Bayram öncesi metabolizmanızı hızlandırın

Deniz ZÜNBÜLCAN
4 Temmuz 2022

Et tüketiminin arttığı kurban bayramına sayılı günler kaldı. Siz de bayramda hem eti hem hamur işi ve tatlıyı fazla tüketiyorum diyorsanız bugünlerde metabolizmanızı hızlandırmanın ve arındırmanın tam zamanı!

  • Bayram öncesi detoks yapın. Her zaman merak edilen soru detoksun sağlıklı olup olmadığıdır. Aslında burada önemli olan detokstan ne anlaşıldığıdır. Eğer 1 hafta 10 gün boyunca su, bitki çayı ve salata ile beslenmekse bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü bu uygulama metabolizmanızı yavaşlatabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğru olan ise alkolün, asitli-şekerli içeceklerin, şekerli besinlerin, kahve ve çayın, işlenmiş besinlerin ve hayvansal gıdaların çıkarıldığı sebze, meyve, balık ve kuru baklagillerin tüketildiği bir programdır.

  • Probiyotik ve prebiyotiklere yer verin. Probiyotikler bağırsak sağlığı için faydalı olan bakterilerdir. Probiyotiklerden zengin besinler ise kefir, yoğurt, probiyotikli içeceklerdir. Sağlıklı bağırsaklar için bayramdan önceki haftada bu besinleri mutlaka beslenmenize eklemelisiniz. Prebiyotikler ise probiyotik bakterilerin ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Bu noktada probiyotik içeren besinler tüketirken enginar, muz, kuşkonmaz, çekirdeksiz etli meyveler, sarımsak, soğan, yeşil sebzeler, kurubaklagiller, yulaf, keten tohumu, arpa ve buğday gibi prebiyotik besinlerin de tüketilmesi önemli bir yer tutar.

  • Su tüketiminizi artırın. Sıcak havalarda sağlıklı kalabilmek için en çok dikkat edilmesi gereken nokta yeterli ve doğru su ve sıvı tüketimidir. Özellikle bayram gibi kalorinin yoğun olarak alınabileceği ve düzenin bozulabileceği zamanlarda suyun önemi daha da artmaktadır.

  • Lifli besinler tüketin. Lifli gıdalar ile beslenmek vücut için çok önemlidir. Bu besinler insan bağırsaklarını daha güçlü hale getirir. Aynı zamanda çok yer kaplarlar ve bu nedenle de tokluk hissi yaratırlar. Sonucunda ise kilo vermek daha kolay hale dönüşür. Bayram gibi yoğun beslenme düzeninin olacağı zamanlardan önce daha lifli beslenilmesi hem besin alımınızı kontrol altına alacak hem bağırsak sağlığınıza iyi gelecektir.

  • Baharatlardan faydalanın. Kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin maddesi ile karabiber piperin maddesi ile kan dolaşımınızı hızlandırır. Termogenizisi yani ısı oluşumunu hızlandırır. Yağ yakımınıza olumlu etki yapar. Zencefil ve zerdeçal da yine hem bağışıklık sisteminizi güçlendirici hem de metabolizmanızı hızlandırıcı baharatlardır. Rahat sindirim içinse naneden faydalanabilirsiniz. Bu hafta yemeklerinizde tuz yerine baharatlara yer vermeniz hem yemeğinize tat katacak hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de sizi sağlığınıza kavuşturacaktır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan

cevre

Çevremiz sağlığımızdır

“Sanayici üretim heyecanını kaybetmemeli”