılmıyor? Engel çıkaracaklar… Bunlar engel çıkarırsa bütün İzmirliler onlara hesap sorar. Biz, yapacağız.” diyerek başkanlara talimat vermişti.
İLK MÜJDE
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bu talimatı üzerine harekete geçen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, depremzedelere ilk müjdeyi verdi.
Konuyu meclis gündemine taşıyan Başkan Sandal, hazırlanan uygulama imar plan notu ile depremzede vatandaşların eski haklarına yüzde 10 oranında ilave inşaat hakkı verileceğinin müjdesini verdi. Sandal, “Bu artış, ruhsatlı yapıların mevcut haklarına 1 kat yükseklik olarak ya da taban alanına ilave edilerek kullanılabilecek” dedi. İmar komisyonuna havale edilen madde oy birliği ile kabul edilerek Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gönderildi.
NE ALAKA
Ödemiş Belediye Meclisi geçtiğimiz gün yapılan toplantısı hararetli tartışmalara sahne oldu.
MHP gurup başkanı Ceyhun Kınlı, Yarbay Caddesi üzerinde yapılan eğitim kompleksine Türkan Saylan ismi verilmesine karşı çıktı. Hani haksızda sayılmaz. Ödemiş’in onca değeri varken, hepsini geçti Zübeyde Anamız’ın ismi varken, Ödemiş ile hiç ilgisi olmayan bir kişinin adının verilmesi pek şık olmadı.
Kınlı tepkisini şık sözlerle dile getirdi: “Hatırlarsanız bu konu daha öncede gündeme gelmiş, aynı isim daha önce Cumhur İttifakı döneminde yapılan ve ismi Ödemiş Kadın Merkezi olan komplekse verilmek istenmişti. Biz bu süreçte Türkan Saylan ismi yerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muhterem anneleri, hepimizin ortak değeri, Türk gençliğinin anası Zübeyde Hanım isminin verilmesini önermiştik. Anketler yapılmış, halkın görüşleri alınmış netice olarak Zübeyde hanım ismi çok büyük talep oluşturmuştu. Lakin bu isim bu kadar büyük bir talep ve isteğe rağmen Kadın Yaşam Merkezi’ne maalesef verilmemiş halkın tepkisinden çekinen CHP’li belediye tarafından konu kapatılmıştı. Bugün ise geldiğimiz noktada yine aynı konu gündeme gelmiş ve halkın bu denli beklentisi ve ısrarına rağmen demokrasi hiçe sayılarak eğitim kompleksine Zübeyde Hanım ismi değil Türkan Saylan ismi verilmiştir.”

Hak yemeye hakkınız yok

kelebek

Öze yolculuk; değişim..